НОВИНИ

21.11.2005 | "Помаранчевих" урятували від динозавра
Джерело - Korespondent.net

"Сенат США скасував поправку Джексона-Веніка, що обмежує торгівлю, стосовно України", - пише Василь Сергєєв у матеріалі "Помаранчевих" урятували від динозавра", опублікованому 21 листопада у російському виданні "Газета.Ru".


 


 Тобто Київ отримав подарунок на річницю "помаранчевої революції". А Росія до цього часу потрапляє під дію поправки.


Резолюція про припинення дії щодо України поправки 1974 року (до Закону про торгівлю) була прийнята одностайно на суботньому засіданні сенату США. Про те, що документ схвалено верхньою палатою, було оголошено під час сніданку в колонному залі Капітолію. На церемонії були присутні прем’єр-міністр України Юрій Єхануров і група американських конгресменів, які лобіювали прийняття резолюції.


Конгресмен-республіканець Курт Уелдон заявив під час церемонії, що поправка Джексона-Веніка була своєрідним "законом-динозавром", прийнятим у 1974 році для захисту головним чином єврейського населення в СРСР. За словами конгресмена, резолюцію про скасування стосовно Києва  дискримінаційної поправки підтримали однаковою мірою законодавці-республіканці і демократи.


Уелдон вважає у зв’язку з цим, що документ також безпроблемно пройде через верхню палату (мається на увазі через нижню палату, - ред. Кор.net), а потім також гарантировано буде підписаний президентом США Джорджем Бушем.


У прийнятому сенатом документі наголошується, що Україна з 1997 року повністю відповідає вимогам свободи еміграції, сприяє забезпеченню свободи релігії і недопущенню нетерпимості, а також те, що Київ розпочав значні кроки, демонструючи свої наміри побудувати дружні відносини співробітництва зі США, включаючи участь у миротворчих зусиллях у Європі. Багато сенаторів, до речі, дивувалися під час дебатів перед голосуванням, що дискримінаційний стосовно України документ залишався чинним так довго. "І демократи, і республіканці в сенаті просто не можуть знайти цьому виразного пояснення", - заявив Уелдон.


Схвалений американськими сенаторами документ передбачає введення беззастережного і постійного режиму торгівлі з Україною. Проте, як повідомляє РІА "Новости", на початку 1990-х років дію поправки щодо України фактично було припинено – кожні півроку президент США скеровував до сенату список країн, стосовно яких пропонувалося призупинити чинність закону на півроку. Нагадаємо, що прийнята у самому розпалі "холодної війни" поправка передбачає введення торговельних санкцій проти держав, які перешкоджають свободі еміграції своїх громадян. Наприкінці 70-х поправка мала на увазі під емігрантами головним чином єврейське населення СРСР, яке їхало переважно до Ізраїлю.


Зазначимо, що на суботньому засіданні сенатори також висловили підтримку планам Києва зі вступу до СОТ. Український прем’єр Єхануров у підсумковому слові подякував сенаторам за підтримку і висловив надію, що Україна вступить до СОТ уже до кінця цього року.


Цікаво, що відповідаючи потім на запитання американських журналістів, Єхануров наголосив, що Київ розраховує вступити до СОТ раніше за Росію. В іншому разі – зненацька заявив український прем’єр, - у Києва будуть погані шанси вступити до цієї організації будь-коли.


Скасування сенатом США обмежувальної зовнішньоторговельної поправки для України було високо оцінене українською владою. "Рекомендація сенату США палаті представників Конгресу скасувати дію поправки Джексона-Веніка стосовно Києва є доказом підтримки Вашингтоном демократичних змін в Україні", - заявив у неділю керівник прес-служби МЗС України Василь Філіпчук. "Це є довгоочікуваним кроком, що зніме з порядку денного українсько-американських відносин проблему, яка є пережитком часів холодної війни і не відповідає духу українсько-американського стратегічного партнерства. Очікуємо, що палата представників США якнайшвидше прийме остаточне рішення про скасування поправки Джексона-Веніка стосовно України", - додав Філіпчук. При цьому він наголосив, що "прийняття такого рішення напередодні річниці "помаранчевої революції" (святкування річниці триває саме цими днями. - "Газета.Ru") сприймається Києвом як свідчення підтримки з боку США демократичних змін в Україні.


Нагадаємо, що на цей час обмежувальна поправка Джексона-Веніка діє стосовно цілої низки країн СНД, включаючи Росію. З Росією історія трагікомічна. Майже усі провідні американські політики під час переговорів з російськими колегами неодноразово й чітко заявляли про те, що США повинні скасувати дію поправки стосовно Росії, але американські законодавці кожного разу відкладали розгляд питання. Лише на минулому тижні пройшла чергова зустріч з цього питання на рівні комітетів з міжнародних справ Держдуми і палати представників Конгресу. Як заявив після заходу голова комітету Держдуми з міжнародних справ Костянтин Косачов, "нам дали зрозуміти, що конгресмени готові скасовувати поправку Джексона-Веніка, що позбавляє Росію в торгівлі зі США статусу нації з режимом найбільшого сприяння, паралельно із завершенням вступу Росії до СОТ, тобто  наприкінці  цього – на початку наступного року".



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3161. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект