НОВИНИ

21.11.2013 | Переговори в Женеві: що вибере Іран – 3,5 чи 20?
Джерело - Укоаїнська слуба "Радіо Свобода"



У середу в Женеві стартував черговий раунд переговорів «5 держав плюс Німеччина» з урядом Ірану щодо ядерної програми Тегерана. Делегацію «п’ятірки» плюс один (США, Росія, Китай, Франція, Велика Британія, Німеччина) очолює глава закордонної політки ЄС Катрін Ештон. Іранська сторона представлена на переговорах у Женеві міністром закордонних справ Джавадом Заріфом. Президент США Барак Обама і лідери ЄС вже висловили сподівання на успішність цих переговорів, коли вдасться відмовити Іран від виробництва збройного плутонію із 20 відсотками збагаченого урану. Але духовний лідер Ірану знову виступив у середу з войовничим заявами проти Заходу.
 
Сторони вже зустрічалися в Женеві 10 днів тому і не змогли досягнути домовленості з головного питання переговорів. Західні держави домагаються згоди Ірану на припинення виробництва урану із 20-м рівнем збагачення, котрий годиться для виготовлення ядерної бомби. Шістка країн світу на цих переговорах також домагається контролю за реактором в іранському Араку, який виробляє збройний плутоній. На Заході погоджуються з тим, щоб Іран виробляв лише уран, збагачений на 3,5 відсотки.
 
Західні держави заявляють, що Іран йде до своєї ядерної бомби, а в Тегерані спростовують це і твердять про їхні суто мирні ядерні програми, а про 20-відсотковий уран кажуть як про вироблену малу кількість його для науки і медицини країни.
 
У середу міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ заявив у Стамбулі, що є надії на успіх цих ядерних переговорів з Іраном.
 
«Договір на столі переговорів, у ньому зацікавлені всі країни, включно з державами Близького Сходу. Розбіжності між сторонами незначні, тому я сподіваюся, що вони досягнуть політичного та юридичного порозуміння», – зазначив Гейґ.
 
Духовний лідер Ірану попередив про «червоні межі», які мають бути дотримані
 
У США влада тимчасово  утрималася від подальшого застосування жорстких санкцій проти Тегерана зі сподіваннями на успіх переговорів у Женеві. Цього тижня, вперше за понад 10 років, британський прем’єр-міністр Дейвід Камерон поспілкувався по телефону з президентом Ірану Хасаном Роугані, сторони наголосили на обопільній ясності щодо ядерних питань.
 
Але вже у середу духовний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї у телевізійному зверненні до керівників іранської міліції висловив підтримку переговорам в Женеві, але сказав що «вороги» повинні поважати «червоні лінії Ісламської республіки».
 
«Ми не втручаємося в деталі переговорів у Женеві. Але є певні червоні лінії і межі. Вони мають бути дотримані. Вони мають інструкції дотримуватися цих меж. Вони не повинні боятися того, що скаже ворог», – наголосив Хаменеї.
 
Він також заявив про бажання Ірану «мати дружні відносини з усіма народами, навіть зі США». У відповідь представники міліції Ірану скандували: «Смерть Америці!»
 
У середу Хаменеї також назвав Ізраїль «скаженим псом у регіоні» і заявив, що єврейська держава «приречена на загибель».
 
Коментарі Хаменеї були розкритиковані на Заході, зокрема, у Франції, яка займає жорстку позицію на переговорах у Женеві.
 
Пленарне засідання в Женеві розпочинається з 19-ї години за Києвом, потім пройдуть двосторонні зустрічі. Про ймовірність продовження переговорів у четвер поки-що нічого не повідомлялося.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект