НОВИНИ

19.11.2013 | DW: Франція може стати наступним "проблемним дитям" Європи
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"



У міжнародній рейтинговій агенції Standard and Poor's удруге засумнівалися в платоспроможності Франції та знизили її рейтинг. Найвищу оцінку країна втратила ще рік тому. А нині рейтингова агенція прогнозує, що розпочаті реформи, найімовірніше, не призведуть до стабілізації французької економіки в середньостроковій перспективі. Чи означає це, що Франція зануриться в глибоку кризу й може стати другою Іспанією?

Лантух проблем

Це перебільшене припущення, кажуть деякі фахівці. "Недаремно Франція - п´ята найпотужніша економіка світу й друга в Європі", - коментує Генрик Утерведде з німецько-французького інституту. Але водночас експерт з тривогою констатує: "Французькій економіці ведеться погано".

Французька промисловість затиснута в лещата міжнародної конкуренції, молодіжне безробіття перебуває на небаченому досі рівні, соціальна система захиталась, а необхідні реформи затримуються. "Уряд стоїть перед цілим комплексом проблем. Тому йому так важко діяти швидко й переконливо", - так експерт пояснив у розмові з DW своєрідне заціпеніння французької влади.

Економічні проблеми Франції накопичувались упродовж останніх десяти років. Зниження її кредитного рейтингу тепер зробило це помітним і для решти Європи. Таке тривале накопичення проблем значно ускладнює "одужання", вважає фахівець.

Висока державна заборгованість

"Пониження кредитного рейтингу означає, що, по-перше, реформ, які здійснюються вже впродовж року, недостатньо", - каже Фредерик Шефер, редактор французького економічного видання Les Echos. "По-друге, це покарання за високу державну заборгованість. Розмір державного боргу Франції - 53 відсотки від ВВП - один з найбільших у Європі", - зауважує він.

Франція вже неодноразово порушувала маастрихтські критерії, які передбачають утримання дефіциту бюджету на рівні, який би не перевищував трьох відсотків від ВВП. Цьогоріч бюджетний дефіцит Франції становить понад чотири відсотки. Досі нову заборгованості вдавалось компенсувати шляхом підвищення податків. З 2015 року планується скоротити й державні витрати. У Парижі сподіваються, що все це нарешті допоможе утримати дефіцит бюджету в межах трьох відсотків. Проте експерти рейтингової агенції Standard and Poor's сумніваються в тому, що нинішньому французькому урядові вдасться досягти такої мети.

Соціальна система хитається

На економіку тисне і слабка конкурентоздатність французьких підприємств. Деякі товари французького виробництва, зокрема автопрому, ледве витримують тиск закордонних конкурентів. Економіст Утерведде звертає увагу на колообіг: поки підприємства отримують мало прибутків, вони можуть мало інвестувати в дослідження та технології, а отже, на ринку з´являється менше інновацій.

Французьким підприємствам важко живеться й через великі соціальні відрахування, які вони мусять виплачувати. Загальний дефіцит соціальної системи Франції нині становить 25 мільярдів євро. Терпіння громадян теж потроху вичерпується. Нещодавні демонстрації у Бретані проти нового підвищення податків засвідчили, що французам уже досить підвищень податків, пишуть у своєму звіті фахівці Standard and Poor's.

Нестабільний ринок праці

Рівень безробіття у Франції нині сягає рекордних майже 11 відсотків. У Standard and Poor's вважають, що цей показник ще до 2016 року перевищуватиме 10 відсотків. "Рівень молодіжного безробіття вищий у два з половиною рази", - додає Фредерик Шефер. "На цьому сконцентровано більшість зусиль політиків. І хоча, починаючи з літа, помітне легке зниження молодіжного безробіття, реформи дуже дорогі й постає питання, наскільки вони глибокі". Адже підприємства зможуть брати на роботу людей в довгостроковій перспективі тільки тоді, коли розвиток економіки знову піде вгору.

Однак реформи, які розпочато у Франції, економіст Генрик Утерведде називає "віховими" й обережно прогнозує, що якщо президент Олланд не зупиниться й продовжуватиме перетворення, то Франція знову зможе звестися на ноги.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7931. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект