НОВИНИ

20.12.2013 | Європа отримає багато нового газу – експерти
Джерело - Українська енергетика



Нові підходи до старих проблем намагалися шукати політики, бізнесмени та експерти в ході VIII Енергетичного форуму, що пройшов днями у польському Сопоті. Однією з ключових тем дискусії регіонального масштабу стали відносини у межах трикутника Україна-ЄС-Росія.

 

Пізнавальними та цікавими для учасників стали виступи українських експертів, зокрема як у ході спеціальної секції, так і в рамках окремих презентацій. Дискусія велася навколо твердження, що Україна продовжує стояти перед вибором, яким шляхом розвивати енергетичний сектор, – між європейською ринковою моделлю і тим, що одним із учасників було названо "геополітичним шантажем".

 

Нещодавні газові домовленості України та Росії, безумовно, наклали свій відбиток на хід обговорення. Фахівці вирішили не давати порад для Києва, натомість зосередилися на прорахунках зовнішньої енергополітики ЄС та висунули ряд ідей щодо розвитку партнерства з Україною та РФ.

 

Тим часом, справжніми "одкровеннями" для європейців стала презентація партнера консалтингового агентства RusEnergy Міхаїла Крутіхіна. За його твердженням, агресивна поведінка "Газпрому" продиктована цілком конкретними інтересами: наповненням бюджету РФ за рахунок утримання високих цін, поширенням дезінформації, прикриттям некомпетентності менеджменту, прибутками "дружніх" підрядників.

 

"Газпром" – це велика марнотратна організація, це взагалі не компанія", заявив експерт, назвавши практику реалізації обхідних газогонів "економічним канібалізмом". На думку Крутіхіна, росіянам зашкодив "Північний потік", який перетворив Німеччину на газовий хаб, і зашкодить "Південний потік", який переслідує мету покарання України.

 

Сигналом того, що Росія нарешті сприймає сигнали ринку, міг стати виступ президента РФ Владіміра Путіна у жовтні 2012 року, коли той визнав факт "сланцевої революції" та необхідність взаємодії з парнерами у Європі. Однак, як розповів Крутіхін, наслідком стала ще більш агресивна політика з форсування проектів доставки газу на ринки Азійсько-Тихоокеанського регіону.

 

 

 

З ним не погодився політолог Юрій Солозобов, директор з міжнародних проектів Інституту національної стратегії. На його переконання, Європа навряд чи отримає масштабні поставки газу з нових джерел, оскільки США стримуватимуть експорт на користь внутрішньої індустріалізації, а ресурси Австралії будуть спрямовані до Китаю. Розробка ж покладів нетрадиційного газу буде ускладнена більш жорсткими регуляторними правилами.

 

Натомість європейці – всі як один – взялися доводити, що альтернатива трубопровідному газу з Росії існує. Довгострокові контракти почали втрачати переваги, які були суттєвими у 1970-ті, зі зростанням кількості постачальників на ринку, наголосив професор BI Norwegian Business School Оле Гуннар Оствік. Віце-президент GRTgaz Крістоф Пуальйон розповів про спотовий ринок, навівши успішний приклад газового хабу TTF, а менеджер іспанської EnagasАбель Енрікес акцентував увагу на гнучкості поставок СПГ та інтерконнекторів.

 

Саме така одностайність дозволила модератору Іренеушу Лазору, голові ради директорів Польської енергетичної біржі POLPX, підбити підсумки розмови. За його словами, в Європі можливе "мирне співіснування" ринків довго- і короткострокових контрактів, а також спотового ринку газу. "В Європі буде багато нового газу", заявив він.

 

Роман Ніцович, "Українська енергетика"



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект