НОВИНИ

03.06.2005 | Сорос вірить у гарні наміри влади в Україні
Джерело - Українська служба ВВС

Американський мільярдер та філантроп Джордж Сорос в інтерв'ю Бі-Бі-Сі заявив про економічний спад в Україні та закликав уряд терміново визначитися щодо промислових об'єктів, приватизація яких може бути переглянута.



Разом із тим він вірить у "гарні наміри" нової української влади й обіцяє й надалі сприяти його роботі своїми проектами в Україні.


У п'ятницю завершується перший від часу зміни влади в Україні візит Джорджа Сороса до Києва, під час якого він мав зустрічі з президентом України Віктором Ющенком та провідними українськими бізнесменами.


Перед владою - менш героїчне завдання, ніж революція


Бі-Бі-Сі: Пане Сорос, під час перебування в Києві Ви відкинули свою причетність до „помаранчевої революції”, заявивши, що взагалі не вірите в революції, а лише в еволюційний шлях до відкритого суспільства. Чи виправдовує нова українська влада своїми політичними кроками Ваші очікування щодо розбудови такого суспільства?


Дж. Сорос: „Помаранчева революція” була прекрасною політичною подією, яка сприяла консолідації українців, як нації. Але це не кінець шляху, це не принесло демократії, а лише відкрило шлях для її розбудови в Україні. Зараз перед українською владою складне завдання, яке є менш героїчним і драматичним, аніж власне революція – це ухвалення правильних законів, запровадження правильних регуляцій, і зараз цей процес триває в Україні, хоча й не можна назвати його легким. Тому що протягом останніх 15 років склалися певні політичні традиції, які не сумісні з демократичною поведінкою влади – багато інтриг, багато нелегальних впливів та подібних речей. Але я переконаний, що загалом в уряду гарні наміри, і я та мій фонд зробимо все можливе, аби вони були успішними.


Бі-Бі-Сі: Ви вже згадували про побоювання західних інвесторів щодо стабільності економічної ситуації в Україні, пов'язані зокрема й із затягуванням перегляду процесу приватизації. Чи відбуваються, на Вашу думку, взагалі якісь утиски опозиції новою владою?


Дж. Сорос: Я тут не мешкаю, тому не знаю ситуації докладно. Але це дуже болюче питання. Особливо щодо колишніх приватизацій, які явно провадилися невідповідним чином, і справді є потреба відкоригувати їхні результати. Але це треба робити дуже швидко, в правовому полі, і кількість випадків має бути обмеженою, оскільки доки триває ця атмосфера покарання. Це призводить до усіх можливих хибних кроків влади, які пов'язані з нелегальними впливами та здирництвом. Це дуже нездорова атмосфера, і їй треба покласти край.


Бі-Бі-Сі: В грудні в Україні розпочинається нова передвиборча кампанія. Чи вдасться, на Вашу думку, українському керівництву не повторити помилки колишньої влади, яку звинувачували в фальсифікації перегонів та використанні адмінресурсу?


Дж. Сорос: В нової української влади кращі позиції, і цими виборами вона має виправдати своє існування. Гадаю, коаліція президента Ющенка має достатню підтримку, аби отримати більшу частину голосів на виборах, проте тут останнє слово має сказати народ.


Пік зростання минув


Бі-Бі-Сі: Рік тому в інтерв'ю Бі-Бі-Сі Ви називали українську економікою такою, яка найбільш стрімко розвивається в Європі, проте говорили про те, що її зростання головно залежить від попиту на українські метали та сталь в країнах Азії. Тепер, коли Китай сам перетворився на експортера сталі, чи може це означати те, що колишнього зростання в українській економіці вже не буде?


Дж. Сорос: Безперечно, український економічний бум минув. Рівень економічного зростання впав, і частково це справді пояснюється змінами в глобальній економіці, особливо на ринку сталі, а частково – невизначеністю, яка супроводжує політику нової влади. Але я гадаю, українська влада свідома цього і намагається рухатися якомога швидше в бік з'ясування ситуації.


Референдуми в ЄС не мають значення для Києва


Бі-Бі-Сі: Напередодні розширення Євросоюзу в своїй статті „Демократичне розширення Європи” Ви вимагали від ЄС посилити своє залучення в Україні і надати їй європейську перспективу. Чи відчуваєте Ви, як людина, яка тісно спілкується з європейськими функціорнерами, що ЄС готовий змінити своє ставлення до України у цей бік після зміни влади?   Референдум... - це негативний знак для Європейського Союзу. Але це не має значення для України, оскільки їй треба виконати ще велику кількість роботи


 
Дж. Сорос: Україна прагне стати частиною Євросоюзу, а ЄС потерпає від „всмоктування” нових країн-членів. Я переконаний, що і ЄС і Україна зараз підтримують принцип того, що Україна має бути членом Євросоюзу. Але це потребуватиме тривалого часу, років, тому що ані Україна, ані Європа не готові до цього членства, оскільки це пов'язано з гармонізацією законодавства, виконанням Копенгагенських критеріїв і тому подібне. Саме острах щодо нових країн-членів був однією з причин, чому в Франції та Нідерландах не підтримали Європейську Конституцію.


Бі-Бі-Сі: В такому разі, результати референдуму є негативними для України?


Дж. Сорос: Це негативний знак для Європейського Союзу. Але це не має значення для України, оскільки їй треба виконати ще велику кількість роботи. Гадаю, доки Україна виконає всю цю роботу, ЄС вже зможе її прийняти.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект