НОВИНИ

03.06.2013 | Без статусу і зобов'язань: меморандум з ЄЕК не наблизив Україну до МС, подражнивши Європу
Джерело - Korespondent



Підписаний Києвом з ЄЕК меморандум розвіяв страхи опозиції, яка заявляла про необоротне вливання України до Митного союзу, оскільки там немає зобов'язань для України або перешкод щодо угоди про асоціацію з Євросоюзом, пише Ъ у статті Бумага многое стерпит.

Проте Євросоюз висловив невдоволення тим, що підготовка документа не була публічною.

 


Нагадаємо, що ЄЕК і Україна підписали меморандум про поглиблення взаємодії, завдяки якому Київ зможе брати участь у роботі Митного союзу, але поки без офіційного статусу спостерігача. Україна розраховує отримати статус спостерігача у МС, щоб зберегти чинний обсяг товарообігу з Росією, Білоруссю і Казахстаном, а також оцінити плюси і мінуси можливого членства в об'єднанні.

 


Укладення угоди викликало хвилю невдоволення з боку опозиції. "Меморандум - це по суті зрада національних інтересів України. Підписання інтеграційних документів з Митним союзом відкидає укладення угоди про асоціацію з ЄС", - вважають в партії УДАР, виступивши з вимогою до Миколи Азарова опублікувати меморандум.

 


У суботу у відповідь на претензії на адресу Кабміну щодо непрозорої політики текст меморандуму був оприлюднений на сайті уряду міністрів. З тексту видно, зазначає видання, що документ не суперечить відносинам України перед ЄС і не заважає укладенню угоди про асоціацію. Крім того, він взагалі не обтяжує Україну ніякими зобов'язаннями. "Справжній меморандум не є міжнародним договором і не створює прав і зобов'язань, регульованих міжнародним правом", - зазначено у підсумковій частині документа.

 


Крім того, в його основній частині також немає згадок про зобов'язання сторін. Київ отримає лише деякі права, але їх виконання не обіцяється другою стороною. Зокрема, участь України в роботі органів ЄЕК не є автоматичною, оскільки представників країни будуть допускати тільки на відкриті засідання, але виключно за офіційним запрошенням ЄЕК і за відсутності претензій країн-членів МС. Так, будь-яка держава зможе завадити присутності українського представника.

 


Зазначається, що робота Києва в ЄЕК буде проходити "без права участі у прийнятті рішень", як йдеться у меморандумі. Рішення, які МС обіцяє показувати Києву, доступні і сьогодні - вони оприлюднюються на сайті ЄЕК.

 


Як і очікувалося, офіційного статусу спостерігача в Євразійській економічній комісії Києву також не дали - згадується лише "бажання України стати спостерігачем при Євразійському економічному союзі" без гарантій отримання подібного статусу. У свою чергу, Євразійський економічний союз з більш глибокою економічною і політичною інтеграцією членів, ніж у МС, буде організований не раніше 2015 року, а механізм його формування ще не розроблений.

 

 

Крім того, Україна не зможе дотримуватися принципів МС - це буде юридично можливим тільки у разі входження держави до альянсу і ратифікації її договірної бази.

 


КоммерсантЪ зазначає, що Київ покладав на цей документ великі надії. Однак, поки заяви сторін дають причини вважати, що між МС і Україною немає взаєморозуміння ні про перспективи злиття, ні про завдання нинішнього участі Києва в роботі МС. Так, російський прем'єр Дмитро Медведєв зазначив, що МС не допускає часткового приєднання, і від України чекають "низки дуже складних, часом непопулярних рішень". "Причому потрібно прийняти всі рішення, а не тільки частину", - вважає глава російського уряду.

 


Хоча документ між Україною і ЄЕК в нинішній формі є по суті декларацією, його прийняття схвилювало Євросоюз. Глава МЗС Литви Лінас Лінкявічус, який перебував з візитом у Києві, здивувався тому, що Україна, незважаючи на задеклароване прагнення до євроінтеграції, заздалегідь не повідомила ЄС про підготовку договору.

 


Як повідомлялося, Президент України Віктор Янукович запевнив президента Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу в тому, що підписання Меморандуму щодо поглиблення взаємодії між Україною та Євразійською економічною комісією і подальший формат взаємодії з ЄЕС не суперечить євроінтеграційному курсу країни.

 

Джерело - http://ua.korrespondent.net/business/economics/1566078-bez-statusu-i-zobovyazan-memorandum-z-eek-ne-nabliziv-ukrayinu-do-ms-podrazhnivshi-evropu





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5474. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект