НОВИНИ

11.09.2013 | Уряд Норвегії очолить "залізна Ерна
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"



Вже за декілька годин після закриття виборчих дільниць у понеділок, 9 вересня прем’єр-міністр Норвегії Йенс Столтенберг визнав свою поразку. Очолювана ним Робітнича партія хоча й залишилася найпопулярнішою політичною силою, здобувши понад 30 відсотків голосів, утім, порівняно з попередніми виборами 2009 року втратила п'ять відсотків. Перемогу на виборах здобули чотири опозиційні партії. Консерватори, як повідомляє Reuters, матимуть у новому складі норвезького парламенту – Стортингу – 96 мандатів зі 169-и.

Приватизація і реформи

Очікується, що новою главою уряду стане лідерка консервативної партії Hoyre Ерна Сольберг. Отримавши 26 відсотків голосів, право-центристи вперше з 1990 року здобули право призначити прем´єр-міністра. Консерватори під час виборчої кампанії обіцяли диверсифікувати норвезьку економіку, зробивши її менш залежною від видобутку нафти і газу, які становлять основу добробуту Норвегії. Завдяки нафті і газу у бюджеті країни вже багато років надлишок коштів. Торік, зокрема, профіцит бюджету становив 12 відсотків. Опозиція під час виборчої кампанії критикувала Столтенберга за неефективне використання коштів, отриманих від природних ресурсів. Замість вкладати більшу частину державних коштів в нерухомість і акції за кордоном, консерватори планують більше інвестувати у розвиток норвезької економіки, хочуть приватизувати низку державних підприємств та по-іншому розподіляти нафтогазові надходження до соціальних фондів.

52-річну Ерну Сольберг норвезькі ЗМІ називають "залізною Ерною", зауважує dpa. Це прізвисько закріпилося за нею ще з часів, коли вона з 2001 по 2005 рік очолювала міністерство з питань комунальної та регіональної політики. Оглядачі порівнюють Сольберг за її непохитність з Маргарет Тетчер. Як і британська "залізна леді", майбутня норвезька перм´єрка обіцяє здійснювати рішучі економічні реформи і приватизувати низку державних підприємств. Зокрема, імовірно, буде продано пакети акцій державного енергетичного концерну Statoil та телекомунікаційного велетня Telenor. "Нам потрібні інші точки опори, не лише нафта", - наголошує Сольберг. Крім приватизації центральне значення у програмі її партії має зниження податків.

Скрутні часи для мігрантів?

Не виключено, що при новому уряді будуть суттєві зміни у міграційній політиці. На них наполягає насамперед право-популістська Партія поступу, яка вперше отримала нагоду увійти до складу уряду. Ця політична сила традиційно бачить у мігрантах небезпеку. До лав молодіжного крила партії свого часу належав і Андерс Брейвік, який два роки тому вбив 77 людей у літньому таборі молодіжної організації Робітничої партії. Брейвік, як і Партія поступу, закидає прибічникам прем’єр-міністра Столтенберга надто ліберальну політику щодо мігрантів.

Утім, участь Партії поступу в урядовій коаліції ще не є вирішеним фактом. Проти співпраці з правими виступають християнські демократи і ліберали. Підтримка однієї з цих партій, утім, необхідна для формування більшості. Якщо переговори зайдуть у глухий кут, імовірно, Ерні Сольберг доведеться очолити уряд меншості.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект