НОВИНИ

27.12.2013 | Туреччину трусить від корупційного скандалу
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"



2013 не був гарним роком для турецького прем'єр-міністра Реджепа Таїпа Ердогана та його уряду. Перший шок був улітку, коли почалися масові протести у парку Гезі. А потім до всього додався ще й найбільший корупційний скандал за всю новітню історію Туреччини, у якому виявився замішаним уряд та партія Ердогана AKP (Партія справедливості і розвитку).

17 грудня під час масштабних облав у Туреччині було затримано півсотні людей. У центрі розслідування - нафтові оборудки із сусіднім Іраном, на який накладено міжнародні санкції. Як повідомляється, нафта купувалася, але через санкції ООН не за гроші, а оплачувалася шляхом нелегального бізнесу із золотом.


Підозрюваних звинувачують у шахрайстві, відмиванні грошей та підкупі урядовців високого рангу. Проти десятків підозрюваних, серед яких і двоє синів міністрів, ірансько-турецький бізнесмен та директор державного банку, порушено кримінальні справи.

Перші відставки

Увечері у середу, 25 грудня, спершу троє міністрів, чиї сини перебувають у слідчих ізоляторах, оголосили про свою відставку. Це, зокрема, міністри економіки, внутрішніх справ та довкілля.

Під час першого виступу після цих відставок на партійних зборах в Анкарі прем'єр Ердоган заявив, що його Партія справедливості і розвитку не терпітиме корупцію. Натомість раніше він списував це на "брудну операцію темних союзів" з-за кордону та із самої Туреччини проти уряду. Тоді він казав, що це "паралельна держава" намагалася знищити репутацію уряду.

Нові призначення

Увечері в середу, 25 грудня, Ердоган після зустрічі з турецьким президентом повідомив про призначення десяти нових міністрів. Крім трьох, котрі самі пішли у відставку, він поміняв ще сімох.

На думку політолога Солі Озеля, турецька політика нині переживає потужний землетрус. Він наголосив, що Партія справедливості та розвитку ще має більшість у парламенті, тому Ердоган може перебудовувати свій кабмін як хоче. Утім, важливими, за його словами, стануть комунальні вибори у березні 2014 року. За оцінкою аналітика, "землетрус" не протримається до того часу.

Боротьба за владу в темряві

За корупційним скандалом, як вважають політичні оглядачі, криється боротьба за владу між колишніми союзниками - рухом з ісламістським ухилом проповідника Феттхуллаха Гюлена та урядом Партії справедливості та розвитку прем'єра Ердогана. Журналіст Ахмет Сік, автор книги про рух Гюлена, вважає, що розкриття скандалу було політичною операцією руху. А мета цієї акції - повалення Ердогана. У Туреччині вже давно існує підозра, що члени руху Гюлена мають великий вплив у поліції та органах юстиції.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9896. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект