НОВИНИ

15.08.2005 | У Москві побили польського журналіста. Кваснєвський просить Путіна знайти і покарати винних
Джерело - Korespondent.net

Увечері в четвер, 11 серпня, у Москві в підземному переході на Кутузівському проспекті біля готелю "Україна" побили вже третього за останні кілька днів громадянина Польщі - журналіста відомого польського видання "Rzeczpospolitа" Павла Решку.



Як повідомив сам журналіст у телефонному інтерв’ю Першому каналу польського телебачення, четверо або п’ятеро людей напали на нього, коли він вийшов з корпункту газети за цигарками.


Він заявив, що на нього напали без видимої причини, і нападники нічого не казали, тільки били.


"Я вийшов за цигарками, спустився в перехід і помітив, що за мною йдуть четверо чи п’ятеро молодих людей, - розповів Решка. - Добре запам’ятав я тільки одного з них – високий, світлочубий, плечистий, у тренувальному костюмі. Він обігнав мене, і несподівано вдарив кулаком у обличчя. Потім напали інші. Кілька хвилин вони били мене ногами, а потім утекли, і так нічого й не взяли".


Ніхто з перехожих на допомогу журналістові не прийшов. На питання, як він себе почуває, кореспондент відповів: "Нормально, якщо не зважати на те, що я схожий на Майка Тайсона після бою з Кевіном Макбрайтом".


Президент Польщі Олександр Кваснєвський побажав Павлові Решці якнайшвидшого видужання і висловив глибоке співчуття.


Дорогомилівська міжрайонна прокуратура вже порушила кримінальну справу за фактом нападу на польського журналіста Павла Решку. Як повідомили в п’ятницю в прес-службі столичної прокуратури, справу порушено за частиною 2 статті 115 КК РФ ("навмисне заподіяння шкоди здоров’ю").


"Наразі провадимо комплекс необхідних слідчих дій і оперативно-розшукових заходів, спрямованих на якнайшвидше встановлення осіб, котрі скоїли напад", - додав представник прокуратури.


Це вже третій за останній час напад на громадян Польщі в Москві.


У неділю, 7 серпня невідомі побили радника консула при посольстві Польщі Анжея Урядка. За три дні, 10 серпня, на Тишинській площі за десять хвилин ходи від посольства невідомий напав на секретаря посольства Польщі Марека Решуту.


У посольстві Польщі не виключають, що напади на дипломатів мають політичне підґрунтя.


Реакція Польщі


Пізно ввечері у четвер, 11 серпня, місцеві ЗМІ поширили звернення президента Польщі Олександра Кваснєвського до російського президента Володимира Путіна, у якому польський лідер просить знайти і покарати винних у побитті польських дипломатів і журналіста в Москві.


За словами Кваснєвського, ці напади призведуть лише до подальшої ескалації насильства. Такі небезпечні інциденти, зазначив він, створюють напруженість у російсько-польських відносинах.


Кваснєвський висловив занепокоєння нападами на польських громадян і зажадав від російської влади захистити від насильства всіх поляків, котрі мешкають або перебувають із візитом на території Росії.


"Жертвами організованих нападів стали акредитовані в Російській Федерації представники Польської держави і польських засобів масової інформації. Поділяю зросле у зв’язку з цим обурення польського суспільства", - сказано в заяві президента.


На думку Кваснєвського, "небезпечні інциденти останніх днів створюють клімат напруженості в польсько-російських відносинах і викликають шкідливу ескалацію ворожості".


Президент Польщі звернувся до російської влади з закликом ужити невідкладних заходів для виявлення і покарання організаторів і виконавців нападів і забезпечення особистої безпеки польських громадян, котрі перебувають на території Росії.


Кваснєвський висловив переконаність, що Росія не зацікавлена "в охолодженні відносин із Польщею". "Вірю, що переважна більшість російського суспільства вважає - те, що відбувається, гідне осуду", - сказано в заяві президента.


Зі свого боку Кваснєвський пообіцяв зробити все, щоб "відносини між нашими державами і народами повернулися до нормального стану і розвивалися в дусі добросусідської співпраці".


Дещо раніше у четвер польський міністр закордонних справ Адам Ротфельд заявив, що в Росії існують "червоно-коричневі сили", зацікавлені в погіршенні відносин із Польщею, які мріють "про повернення до імперії у варіанті так званого коммуно-фашизму".



"Хтось у Росії зацікавлений у тому, щоб погіршити відносини з Польщею. Я глибоко переконаний, що в цьому не зацікавлене російське МЗС, але все одно, хто б не був у цьому зацікавлений, це - безвідповідальні дії", - заявив Ротфельд, коментуючи інциденти з побиттям польських дипломатів у Москві.


На думку голови польського МЗС, погіршення двосторонніх відносин вигідне насамперед "силам націонал-консервативним, котрі можна назвати червоно-коричневою фракцією, усім тим, що мріють про повернення до імперії, але вже не у версії суто комуністичній, а у варіанті так званого народного комунізму, або коммуно-фашизму".


Разом із тим, керівник польського зовнішньополітичного відомства наголосив, що Варшаву непокоять розходження "між запевняннями з боку російського МЗС і дійсністю".


Посольство Польщі охороняють автоматники


Напади на польських громадян, що набули в російській столиці систематичного характеру, змусили міліцію посилити заходи безпеки біля посольства Польщі в Москві. З п’ятниці, 12 серпня, будинок польської дипломатичної місії охороняють бійці з автоматами.


Тепер біля дипломатичного представництва чергують не двоє, як зазвичай, а відразу п’ятеро співробітників міліції вдень, і четверо - вночі. Під контролем перебуває і прилегла територія, яку патрулюють кілька нарядів.


Міліціонери зупиняють і перевіряють усіх підозрілих.


Паралельно московська міліція продовжує з’ясовувати обставини, за яких 7 серпня було побито технічного співробітника посольства Польщі Анджея Урядка, 10 серпня – другого секретаря посольства Марека Решуту, і 11 серпня – журналіста відомого польського видання "Rzeczpospolitа" Павла Решку.


Водночас служба охорони польського посольства провела власне розслідування нападів на дипломатів і змогла зібрати деяку інформацію про нападників. За словами посла Стефана Меллера, в обох випадках діяло те саме угруповання.


Як зазначають оглядачі, напади справді відбувалися за одним сценаріїєм – спочатку сильний удар в обличчя, від якого людина падає, а потім її починають бити ногами. До того ж, усе це відбувалося вдень і поблизу посольства.


Як думають деякі правозахисники, полюють за польськими дипломатами представники якихось радикальних молодіжних організацій, котрі нападають на поляків, щоб помститися за побиття російських підлітків у Варшаві.


Як повідомила газета "Rzeczpospolita", посольство Польщі закликало польських дипломатів, котрі мешкають у Москві, не залишати територію дипмісії без нагальної потреби, а різні покупки робити не поодинці, а групами. Як зазначають у газеті, за іронією долі, саме Павло Решка надіслав до газети повідомлення про це.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект