НОВИНИ

28.05.2014 | Єгипет обирає президента з неоднозначною репутацією
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

У Єгипті все ніяк не завершаться президентські вибори – майже через рік після скинення попереднього президента. Влада країни посеред низької явки продовжила дводенне голосування ще й на третій день. Та ніхто не сумнівається, що після них країну далі очолюватиме людина, яка й керувала нею цей час, – колишній чільний військовий Єгипту Абдель-Фаттах ас-Сісі. Його репутація вельми неоднозначна: одні хвалять кандидата від військових як борця з радикальним ісламізмом, інші критикують як порушника прав людини.
 
Вівторок, що мав бути другим і останнім днем голосування, влада Єгипту оголосила вихідним. Потім час для голосування продовжили на годину. Врешті повідомили, що вибори продовжені ще й на середу. Явка виявилася нижча від очікуваної. А по суті наперед відомому переможцеві на ім’я Абдель-Фаттах ас-Сісі, організаторові скинення попереднього голови держави, потрібна не просто перемога, а свідчення підтримки більшості населення.
 
Суперника він має лише одного: лівий політик Хамдін Сабахі, за всіма даними, не має ніяких шансів на успіх. І Абдель-Фаттах ас-Сісі, сам прийшовши проголосувати, говорив упевнено: «Сьогодні єгиптяни приходять, щоб написати свою історію і підтримати своє майбутнє. На нас дивиться весь світ».
 
Скинув обраного президента, тепер обирається сам
 
Саме він, донедавна «головний військовик Єгипту» з цілою низкою чільних посад у Збройних Силах, у червні минулого року оголосив про усунення з посади Мухаммада Мурсі, першого демократично обраного президента. Причиною, за словами ас-Сісі, стали тривалі й масові протести проти влади Мурсі. Супротивники колишнього президента звинувачували його в намаганні надати надто великої ваги в суспільстві й державі ісламістам, у першу чергу відносно поміркованому рухові «Мусульманське братство». Саме з лав цього руху й вийшов Мухаммад Мурсі.
 
Щоправда, й сам ас-Сісі на чолі тимчасової військової влади, а потім формально цивільний уряд, що по суті перебував під його впливом, не заспокоїли країни. Масові виступи стали влаштовувати вже прихильники Мурсі й ісламістів. У тривалих сутичках і придушеннях цих протестів сотні людей, переважно ісламістів, загинули, тисячі були ув’язнені. Понад тисячу людей нині засуджені до страти.
 
Боротьба з ісламізмом через порушення прав людини
 
За оцінками правозахисної організації Huiman Rights Watch, у в’язницях Єгипту перебуває понад 20 тисяч членів «Мусульманського братства», яке влада країни заборонила, та інших дисидентів. Інші правозахисники, з Amnesty International, мають цілі добірки документів про грубі порушення прав людини в перебігу придушення ісламістів.
 
Прихильники ж ас-Сісі вважають, що саме 59-річний колишній чільний військовик зможе впевнено вирішити проблеми країни. Серед цих проблем – і насильство з боку войовничих ісламістів, яке вже відлякало від Єгипту багатьох інвесторів, і енергетична криза й загальний застій в економіці.
 
Несподіванок не чекають
 
Як очікують, несподіванок на виборах не буде – ні щодо проведення, ні щодо результатів. Генеральний секретар Ліги арабських держав Набіль аль-Арабі, сам єгиптянин, прийшовши на вибори, заявив: «Усе йде добре. Люди, які судитимуть про цей процес, – спостерігачі з усіх країн Ліги арабських держав, не єгиптяни. Я ж, як єгиптянин, не коментуватиму».
 
Підрахунок голосів, за планами, мав би завершитися через день після закінчення голосування. Остаточні результати планують оголосити 5 червня.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект