НОВИНИ

30.09.2005 | Для вступу до ЄС Туреччині рекомендовано визнати геноцид вірменів
Джерело - Korespondent.net

Європейський Парламент відклав голосування щодо ратифікації митного союзу з Туреччиною у зв’язку з протестами, висловленими консервативними силами. 311 голосами проти 285 європарламентарії вирішили відкласти на невизначений термін голосування щодо цього питання у зв’язку з тим, що Анкара не визнає Кіпру. Крім того, Європарламент у своїй резолюції рекомендував Туреччині визнати геноцид вірменського народу в роки Першої світової війни.



Частина європарламентаріїв виступають проти повноправного членства Туреччини в ЄС, пропонуючи Анкарі стати "привілейованим партнером" блоку.


Туреччина, зі свого боку, заявила, що має намір вести переговори тільки про повноправне членство в ЄС і не прийме жодних інших пропозицій, крім вступу до цієї організації. Будь-які спроби відхилитися від цієї мети і будь-які пропозиції, націлені підмінити членство в ЄС чимось іншим, є для турецької сторони неприйнятними, сказав представник турецького МЗС Намік Тан.


Виступаючи перед Європарламентом, Тан наголосив, що Анкара сподівається від ЄС виконання обіцянок блоку в міру того, як Туреччина виконує взяті на себе зобов’язання.


Коментуючи затримку в ратифікації митного союзу між Туреччиною і ЄС, Тан завважив, що Туреччина визнала Кіпр як члена ЄС, і тому немає необхідності, щоб турецька сторона окремо визнавала кіпрську державу.


1974р. Туреччина окупувала північ Кіпру, де було проголошено Турецьку Республіку Північного Кіпру. Водночас, Євросоюз розглядає уряд греків-кіпріотів на півдні острова як єдино легітимний. Кіпр вимагає, щоб Туреччина звільнила північ острова і передала владу кіпрському уряду.


Офіційна Анкара визнає лише Турецьку республіку північного Кіпру, проголошену 1983 року. З 1974 року грецьких і турецьких кіпріотів розділяє так звана "зелена лінія", яку контролює ООН.


Європейська комісія не раз закликала Туреччину допустити у свої порти судна під кіпрським прапором, однак цю вимогу так і не було виконано.


Резолюція Європейського парламенту, крім того, критикує дії турецької влади в царині прав людини, релігійних свобод і дотримання прав національних меншин.


Голосування в Страсбурзі супроводжувала бурхлива дискусія, під час якої багато депутатів, особливо від правих партій, різко заперечували проти вступу до Євросоюзу Туреччини – багатонаселеної мусульманської країни з відносно невисоким рівнем життя.


Поновлення переговорів про можливий вступ Туреччини до ЄС призначено на 3 жовтня 2005р. Раніше прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган заявляв, що вона не має наміру визнавати Кіпр. Питання геноциду вірменів може стати ще більшим каменем спотикання. Наразі геноцид вірменів визнають 15 країн, серед них і Росія.


Резолюція щодо геноциду вірменів 1915 року в Османській імперії, ухвалена в Страсбурзі в середу, має рекомендаційний характер. Разом із тим, оглядачі вважають, що документ не може не розлютити Анкару, яка заперечує, що геноцид вірменського народу справді був.


За даними з вірменських джерел, загальна кількість убитих владою Османської імперії вірменів сягає понад 1,5 млн. людей. Це – половина всіх вірменів за станом на початок минулого століття.


Однак історична спадкоємиця Османської імперії Туреччина називає ці цифри значно завищеними і наполягає, що вбивства не були результатом цілеспрямованої державної політики. Анкара завжди стверджувала, що вірменів тоді убивали, оскільки вони повстали проти турків зі зброєю в руках.


Для Анкари це питання завжди було вкрай дражливим, а надто тепер, коли вона має намір вступити до Європейського союзу.


Резолюція Європарламенту не стане перешкодою для переговорів про вступ Туреччини до ЄС. Разом із тим, переговорам явно не сприятиме ухвалене в останній момент рішення європейських депутатів відкласти ратифікацію протоколу про розширений митний союз Європи і Туреччини.


У квітні 2005 року відзначали пам’ятну дату: 90 років від моменту геноциду вірменів. У ніч із 23 на 24 квітня 1915 року уряд "младотурків" заарештував у Константинополі, а потім знищив фактично всю вірменську інтелігенцію. Далі була масова депортація вірменів із усіх провінцій Османської імперії.


1914 року, до Першої світової війни і геноциду, на світі було близько 4 100 000 вірменів. 2 100 000 жили на території Османської імперії, 1 700 000 - у Росії (на території Східної Вірменії, що належала до Російської імперії, жили 1 300 000 вірменів), 100 000 у Персії, і 200 000 - в інших країнах світу. Наслідком геноциду стала загибель понад двох мільйонів вірменів і повне зникнення корінного населення з історичних районів західної Вірменії. Геноцид спричинився до розсіювання вірменів, що сьогодні переважно живуть за межами історичної батьківщини, з тягарем вигнання і викорінювання.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1639. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект