НОВИНИ

01.07.2014 | США мають готуватися в Іраку до найгіршого
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

Рейтинг популярності Барака Обами нині на дуже низькому рівні. Але коли йдеться про Ірак, то більшість американців підтримують рішення свого президента не відправляти туди військовий контингент. У Вашингтоні переконані, що ситуація в арабській країні є безнадійною. Іран та Саудівська Аравія вестимуть там війну руками своїх ставлеників і надалі. Схоже, військовими методами цей конфлікт не розв'язати. Отже, краще взагалі туди не сунутися?


Але є інший бік медалі. Екстремісти ISIS, котрі захоплюють контроль над дедалі більшими частинами Іраку, а тепер дестабілізують ще й Сирію, у перспективі можуть стати загрозою і для Йорданії, Лівану чи навіть Ізраїлю. Америка не може кидати цей регіон напризволяще. Занадто багато поставлено на карту, у підсумку навіть безпека США. Якщо ісламісти використають громадянську війну для того, щоб підтримувати табори терористів, то Сполучені Штати не зможуть стояти осторонь.


Загроза безпеці


Тобто, саме це і є стратегічною метою американців - запобігти тому, щоб з цього регіону виходила загроза безпеці США чи їхніх союзників. І, зрештою, тоді вже є другорядним питання про те, чи буде в Іраку один сильний центральний уряд, чи країна розділиться на три частини: Північ контролюватимуть курди, Захід - суніти, а на Півдні та в Багдаді керуватимуть шиїти.


 
Тобто, де-факто - розвал Іраку? Американці - прагматичні. Віце-президент Джо Байден, котрий минулого року дюжину разів телефонував іракському прем'єр-міністру Нурі аль-Малікі і багато разів з ним зустрічався, ще 2006 року пропонував поділити Ірак. Утім, ніхто не зміг відповісти на запитання, чи став би тоді регіон стабільнішим.


У короткостроковій перспективі Вашингтону йдеться насамперед про те, щоб послабити ISIS, а ще краще - витіснити. Тому й відряджають у цей регіон військових консультантів, тому США й ведуть переговори з Іраном, тому держсекретар США Джон Керрі і намагається дати зрозуміти Саудівській Аравії та іншим заможним країнам Перської затоки, що терпіти або фінансово підтримувати ISIS - помилка.


Підготовка до найгіршого сценарію


Водночас Вашингтон готується і до найгіршого сценарію, котрий зводиться до того, що угруповання ISIS не зможуть витіснити і воно піде в наступ на Багдад. Як відомо, США утримує в Іраку найбільше у світі посольство, де працюють майже п'ять тисяч співробітників.


А якщо буде колапс іракської армії, то США мають бути спроможними упродовж кількох днів евакуювати своїх дипломатів з їхніми родинами. Щонайменше вісім американських військових кораблів, які здійснюють патрулювання у Перській затоці, могли би згодитися для цього. Утім, поки що про це не йдеться.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект