НОВИНИ

21.06.2005 | Політкомісія ПАРЄ розгляне факти переслідування опозиції в Україні
Джерело - Korespondent

Політична комісія Парламентської асамблеї Ради Європи буде займатися питаннями переслідування опозиції в країнах "кольорових революцій".


Голова російської делегації в ПАРЄ, голова комітету Державної думи у міжнародних справах Костянтин Косачев повідомив, що вранці у понеділок, 20 червня, на засіданні бюро ПАРЄ було ухвалено рішення не готувати спеціальної доповіді з питань, пов’язаних із переслідуванням опозиції в Україні, Грузії та Киргизстані, а передати вивчення цієї проблеми на рівень політкомісії.


"Ми подали на розгляд бюро проект резолюції, що пов’язаний із численними фактами переслідування опозиції в країнах, у яких перемогли так звані "кольорові революції", - повідомив Косачев по закінченню засідання бюро.


Він пояснив, що йдеться про Україну, Грузію та Киргизстан. За словами керівника делегації, цей проект резолюції передано "до відома" у комісію з політичних питань ПАРЄ й роботу над документом буде продовжено саме в рамках цієї комісії.


Виконання Росією зобов’язань, узятих перед вступом до Ради Європи, буде розглянуто на літній сесії Парламентської Асамблеї організації, що починається в понеділок, 20 червня. За даними прес-служби Ради Європи, серед основних аспектів "російського питання" також роль засобів масової інформації у висвітленні терактів.


Напередодні сесії російська сторона заявила, що не згодна з деякими положеннями проекту резолюції ПАРЄ щодо ситуації з правами людини й буде вимагати їхньої зміни. Зокрема, представників Росії не влаштовує критика так званого "посилення вертикалі влади" і зміни порядку обрання губернаторів.


У Держдумі знають про демократію


У травні Державна дума доручила російській делегації в ПАРЄ ініціювати розгляд у ПАРЄ питання про порушення демократичних норм в Україні. У заяві Держдуми "Про розвиток політичної ситуації в Україні", ухваленому в п’ятницю одноголосно без обговорення, зокрема, висловлено стурбованість у зв’язку "із численними фактами переслідувань представників політичної опозиції в Україні новою українською владою", арештом "визначних політичних і суспільних діячів, що привселюдно заявляли про свою незгоду з політикою української влади".


У заяві Держдуми також вказано на "спроби нового керівництва України встановити політичний та ідеологічний контроль над ЗМІ, зокрема недержавними, а також тиск на журналістів, котрі критикують представників влади, й на ЗМІ, що надають трибуни їхнім опонентам". Разом з тим російські парламентарії підтвердили свою готовність "незмінно дотримуватися курсу всебічної інтеграції й тісної міжпарламентської взаємодії у всьому спектрі російсько-українських відносин".


Цю заяву палата ухвалила направити президенту Росії Володимиру Путіну, президенту України Віктору Ющенку, а також до Верховної Ради України, до Міжпарламентської Асамблеї СНД, ПАРЄ, Парламентської Асамблеї ОБСЄ й Міжпарламентського союзу.


Київ знайшов недруга


В Україні заяву Державної думи Росії про порушення демократичних норм у державі називають недружнім актом і сподіваються на припинення таких дій російських парламентаріїв.


Про це сказано в коментарі прес-служби Міністерства закордонних справ України з приводу заяви Державної Думи РФ від 20 травня, у якому російській делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи доручено ініціювати розгляд у ПАРЄ питання про порушення демократичних норм в Україні.


МЗС зазначає, що "в Україні викликає стурбованість зросла активність тих політичних сил у Росії, які не бажають адекватно сприймати масштабну демократизацію нашого громадського життя", і заява Держдуми є одним із проявів таких настроїв.


Цю заяву "можна розцінити не інакше, як чергову спробу російського парламенту зменшити масштаби демократичних перетворень в Україні, ствердження й поширення верховенства права, поваги до прав і свобод людини як вищих цінностей суспільного розвитку", сказано в коментарі.


"Ще зовсім недавно за масовими фальсифікаціями народного волевиявлення минулим політичним режимом деякі російські депутати не тільки спокійно спостерігали. Вони відверто стали на бік тих в Україні, хто застосовував антидемократичну практику як норму громадського життя, а сьогодні називає себе "опозицією".


Зроблена Держдумою РФ заява є за своєю суттю перекручуванням фактів і демонстрацією підтримки саме таких політичних сил," - сказано в коментарі.


У МЗС підкреслюють, що перемога демократії в Україні була наслідком загальнонародного ненасильницького протесту проти масових порушень колишнім керівництвом держави фундаментальних прав і свобод людини, й успіхи нової України на шляху демократії належним чином оцінило світове товариство, зокрема Рада Європи.


Прес-служба висловлює подив, що російські парламентарії намагаються "знайти підтримку своїм своєрідним поданням про демократію саме в тих європейських інститутах, з боку яких не раз висловлено занепокоєння станом демократії в самій Росії".


"Українська сторона кваліфікує такі дії російських законодавців як недружній акт і висловлює сподівання, що їх буде припинено. В іншому разі прогрес у двосторонніх відносинах, мабуть, став би проблематичним," - зазначено у коментарі.


У ньому також підкреслено, що метою зовнішньої політики України є розвиток україно-російських відносин на принципах добросусідства, демократії й поваги до сучасних норм міждержавних відносин, і саме такий підхід, на думку українського МЗС, відповідає інтересам і сподіванням народів двох країн.


Верховна Рада не бажає залишатися осторонь


Заява Державної Думи Росії, що стосується внутрішньополітичної ситуації в Україні, не додасть динамізму двостороннім відносинам, і український парламент відповість адекватно, сказав спікер Верховної Ради Володимир Литвин.


Коментуючи заяву Держдуми РФ, Володимир Литвин сказав: "Якщо тільки сказати, що це втручання у внутрішні справи, то цього мало". "Чому періодично з’являються такі заяви - тому що ми дозволяємо це робити," - наголосив він, і заначив, що ще недавно були заяви з одного боку щодо оцінки діям тодішньої влади, а "вже вчора" з’явилися заяви з іншого боку щодо оцінок діям іншої влади. "Спочатку раділи одні, сьогодні радіють інші,"- зазначив В.Литвин.


"У нас немає відчуття того, що свої проблеми нашого внутрішнього розвитку ми повинні вирішувати у власному будинку власними силами, пошуком компромісу,"- наголосив він. "Ми дозволяємо давати нам оцінку ззовні," - сказав спікер, і додав, що, як правило, "повчають ті, кому ще є над чим працювати у власному будинку, зокрема й ми до цього вдаємося".


"Я вважаю, що тон і зміст заяви Державної Думи Російської Федерації не додасть динамізму нашим відносинам. Це не той інструмент, що потрібен для взаємин між нашими народами й країнами," - заявив Володимир Литвин.  "Думаю, що Верховна Рада, я в цьому переконаний, відреагує на такий крок адекватно,"- сказав спікер.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9104. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект