НОВИНИ

21.09.2005 | У секретаріаті РНБО корупції немає. Лише кримінал
Тетяна Чорновіл - "Оглядач"

Генпрокурор Святослав Піскун повідомив журналістам, що в ході перевірки заяв екс-Держсекретаря Олександра Зінченка про корупцію у владній верхівці міжвідомча слідча комісія порушила 5 кримінальних справ. «У секретаріаті РНБО є люди, які, на наш погляд, і на погляд Зінченка, причетні до вчинення кримінальних злочинів», - видав сенсацію Святослав Піскун.



Прізвища Генпрокурор називати відмовився, мотивуючи це тим, що кримінальні справи порушені не проти конкретних осіб, а за фактами. А щоб встановити причетність конкретних посадовців, за словами Піскуна, потрібен час. Мовляв, 10 днів, відведених Президентом для аналізу заяв Зінченка, для цього замало.



Щодо кримінальних справ Піскун повідомив, що 10 вересня була порушена справа за фактом втручання в судову діяльність ряду посадових осіб РНБО. Правоохоронці виявили, що в серпні 2005 року, коли Луганським апеляційним судом розглядалася справа про банкрутство Сіверодонецького об"єднання «Азот», в.о. голови місцевого господарського суду викликали в Київ. «У секретаріаті РНБО з суддею відбулася цікава розмова: або суд продовжує розгляд справи банкрутства, або в разі відмови буде вирішене питання доцільності існування апеляційного суду взагалі. «Судді навіть продемонстрували начебто проект указу Президента про ліквідацію Луганського апеляційного господарського суду», - заявив Піскун.



Крім цієї справи правоохоронці порушили ще і за фактом втручання посадових осіб РНБО в судовий процес довкола контрольного пакету акцій Нікопольського заводу феросплавів. Крім цього, триває перевірка причетності заступника Вищого господарського суду Хандуріна до зловживань в судових процесах навколо НЗФ. Аналогічна справа порушена також за фактами тиску на суддів під час розгляду позову АНТК ім. Антонова до «Укртрансавіа».



Також Святослав Піскун розповів, що міжвідомча комісія здійснила перевірку біографії працівника секретаріату РНБО пана Івченка, який відповідав у Порошенка за судову реформу. Екс-голова СБУ Олександр Турчинов заявляв на нещодавній скандальній прес-конференції, що ця людина на своєму віку набралася стільки кримінальних справ, що всіх важко перерахувати. На додачу цьому судовому реформатору навіть було відмовлено в доступі до державної таємниці.



Піскун погодився з Турчиновим про те, що минуле Івченка занадто темне й підозріле. За словами генпрокурора, слідчі витребували останні кримінальні справи Івченка, дослідили їх, після чого скасували рішення про скасування трьох кримінальних справ.



Але й це ще не все. За словами Генпрокурора, слідчими порушена та розслідується кримінальна справа проти посадовців РНБО, яка звучить так: «Протидія законній господарській діяльності, вчинена службовою особою з використанням службового становища». Піскун пояснив, що йдеться про будівництво житлового будинку на вулиці Грушевського. Цю історію теж переповідав на своїй прес-конференції Турчинов. Тоді екс-керівник СБУ звинуватив персонально Порошенка, що той нібито дуже цікавився найдорожчою в Києві жилплощею, і так перейнявся проблемою житлового фонду, що навіть поставив перед власниками будинку умову: або вони йому віддають контрольний пакет акцій, або будівництво буде зупинено.



Чи не єдиний епізод, за яким на адресу Порошенка лунали звинувачення, але справ порушено не було, - це заяви про «злочинні дії Порошенка в Придніпровській республіці». Так їх назвав сам Піскун, уточнивши, що ці факти нині ретельно перевіряються. Виявляється, по цьому епізоду Олександр Зінченко замість документальних підтверджень передав в слідчу комісію роздруківку з Інтернету. Але для чистоти експерименту Генпрокурор звернувся до свого молдавського колеги з офіційним запитом про перевірку згаданих фактів.



Обмовившись, що в «молдавському питанні» Зінченко посилався на джерела в Інтернеті, Піскун не став уточняти, які докази були надані в усіх інших епізодах. Лише зізнався, що всі вони - в матеріалах справи.



До речі, напередодні Петро Порошенко зробив заяву, що міжвідомча комісія працювала упереджено. Піскун на це відповів, що до роботи були залучені всі правоохоронні структури: СБУ, МВС, Генпрокуратура. Усі представники ознайомилися з висновками робочої групи, жоден не зробив якогось зауваження по процесу перевірки.



Керівнику фракції НСНУ Миколі Мартиненку, та першому помічнику Президента Олександру Третьякову пощастило куди більше, ніж Порошенку. В їхніх діях «ознак злочину генпрокуратура не знайшла». «В результаті перевірки не встановлена їх причетність до якогось злочину. До речі, в заяві Зінченка конкретно проти них нічого немає», - порадував згаданих осіб Піскун.



Керівник ГПУ підтвердив, що Петро Порошенко був на допиті в його відомстві. При цьому Піскун грізно зауважив, що якщо буде потрібно – громадянина Порошенка запросять на допит ще раз. Або й на очну ставку – вже зовсім згустив фарби Генпрокурор.



Після такого грізного виступу журналісти не могли запитати нічного іншого, окрім того, наскільки вірогідно, що Петро Порошенко опиниться за гратами. Піскун на це відповів, що «кримінальні справи порушенні «за фактом», а це не означає, що вони проти Порошенка чи, там, Червоненка». Мовляв, причетність певних осіб до злочину ще треба довести. «Буде з’ясовуватись участь Порошенка в тих злочинах, які встановлені», - пообіцяв генпрокурор. Конкретні результати й прізвища обвинувачених він пообіцяв назвати через два місяці, запевнивши журналістів, що міри запобіжного заходу обвинувачених у цих справах будуть адекватні обвинуваченню.



«Якщо хтось буде тиснути на слідство - нас не цікавлять прізвища, - натякнув Піскун. - Я запишу того, хто буде мене «нагинати» й порушу ще одну кримінальну справу», - після деякої паузи додав Генпрокурор.



Наостанок Піскун поклявся журналістам, що на нього ніхто не тисне, жодного разу в його кабінеті не лунав телефонний дзвінок з проханням або погрозою. «Якби я когось слухав, то при тих друзях, що я маю, мене би з’їли живцем», - зізнався Святослав Михайлович. Давати пояснення, яких друзів він мав на увазі, Піскун не став. А закінчив звіт міжвідомчої слідчої комісії оптимістичними словами: «Підстав вважати дії посадових осіб РНБО корупційними - не має». Журналісти подивилися на Піскуна круглими очима, а він з легкою посмішкою додав: «Я маю на увазі, що тут інші злочини».



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект