НОВИНИ

05.12.2013 | Двосторонні угоди щодо "Південного потоку" порушують законодавство ЄС - Єврокомісія
Джерело - Українська енергетика



Двосторонні угоди щодо будівництва підтримуваного «Газпромом» газопроводу «Південний потік», що укладені між Росією, Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією всі порушують законодавство ЄС і мають бути переглянуті з самого початку, заявила Європейська Комісія.


Виступаючи в Європейському Парламенті, Клаус-Дітер Боршард, директор з енергетичних ринків Єврокомісії, сказав, що угоди порушують законодавство ЄС.


«Комісія розглянула ці міжурядові угоди і прийшла до висновку, що жодна не відповідає законодавству ЄС», сказав Боршард.


«З цієї причини ми сказали цим країнам, що вони мають зобов’язання чи за договорами ЄС чи за Договором про Енергетичні Співтовариство, відповідно до яких вони мають звернутися до Росії для перегляду цих угод, щоб привести їх у відповідність з законодавством ЄС», додав він.


Захід в парламенті, під час якого виступив Боршард, також відвідали представники високо рівня, включаючи заступника міністра енергетики Росії Анатолія Янковського, генерального директора «Газпрому» з експорту Олександра Медведєва та міністра енергетики Серії Зорану Міхайлович.


Боршард пояснив, що якщо ці переговори не будуть успішно проведені, ці країни матимуть розірвати свої угоди з Росією.


Він пояснив, що Комісар ЄС з питань енергетики Гюнтер Еттінгер надіслав листа міністру енергетики Росії Олександру Новаку, пояснюючи ситуацію та просячи його «позитивно поглянути» на можливість повторних переговорів щодо угод з зазначеними країнами.


«Я можу сказати, що міжурядові угоди не будуть базою для будівництва чи підготовки Південного потоку. Тому що якщо країни-члени чи згадані країни не проводитимуть повторних переговорів, тоді Комісія має шляхи та засоби, щоб зобов’язати їх це зробити. І «Південний Потік» не може працювати за цими угодами», наполягає Бошард.


Почадовець Єврокомісії наголосив на щонайменше трьох основних питаннях до угоди. По-перше, потрібно дотримуватися правил ЄС щодо «розділення» власності щодо мереж, сказав він. Це означає, що «Газпром», який є як видобувачем, так і постачальником газу, не може одночасно володіти видобувними потужностями та транспортувальною мережею.


По-друге, має бути забезпечений недискримінаційний доступ третіх сторін до трубопроводу. Не може бути ексклюзивного права для «Газпрому» бути єдиним транспортувальником.


По-третє, має бути розглянута структура тарифу.


«Чи можливо привести у відповідність до цих правил спорудження та операційну частину «Південного потоку»? Я не знаю, я ще не знаю», повторив чиновник.


Проте навіть якщо переговори будуть успішними, робота над тим, щоб узгодити «Південний потік» з занепокоєннями ЄС візьме час, попередив Боршард.


«Не місяці, можливо два роки до того, як ми досягнемо цього», сказав він.


Винятки з зобов’язань про «роз’єднання» не виключені, сказав чиновник. Проте таке вікно можливостей відкриється лише коли обсяги газу почнуть розподілятися по різним сегментам трубопроводу, пояснив він, додавши, що такий момент матиме місце лише у віддаленому майбутньому.


«Це не буде легке завдання; для цього потрібно багато взаєморозуміння, можливо також певні нові ідеї, що ще не обговорювалися. Проте я маю сказати з усією відкритістю та чесністю, що «Південний потік» не працюватиме на території ЄС, якщо він не відповідатиме нашому законодавству в енергетиці», наголосив Боршард.


На питання, коли Комісія оголосила про своє рішення зазначеним країнам, Боршард сказав, що це відбувалося в кілька кроків. Спочатку виконавчий органі ЄС попросив їх надіслати в Брюссель їх міжурядові угоди, які були після цього проаналізовані службами Еттінгера. Він сказав, що особисто очолював зустріч 18 жовтня, на яку він також запросив представника «Газпрому», і що країни були добре поінформовані про ситуацію з того часу.


«Вони повністю поінформовані про те, про що я сказав сьогодні», запевнив Боршард.


На питання стосовно термінів на проведення повторних переговорів щодо угод, посадовець Єврокомісії відповів розпливчасто. Першим кроком, за його словами, є прохання відповідних країн щодо повторного відкриття міжурядових угод з Москвою. Боршард сказав, що виконавчий орган ЄС сподівається, що Москва розгляне це позитивно.


Проте Росія, мабуть, не має намірів повторно відкривати ці угоди. Виступаючи на заході представник «Газпрому» Медведєв наголосив, що «нічого не може завадити будівництву «Південного потоку»».


Боршард відповів «Комісія навряд чи прийме, що ви споруджуєте до нас трубопровід, який побудований, який в ландшафті, і потім передаєте цю дитину нас, говорячи, що тепер від нас, Єврокомісії, залежить, рішення щодо того, як ви можете працювати».


Заступник міністра енергетики Росії Анатолій Янковський сказав, що Росія не приймає того, що правила ЄС мають застосовуватися до транскордонних проектів таких як трубопроводи, які не розташовані повністю на території ЄС.


Він додав, що законодавство ЄС не може переважати у відносинах ЄС-Росія, які підпорядковуються лише міжнародному законодавству. Іншими словами, міжурядові угоди, що уклала Росія щодо «Південного потоку», на його думку, переважають над іншими правовими формами.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект