НОВИНИ

28.12.2012 | У Британії розсекретили архівні матеріали про Тетчер
Джерело - Korespondent

Прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер відмовилася привітати радянського лідера Леоніда Брежнєва з 75-річчям у 1981 році через військову присутність СРСР в Афганістані, незважаючи на поради обмежитися хоча б формальним привітанням, свідчать розсекречені матеріали Національних архівів Великобританії (National Archives).


Новини світу - У Британії розсекретили архівні матеріали про Тетчер



Національні архіви в п'ятницю офіційно відкривають для публічного доступу найбільш цікаві державні документи 1982 року, з яких знято гриф "таємно" після закінчення тридцятирічного терміну давності.


Основне місце серед них займають матеріали про Фолклендську війну між Великобританією і Аргентиною, а також про знакові візити в Сполучене Королівство президента США Рональда Рейгана і папи Римського Іоанна Павла II.


Брежнєв відзначив своє 75-річчя 19 грудня 1981 року. За кілька днів до цього, як свідчать архіви, розгорнулася переписка між Форін-офісом і канцелярією прем'єра на Даунінг-стріт.


У листі від імені особистого секретаря глави МЗС Брайана Фолла (згодом він буде британським послом у Москві) вказується, що, незважаючи на ситуацію в Афганістані та введення воєнного стану в Польщі, глава Форін-офісу лорд Пітер Каррінгтон вважає "неввічливістю не надіслати короткого формального привітання" і докладає проект вітального тексту довжиною в 11 слів.


Також вказується, що лідери Німеччини, Франції та США розглядали можливість привітання. Можливість відправлення привітання від імені королеви Єлизавети II була відкинута з самого початку. Також у листі згадано, що в 1976 році Брежнєва із 70-річчям вітав саме британський прем'єр.


Однак Тетчер своєю рукою "фірмовим" синім чорнилом наклала на цей лист рішучу резолюцію: "Афганістан? Я реально не вважаю (підкреслено), що ми повинні надсилати привітання".


Вісімнадцятого грудня 1981 року у Форін-офіс пішла офіційна відповідь з Даунінг-стріт. "Ми дійшли висновку, що в світлі нинішнього міжнародного становища, привітання від прем'єр-міністра з нагоди 75-річчя Брежнєва було б неприйнятним.


Можливо, вам буде корисно знати, що прем'єр-міністр вважає ситуацію в Афганістані достатньою причиною, щоб не скеровувати привітання", - говориться в документі.


Десятого листопада 1982 року Брежнєв помер, і британський кабінет знову перейнявся протокольним питанням - хто буде представляти Британію на похороні радянського державного лідера.


"Прем'єр-міністр повідомила, що не хотіла б відвідувати похорон, але готова зробити це, якщо президент Французької Республіки Франсуа Міттеран або канцлер Федеративної Республіки Німеччини гер Коль вирішать їхати. Також необхідно узгодити рішення з адміністрацією США і урядами країн ЄЕС", - йдеться в стенограмі засідання британського кабінету міністрів від 11 листопада 1982 року.


У підсумку, крім лідера компартії Великобританії, офіційну владу на церемонії прощання з радянським генсеком представляв міністр закордонних справ Френсіс Пім (він змінив Каррінгтона, який пішов у відставку через Фолклендську війну).


Розсекречені архівні матеріали також свідчать про те, що британський уряд не зміг точно передбачити, коли Брежнєв помре і хто стане його наступником.


У серпні 1979 року Форін-офіс представив Тетчер свою доповідь про ситуацію в СРСР, де говориться: "Брежнєв (якому зараз 72 роки) може протягнути ще одну зиму, але не дві. Однак немає знаків того, що його дієздатність перебуває під питанням". На зустрічі з Тетчер тодішній британський посол в Москві сер Кертіс Кібл припустив, що одним з найбільш ймовірних наступників Брежнєва може стати голова ради міністрів СРСР Олексій Косигін, який "перебуває у винятково гарній формі".


Однак незабаром у Косигіна трапився розлад з Брежнєвим через позицію щодо вводу радянських військ в Афганістан, у жовтні 1980 року Косигін подав у відставку за станом здоров'я, а в грудні того ж року помер.


За оцінкою Кібла, наступником Брежнєва "скоріше, повинен був стати виходець зі старого другого ешелону владної еліти, ніж представник більш молодої нижньої ланки партії".


У підсумку Брежнєв пережив ще три зими, а після його смерті новим генсеком ЦК КПРС і лідером країни став екс-голова КДБ СРСР Юрій Андропов, який був давнім соратником Брежнєва. Він помер у лютому 1984 року. На його похороні Тетчер була присутня.


Джерело - http://ua.korrespondent.net/world/1446617-u-britaniyi-rozsekretili-arhivni-materiali-pro-tetcher 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект