НОВИНИ

04.07.2013 | Чи зголоситься Словаччина піти проти «Газпрому» заради України?
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"



Українська і європейська сторони сьогодні у Брюсселі обговорюватимуть питання про реверсні поставки газу через Словаччину. Домовленості з цією країною наразі цікавлять Україну найбільше, оскільки словацький маршрут, за даними Міністерства енергетики, в ідеалі може забезпечувати Україну 20 мільярдами кубометрів реверсного газу щорічно. Така спроба України диверсифікувати джерела надходження газу зустрічає опір Росії: зокрема, раніше про блокування «Газпромом» постачання газу територією Словаччини заявила німецька RWE. У Росії натомість усі свої дії називають законними.
 
Міністр енергетики України Едуард Ставицький прогнозував підписання договору про реверсні поставки газу через Словаччину ще у червні, однак вирішення питання відтермінувалося.
 
На черговому засіданні Кабміну Ставицький визнав, що реверс зі Словаччини залишається для України пріоритетом , оскільки – порівняно з іншими країнами, з якими Україна прагне співпрацювати у цьому питанні, – Словаччина може забезпечити найбільші обсяги газу.
 
«ПАТ «Укртрансгаз» запропонував словацькій стороні – компанії Eustream – використовувати один із чотирьох існуючих газопроводів для транспортування газу в Україну. Очікується, що укладення цієї угоди дасть можливість реверсних поставок в Україну в обсязі приблизно 20 мільярдів кубометрів газу на рік», – розповів він.
 
«Газпром» каже, що Україні робить галас
 
Перші реверсні поставки газу Україна отримала у листопаді – від німецької компанії RWE через територію Польщі. У квітні почалися постачання газу з Угорщини, окрім того, ведуться переговори з Румунією. Однак пропускна спроможність на газовимірювальних станціях на кордоні з цими країнами – мала. Через них, починаючи з минулого року до України надійшло лише близько 400 мільйонів кубів газу.
 
Водночас Словаччина має домовленості з «Газпромом»: саме ця російська компанія є для країни основним постачальником транзитного газу і фактично забезпечує діяльність Eustream – компанії, з якою намагається домовитися Україна. Як заявили представники німецької RWE, саме через дії «Газпрому» їм поки що не вдалося погодити постачання в Україну реверсного газу територією Словаччини.
 
У самому «Газпромі» будь-які звинувачення на свою адресу відкидають: кажуть, що у відносинах і зі словацькими, і з українськими партнерами діють згідно з угодами. Загалом, коментуючи зусилля України у проектах реверсного постачання, у «Газпромі» кажуть, що «у цьому більше галасу, аніж реальних поставок».
 
«Якщо подивитися на ту статистику, яка публікується в Україні, ми побачимо, що, по-перше, обсяги низькі, по-друге, ціна не принципово відрізняється. Це, радше, такий собі галас, щоб показати активність», – заявив наприкінці червня в ефірі «Ехо Москви» речник очільника «Газпрому» Сергій Купріянов.
 
Натомість в українському уряді кажуть, що різниця у ціні на газ із Європи та з Росії якраз має значення. За словами Едуарда Ставицького, газ із Європи дешевший в середньому на 130 доларів (без урахування «харківської знижки»). Тоді як Росія, нагадує міністр, взагалі не погоджується на зниження ціни.
 
Словацька ГТС має вільні потужності – експерт
 
Колишній посол МЗС із особливих доручень щодо енергетичної безпеки В’ячеслав Княжницький вважає, що Україна може домовитися зі Словаччиною навіть попри домовленості останньої з російським газовим монополістом. Експерт пояснює: пропускна здатність словацької ГТС – 75 мільярдів кубометрів газу на рік. З них 50 мільярдів – це довгострокові контракти з «Газпромом». Однак 25 мільярдів словацька сторона може пропонувати у користування.
 
«Там не може бути абсолютно блокую чого пакету «Газпрому», тому що він не завантажує газотранспортну систему Словаччини. Він може турбуватися про свої обсяги постачання, але тільки пропорційно тому, що він постачає. Всі вільні потужності можуть бути віддані на розсуд словацького оператора», – зазначає експерт.
 
За словами В’ячеслава Княжницького, якщо це питання вдасться залагодити, поставки газу територією Словаччини можуть початися до кінця цього року.
 
Як повідомили у Міністерстві енергетики України, у третьому кварталі Україна платитиме за російський газ по 400 доларів за тисячу кубометрів. У відомстві сподіваються, що реверс із Європи, зокрема, вплине і на зговірливість Росії у питанні визначення ціни для України.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8953. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект