НОВИНИ

14.12.2005 | Глобальна лібералізація торгівлі – до компромісу ще надто далеко
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У Гонконзі відбувається шоста міністерська конференція Світової організації торгівлі. Генеральний секретар СОТ Паскаль Ламі закликав учасників форуму, в якому бере участь близько шести тисяч делегатів із 149 країн світу, нарешті продемонструвати готовність піти на поступки заради вільної та справедливої торгівлі. Водночас оглядачі висловлюють сумніви, що на конференції вдасться досягти довгоочікуваного прориву.



Перебуваючи в Гонконзі, українські представники могли побачити, як відбувається приєднання до Світової організації торгівлі інших держав. На початку шостої міністерської конференції СОТ до її лав прийняли Саудівську Аравію, яка стала 149-м членом цієї організації. Україна ж так і не зуміла вчасно виконати всі свої домашні завдання. Отже, на конференції, в якій беруть участь близько шести тисяч делегатів з усього світу, їй поки що залишається задовольнятися роллю спостерігача.


Головна тема зустрічі – подальша лібералізація світової торгівлі, а саме закладання фундаменту для нової глобальної торговельної угоди. Такий документ планувалося підписати ще цього року, але через брак готовності до компромісів досягнення такої мети довелося перенести на наступний рік. Виступаючи в Гонконзі, генеральний секретар СОТ Паскаль Ламі заявив:


 „Ми вважаємо, що лібералізація торгівлі сприятиме кращому використанню як людських, так і природних ресурсів, а також полегшить доступ до капіталу. Це допоможе підвищити ефективність і сприятиме економічному зростанню. Звичайно, всюди можна знайти переваги та недоліки. Це стосується й СОТ, але загалом тут більше переваг.”


Але чи допоможуть заклики Паскаля Ламі подолати суперечку між багатими та менш заможними країнами? Поки що переговори про лібералізацію торгівлі опинилися в глухому куті. Бразилія, Індія, Південна Африка, Аргентина, але також такі країни, як Канада та Австралія вимагають від ЄС та Сполучених Штатів передусім радикального скасування дотацій для аграрного сектору. Вони вказують на те, що політика виплати субсидій перешкоджає експорту з бідніших країн. Один із засновників міжнародної організації антиглобалістів attac Петер Валь пояснив:


 „По-перше, дорожчою продукцію фермерів з країн, що розвиваються, робить мито, яким вона облакадається. По-друге, їхні конкуренти - фермери з індустріальних країн - користуються субсидіями, внаслідок чого продукція з країн третього світу практично не має жодного шансу на світовому ринку. Шанс мають тільки ті аграрні продукти, які не можна виробити на Півночі, - південні фрукти, какао, банани тощо.”


Заможні країни, у свою чергу, вимагають від країн третього світу нарешті розблокувати питання про ліквідацію митних бар”єрів для готових товарів та послуг. Справа в тому, що рішення в рамках СОТ можуть ухвалюватися тільки одностайно або взагалі не ухвалюватися. До речі, за максимальне скасування митних перешкод виступає й Німеччина. Говорить німецький міністр економіки Міхаель Ґлосс:


 „Ми, як світові чемпіони з експорту, зацікавлені в тому, щоб скасувати якомога більше митних бар”єрів і обмежень. Крім того, ми хотіли б збільшити свою присутність на світовому ринку послуг.”


Експерти сумніваються в тому, що під час нинішньої конференції СОТ вдасться досягти широкомасштабного компромісу на користь країн, що розвиваються. А значить не вдасться ухвалити й рішення про лібералізацію в сфері торгівлі готовими товарами та послуг. Висловлюються лише сподівання, що в Гонконзі складуть малий пакет допомоги для найбідніших країн світу для того, щоб вони змогли отримати вигоду від інтеграції до міжнародної торговельної системи. У зв”язку з цим Європейський Союз вже заявив про розширення програми „Допомога для торгівлі”. Комісар ЄС з питань торгівлі Пітер Мандельсон, виступаючи в Гонконзі, сказав:


 „Європейський Союз прийшов не з порожніми руками. Я хотів би повідомити, що ЄС готовий збільшити свій внесок у програму „Допомога для торгівлі”до  двох мільярдів євро до 2010-го року.”


Тим часом близько п”яти тисяч антиглобалістів вийшли на вулиці Гонконга з протестами проти Світової організації торгівлі. „До дідька зі СОТ” - можна було прочитати на їхніх плакатах. Водночас інші демонстранти вимагали від учасників форуму більших зусиль, спрямованих на запровадження справедливих правил торгівлі. У вівторок п”ятьдесят осіб спробували прорватися на територію конференц-центру, де відбувається зустріч, але правоохоронцям вдалося витримати їхню атаку. За правопорядком на вулицях Гонконга в ці дні стежать близько дев”яти тисяч поліцейських.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект