НОВИНИ

25.06.2005 | Європі зробили давно очікувану пропозицію
Джерело - ProEUROPA

Євросоюзу потрібне політичне лідерство. Британський прем’єр Тоні Блер не звертав уваги на іронічні репліки європарламентарів під час його виступу у парламенті спільноти. Британський політик презентував пріоритети ЄС під час головування Великої Британії в об’єднанні, яке починається вже з 1 липня. Він втримався і не дозволив собі емоцій навіть, коли європарламентарі зі щирим сміхом сприйняли його слова про те, що він є „прихильником Європи”. З одного боку можна зрозуміти цю реакцію депутатів, бо напередодні на самміті ЄС 16-17 червня саме непоступливість Британії та її суперечка з Францією не дозволила прийняти компроміс у питанні бюджету спільноти на 2007-2013 роки, тож Велика Британія є одним з головних „героїв” поглиблення кризи і фіаско самміту.


Як пише німецька преса, Блеру було нелегко виступати в Європарламенті. Але, звертає увагу газета "Berliner Zeitung", британський політик не дав вивести себе з рівноваги і запропонував Європі те, на що вона давно очікувала – політичне лідерство. Він цього разу казав не лише про необхідність завершення реформ, пригадав солідарні та соціальні зобов’язання ЄС. І коли Блер закінчив говорити, залом пролунали оплески.


Але німецьке видання недовірливо питає: чи це був справді „новий Блер”, чи той самий, але з новою тактикою? Можливо Блер мав час на роздуми останніми днями, бо критика британської позиції на саміті з боку нових членів ЄС була неочікуваною, адже Лондон зараховував ці країни до своїх приятелів (спільників?) у багатьох питаннях.


До речі, може саме цим пояснюється проведена днями зустріч Блера з закордонними журналістами, де він пообіцяв, що нові члени ЄС „не будуть скривджені” при затвердженні основного фінансового документу ЄС?


Офіційна риторика Варшави чи Талліну продовжує йти у англосаксонському дусі щодо економічної логіки, однак уряди цих країн вже зрозуміли, що об’єднана Європа лише як зона вільної торгівлі не відповідає їх інтересам. Адже ці країни хочуть увійти до зони євро, а також мати політичний захист від непередбачуваного сусіда на сході – Росії. Нові євросоюзівські країни прагнуть отримати і допомогу для розвитку своїх найбідніших регіонів, і підтримку для сільського господарства, хочуть допомоги у боротьбі з корупцією.


Водночас, "Berliner Zeitung" пише, що саме ці проблеми не вкладаються у британський погляд на Європу, але вже за тиждень Блер обійме головування в ЄС і буде змушений показати, чи він серйозно трактує висловлені ним же плани щодо реформ та розвитку спільноти.


Критикуючи брак модернізації та окреслюючи питання про роль Європи в часи глобалізації, він виокремив три найважливіші нинішні проблеми. Водночас, Блер небагато сказав про можливості розв’язання бюджетної суперечки в ЄС. Дехто з євродепутатів навіть іронізував, що було враження ніби Блер пропонував себе в якості лідера ЄС.


"Frankfurter Allgemeine Zeitung" пише, що ще раніше Блер визнав, що проблеми з ратифікацією європейської конституції означають не кризу європейських інституцій, а скоріше кризу політичного лідерства. Однак вісім років він не переконував своїх співвітчизників на користь Європи, а зараз шукає європейців для виконання британських проектів, зауважує "Frankfurter Allgemeine Zeitung".


Блер знайшов для себе нову місію і вже зрозуміло, в якому напрямку мусить йти європейський континент – це відповідатиме поглядам Блера, іронізує "Die Welt".


Водночас, Блер продовжує обстоювати подальше розширення ЄС. Про що він заявляє публічно. І ці заяви дисонують з наявною нині стриманістю переважної більшості європейських політиків.
 
 
 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6062. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект