Німецька преса продовжує коментувати внесення змін до Воєнної доктрини України, з тексту якої викреслено тезу про перспективу вступу держави до НАТО та Європейського Союзу. Газета ФРАНКФУРТЕР АЛЬҐЕМАЙНЕ ЦАЙТУНҐ пише:
Те, що на перший погляд схоже на відступ України від її політики інтеграції в західні структури (НАТО та Європейський союз), швидше за все є не стільки поворотом у напрямку Москви, скільки внутрішньополітичним та передвиборним маневром президента Кучми. З брюссельської точки зору таким чином порушено також доктрину ЄС та НАТО, в якій ідеться про те, що в Європі не повинно бути ”нових ліній розділу”. Але цьому документу з самого початку була притаманна велика порція нереальної оцінки ситуації: білоруський диктатор Лукашенко, наприклад, відразу вирішив вирити глибокий рів, аби відділитися від Заходу”, -
Пише ФРАНКФУРТЕР АЛЬҐЕМАЙНЕ ЦАЙТУНҐ. Далі видання зауважує:
”Водночас також не можна собі уявити, що, залишаючись відкритим на всі сторони світу, такий економічний блок з політичними амбіціями як ЄС не втратить внутрішньої орієнтації. Згодом лінії розділу виникають так чи інакше, оскільки вони георграфічно розділяють те, що не хоче об”єднуватися політично. Це нічого не має спільного з ворожнечею; однак в такому разі постає завдання віднайти належні форми співпраці та партнерства”, - коментує ФРАНКФУРТЕР АЛЬҐЕМАЙНЕ ЦАЙТУНҐ.
У газеті ФРАНКФУРТЕР РУНДШАУ читаємо:
Близький до президента України депутат Ігор Шурма пояснив зміну курсу результатами самітів Україна-НАТО в Стамбулі та Україна-ЄС у Гаазі, які викликали розчарування. За його словами, Україна стукає в двері, які їй ніхто не хоче відкривати. Європейський Союз справді досить мляво відреагував на зацікавленість Києва у членстві в цій організації. Але Україна могла цілком сподіватися на те, що в довгостроковій перспективі вона матиме шанс стати членом НАТО. Тому не дивно, що представники альянсу поки що утримуються від оцінок зі свого боку, -
зазначає ФРАНКФУРТЕР РУНДШАУ. В продовження теми видання наголошує:
Державного лідера, який постійно маневрує між Заходом та Росією, спонукала вдатися до зміни курсу не тільки критика з боку Заходу стосовно порушень прав людини. Зробити ставку на російську карту Кучму примусила турбота про власне політичне майбутнє, вважає опозиція. Тим часом польська преса покладає відповідальність за новий поворот Києва до Москви також на Європейський Союз. Хочемо ми того чи ні, але через ізоляцію, спричинену ”стіною байдужості”, Україна потрапляє в сферу впливу Росії, - цитує німецька ФРАНКФУРТЕР РУНДШАУ польске видання ”Газета виборча”.
|