НОВИНИ

22.11.2005 | The Guardian: Через рік після помаранчевої революції залишився гіркий присмак
Джерело - Korespondent.net

"Внутрішні суперечки та повсюдне розчарування затьмарюють річницю революції", - пише Том Парфітт у матеріалі "Через рік після помаранчевої революції залишився гіркий присмак", опублікованому 19 листопада у британському виданні "The Guardian".


 


Пізно ввечері рік тому лідер української опозиції емоційно закликав до протестів проти фальсифікації виборів.


Підприємець Андрій Чупрін, міцний 43-річний чоловік, почув цей заклик збиратися на Майдані Незалежності по телебаченню у своїй квартирі на околиці міста. "Я одягнув пальто й встиг на останній потяг метро до Майдану", - пригадує він.


Тільки Андрій і невеличка група інших змерзлих людей залишалися під дощем на Майдані в першу ніч 21 листопада. Але за кілька днів до них приєдналися ще півмільйона українців. Вони розмахували прапорами й вимагали скасування результатів виборів, за якими перемогу одержав прем’єр-міністр Віктор Янукович. "Ми хотіли жити в новій демократичній країні, де немає корупції й фальсифікації виборів", - каже Андрій.


Кілька тижнів "помаранчева революція" залишалась головною новиною у світі. Нарешті, вона призвела до переконливої перемоги у боротьбі за посаду президента пана Ющенка, прихильника прозахідних реформ.


Проте через рік ейфорія від цієї перемоги демократії перетворилася на гірке розчарування. Згідно з результатами опитування, проведеного цього тижня, 57% українців вважають, що обіцянки, які давалися під час революції, були порушені. "Виявилось, що наші нові лідери поводяться так само, як їхні попередники", – каже Андрій.


Два з половиною місяці він і тисячі інших людей жили в наметах у Києві, відмовляючись визнати перемогу Януковича після того, як спостерігачі виявили на виборах численні порушення. Одягнуті в помаранчевий колір партії пана Ющенка “Наша Україна”, вони гаряче аплодували промовам його союзниці, харизматичної Юлії Тимошенко. Вона стала іконою революції завдяки гарній зовнішності та косі в традиційному селянському стилі.


Учасники протестів були брудні, вони часто залишалися змерзлими й голодними, але лідери підтримували їхній дух обіцянками покінчити з авторитарним режимом президента Кучми, прихильника радянських методів керівництва. "Була чудова атмосфера братерства й надії", – пригадує Андрій. Після перемоги пана Ющенка його прихильники поверталися додому в доброму настрої. Але революційний запал згасав, економічний стан незабаром почав погіршуватися, а між лідерами помаранчевої революції стали виникати суперечки навколо майбутнього розвитку країни.


Проросійськи налаштовані південь і схід країни, які підтримували пана Януковича, припинили погрожувати сепаратизмом, але заяви про політичні переслідування тривали. Нарешті, у вересні крихка єдність команди Ющенка була остаточно зруйнована після того, як пішов у відставку голова секретаріату президента, звинувативши провідних політиків у корупції.


Ці звинувачення (усі вони заперечувались, і жодне з них ще не є доведеним) призвели до відставки двох інших провідних політиків перед тим, як у справу втрутився президент. Він відправив у відставку прем’єр-міністра Юлію Тимошенко і весь уряд. Виявилося, що вона вела запеклу боротьбу за вплив із Петром Порошенком, головою ради національної безпеки і оборони, який раніше змагався з пані Тимошенко за посаду прем’єр-міністра.


Розлютована відставкою, Тимошенко звинуватила президента у тому, що він "зруйнував нашу єдність", і пообіцяла йти на наступні парламентські вибори в березні зі своїм блоком окремо.


Ветерани Майдану були збентежені розколом між двома найвідомішими лідерами революції, чия ворожість один до одного є такою великою, що вони відмовляються бути разом на сцені під час святкування річниці революції у вівторок.


25-річна Оксана Потапенко, яка допомагала координувати постачання до наметового містечка, каже: "Багато людей вважають, що Ющенко повівся стосовно Тимошенко непорядно. Він більше не месія".


Президент ще більше розсердив свої прихильників, коли він підписав суперечливий меморандум зі своїм колишнім головним ворогом, проросійськи налаштованим паном Януковичем. Крім інших поступок, цей меморандум надає недоторканість депутатам місцевих рад.


"Цю угоду можна називати по-різному, у тому числі й зрадою", – каже 34-річний Андрій Бондаренко, активний учасник протестів, який поставив перший намет на Хрещатику, центральній вулиці Києва. "Ми очікували, що бандити, які організували були фальсифікацію виборів, опиняться за ґратами, але цього не сталося через закулісні політичні домовленості".


Ще одним ударом стали звинувачення в тому, що російський олігарх Борис Березовський фінансував помаранчеву революції. Також пану Ющенку довелось вибачитися за те, що він назвав журналіста "інформаційним кілером" за викриття розкішного способу життя 19-річного сина президента. Усі ці скандали значно знизили популярність Ющенка. Результати опитування, проведеного цього тижня, свідчать, що кількість людей, котрі підтримують дії Ющенка, скоротилась до 33% порівняно з 48% в лютому.


Олександр Зінченко, колишній голова секретаріату, чия відставка спричинила урядову кризу, не збирається відмовлятися від звинувачень у корупції на адресу своїх колег у верхньому ешелоні владі, у тому числі у вимаганні хабарів від підприємців. "Після революції перед нами постало величезне випробування, тому що ми отримали великий кредит довіри. Фактично, можна було приходити до кабінету й робити все, що завгодно. Це було небезпечно, і деякі люди не витримали цього випробування", - каже він.


Політики продовжують сперечатися за спадщину революції, але всі очікують результатів виборів, які відбудуться у березні. Нещодавно прийняті зміни до конституції означають, що новий прем’єр-міністр зі значно більшими повноваженнями обиратиметься парламентською більшістю, тому виборча кампанія стає справжньою битвою за владу.


Через розкол між ними блок Ющенка "Наша Україна" з 13,5% і блок Тимошенко з 12,4% відстають від "Партії регіонів" Януковича, яка з 17,5% лідирує в опитуваннях.


У своєму штабі в центрі Києва пан Янукович більше не виглядає похмурою людиною, яка змирилася зі своєю поразкою напередодні минулорічного свята Нового року. У нього розпрямилась спина, і він має новий упевнений вигляд.


"Для мене це не було несподіванкою", – каже він про скандальний розкол між лідерами помаранчевої революції. "Я очікував, що конфлікти з’являться, просто не думав, що це відбудеться так швидко".


За його словами, річниця буде "ганебним святкуванням" заколоту, а не революції. "Вони успішно зруйнували економіку, яка добре працювала. Найкращих менеджерів було звільнено за їхні політичні переконання. Через велику інфляцію зросли ціни. Зростання заробітної плати сповільнилось на 30%. Це має величезний вплив на життя пересічних людей".


Проте значна частина людей у Києві, хоча такі складають меншість, кажуть, що життя покращилось після революції. Пан Бондаренко, який збирається балотуватися до парламенту, каже: “Тоді ми мали тільки один вибір і ми його зробили правильно. Тепер ми хоча б маємо основи нової демократії”.


Сергій Лещенко, журналіст "Української правди", який був автором скандальної статті про сина пана Ющенка, погоджується. "Свобода слова збільшилася щонайменше на 500%". Новий голова секретаріату президента Олег Рибачук стверджує, що лідери оранжевої революції перегруповуються. "Емоції охололи... Вони є відповідальними політиками і чудово розуміють, що вибори в березні є другою частиною запитання "Так чи ні розвитку України в майбутньому?" Це означає, що команда знову починає об’єднуватися".


Але багато українців залишаються скептично налаштованими. Макс, водій таксі, пригадує відому фразу колишнього російського прем’єра Віктора Черномирдіна: "Хотіли як краще, а вийшло як завжди".


 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект