НОВИНИ

25.11.2005 | Україна та Європейський Союз: поблизу чи всередині?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Перспектива членства в Європейському Союзі, навіть віддалена, може стати для України потужним рушієм політичних та економічних реформ. Про це йшлося на міжнародній конференції, присвяченій європейським перспективам України. Питання про те, чи має Україна у перспективі прагнути повноправного членства в ЄС, а чи просто залишатися сусідом і партнером, стало поштовхом до серйозної розмови про шляхи євроінтеграції, різні для кожної країни.



Те, що організатори конференції – Консорціум економічних досліджень та освіти, Київський економічний інститут та Норвезький Інститут міжнародних проблем – обрали саме такий формат дискусії, не випадково. Найближчий сусід України – Польща – півтора року тому стала членом ЄС і тепер може ділитися як позитивним досвідом, так і проблемами, з якими довелося зіткнутися. Натомість, Норвегія є вельми успішною економічно й соціально країною, залишаючись поза Євросоюзом.



Та чи може стати в пригоді українцям досвід партнерських відносин “Євросоюз - Норвегія”? Про це можна говорити хіба що опосередковано, адже багата на нафту Норвегія з її рівнем добробуту може зберігати високий рівень незалежності й конкурентоспроможності й поза Євросоюзом. Україна самотужки такого рівня досягти не зможе. Про це говорив і Посол Королівства Норвегія в Україні Йостейн Бернгардсен:


“У вас, як і у нас, є вибір: приєднатись або залишитись поза межами Союзу, але маючи тісні зв’язки. Я не впевнений, що Норвегія може слугувати прикладом того, який вибір має зробити Україна. Але наш досвід може стати вам у пригоді”.


Зокрема, серед такого досвіду – й застереження норвезьких експертів щодо певної небезпеки, що несе розширення ЄС тим країнам, які не є його членами: що більше й потужніше політичне утворення, то важче конкурувати з його економікою.


Що ж до Польщі, то її досвід може бути й практично важливим. Саме на цьому наголошував професор Марек Дабровскі з Варшавського центру соціальних та економічних досліджень. Він вважає: уже сама перспектива членства в Європейському Союзі, навіть віддалена, може стати потужним двигуном для політичних та економічних реформ. Виходячи з цього, Марек Дабровскі дає українцям таку пораду:


“Ставити метою членство в Євросоюзі – набагато доцільніше, ніж орієнтуватися на такі формули тісного співробітництва, як у випадку Норвегії чи, наприклад, Ісландії. Але шлях до вступу в ЄС – який Україна, я певен, має пройти – буде власним, відмінним від того, що пройшли центральноєвропейські чи балтійські країни”.


Власний шлях для України є шляхом повернення до своєї європейської ідентичності, і це дає надію на подальший євроінтеґраційний поступ. Щоправда, складнощів у цьому поступі буде ще дуже багато – як об’єктивних, так і суб’єктивних. До речі, щодо останніх. Народні депутати Олег Білорус, Сергій Касьянов та Віталій Шибко, чия участь у конференції була погоджена й оголошена, так і не з’явилися на ній. Не попередивши організаторів і не пояснивши причин.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект