НОВИНИ

13.06.2013 | Чи повернеться металургія до Євросоюзу?
Джерело - Українська слуба "Радіо Свобода"



Криза істотно позначилася на європейській металургії: попит упав, а світова конкуренція зросла. Закриття заводів у Франції, Бельгії, Іспанії чи Люксембурзі, тим часом, призвело до значних економічних втрат і соціальних розчарувань. Однак, коли компанії на кшталт ArcelorMittal скорочують потужності, політики намагаються тиснути на їхніх власників і плекають плани на майбутнє. Хоча, на думку фахівців, можливості європейських комісарів, парламентарів чи урядовців у цьому випадку доволі обмежені.
 
Комісар із питань промисловості й підприємництва Антоніо Таяні хоче вдихнути нове життя в металургію Євросоюзу. Він уже неодноразово збирав на нараду власників металургійних компаній, які поступово закривають свої заводи на європейських теренах. На вимогу керівництва держав-членів єврокомісар розробив план дій для бодай часткового порятунку галузі.
 
До дій закликають і профспілки: безробітні сталевари вже неодноразово перекривали автомагістралі й проводили велелюдні та показові акції у столицях і промислових центрах. Однак, на думку колишнього єврокомісара, бельгійського економіста й підприємця Етьєна Давіньйона, від реальності не втекти, а у Брюсселя для порятунку металургії залишилося дуже мало важелів.
 
«Ностальгія за минулою величчю та ідеєю, що слід було реагувати раніше – все це марна трата часу. Маємо нинішню ситуацію, а можливості для виходу з неї мені видаються складнішими, ніж це було під час попередніх економічних криз», – каже Давіньйон.
 
Однак оптимізму не втрачає єврокомісар Антоніо Таяні, який щойно у Страсбурзі оприлюднив створений його командою план дій для «гальванізації» європейської металургії. «Сектор все ще залишається динамічним», – каже Таяні. На його думку, потрібна тільки грамотна регуляторна політика й правильна стратегія щодо цін на енергію, яка складає 45 відсотків вартості металовиробів. Не останнє місце у відродженні металургії може відіграти розширення доступу до міжнародних ринків і помірковане оподаткування, переконаний єврокомісар, для якого металургійна промисловість залишається багатообіцяючим майбутнім Європи. Тепер свою думку щодо планів Єврокомісії мають висловити держави-члени ЄС.
 
Міттал знехтував прохання Єврокомісії
 
Втім, у середовищі експертів ефективність «плану Таяні» все ще викликає сумніви. Хоча б тому, що безрезультатними виявилися всі його прохання, надіслані власнику ArcelorMittal Лакшмі Мітталу заморозити плани закриття заводів. Доменні печі бельгійського чи французького металургійного виробництва все одно погасли.
 
У європейських політиків все ще залишається надія, що за підтримки клієнтів металургії – кораблебудування, автопромисловості та будівельної галузі – попит на цей вид продукції знову відродиться і сталевари знову приступлять до роботи.
 
Як пояснюють експерти, до втечі металургійного виробництва з країн Євросоюзу призвела дорога енергія, надмірно широкі потужності й дорога робоча сила та спад попиту на метал із боку Китаю – головного експортера європейського металу.
 
Політикам втручатися не слід?
 
Водночас, деякі професіонали галузі закликають не перешкоджати закриттю заводів. Голова Європейської асоціації сталі Вольфганг Едер висловлює переконання, що скорочувати виробничі потужності в ЄС необхідно, інакше загине вся галузь, а втручання у цей процес політиків може тільки погіршити ситуацію.
 
Із ним не погоджується інший фахівець, представник металургійної компанії Duferco Антоніо Ґодзі.
 
«Всі великі індустріалізовані держави світу – від Сполучених Штатів до Японії та азійських країн – підтримують сталеварну промисловість, бо це галузь стратегічна», – пояснює він.
 
Згідно з даними галузевої асоціації World Steel Assosiation, світове лідерство у виробництві сталі й металопрокату утримують китайці. Загальні обсяги німецької, французької, італійської та металургії інших європейських держав свідчать, що Євросоюз у цьому рейтингу посідає друге місце. Україна, з її річним виробництвом 33 мільйонів тонн сталі, у світовому рейтингу найбільших металургійний держав перебуває на 10-му місці.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4577. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект