НОВИНИ

16.12.2005 | Путін і Ющенко зробили спільну заяву по Придністров’ю
Джерело - ProEUROPA

Україна й Російська Федерація, як країни-гаранти й посередники в процесі придністровського врегулювання, усвідомлюючи свою відповідальність за забезпечення громадянської й міжнаціональної згоди, укріплення миру й стабільності в даному регіоні Європи, благополуччя молдавського народу, росіян, і українців, які проживають по обидва береги Дністра, вітають поновлення переговорного процесу сторін за сприяння посередників від України, Російської Федерації й ОБСЄ із залученням спостерігачів від Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу.
 
Про це йдеться в спільній заяві Президентів України й Російської Федерації Віктора Ющенка та Володимира Путіна щодо врегулювання придністровської проблеми, переданій Офіційним інтернет-представництвом Президента України.
 
При цьому вони виходять із того, зазначається в заяві, що врегулювання придністровської проблеми здійснюватиметься шляхом визначення й законодавчого закріплення особливого правового статусу Придністров´я на основі дотримання суверенітету й територіальної цілісності Республіки Молдова.
 
Україна й Російська Федерація сповнені рішучості й надалі активно працювати і погоджувати свої практичні кроки, спрямовані на сприяння якнайшвидшому поетапному досягненню всеосяжного й остаточного врегулювання винятково мирними політичними засобами шляхом переговорів Республіки Молдова і Придністров´я. При цьому Російська Федерація розглядає українські ініціативи як важливу основу, що дозволила розблокувати переговорний процес і додати йому нового імпульсу, а Україна вважає істотними останні російські напрацювання, підготовлені на їхній розвиток.
 
Країни-гаранти підтверджують свою прихильність раніше досягнутим у переговорному процесі домовленостям і готовність надати максимальне сприяння багатонаціональному народу Республіки Молдова у становленні демократичної, правової й нейтральної держави, що ґрунтується на принципах єдності території й побудови державної влади, єдиного економічного й оборонного простору. При цьому стабільність узгодженої моделі врегулювання має бути надійно забезпечена комплексною системою гарантій, наголошують президенти України та Росії.
 
У заяві зазначається, що Україна й Росія вітають кроки з подальшої демократизації регіону, зміцнення основ громадянського суспільства й затвердження прав і свобод людини на основі стандартів ОБСЄ й Ради Європи. У цьому зв´язку надається велике значення створенню умов для проведення транспарентних і демократичних виборів до Верховної Ради Придністров´я з участю міжнародної спільноти. Важливим кроком у контексті української ініціативи може стати заснування Міжнародної оцінної місії під егідою ОБСЄ для аналізу ситуації й вироблення відповідних рекомендацій, вважають автори заяви.
 
Відзначаючи стабілізуючу роль нинішньої миротворчої операції в регіоні, вони виходять із доцільності її трансформації в мирогарантійну операцію під егідою ОБСЄ за підсумками придністровського врегулювання.
 
Для досягнення цих цілей Україна й Росія мають намір і надалі надавати максимальну допомогу у формуванні клімату довіри та зниженні рівня протистояння між сторонами конфлікту і сприяти в співробітництві з ОБСЄ, ЄС і США конструктивному діалогу з метою досягнення всеосяжного й стійкого врегулювання, наголошують в заяві В.Ющенко і В.Путін.
 
Як зазначається в коментарі Міністерства закордонних справ України, Україна активно співпрацює з Російською Федерацією, як країною-гарантом та посередником у процесі Придністровського врегулювання, переговори щодо якого поновилися 15-16 грудня ц.р. в Кишиневі та Тирасполі у форматі 5+2 (Україна, Росія, Молдова, Придністров´я, ОБСЄ та спостерігачі США та ЄС).
 
Результатом цього співробітництва стала Спільна Заява Президентів України та Російської Федерації, яка демонструє готовність обох країн сприяти ефективності переговорного процесу у даному форматі.
 
У заяві обох Президентів зазначається, що такий крок має підтримати „формування клімату довіри” на переговорах та „співробітництво з ОБСЄ, ЄС та США в конструктивному діалозі” з метою досягнення врегулювання Придністровської проблеми на основі Плану, запропонованого Президентом України Віктором Ющенком, зазначається в коментарі МЗС.
 
Як відомо, 11 грудня ц.р. у Придністров´ї проходили вибори до парламенту. Російські спостерігачі визнали їх демократичними. Однак речник МЗС України Василь ФІЛІПЧУК 13 грудня заявив, що Україна вважає нелегітимними парламентські вибори у Придністров´ї.
 
"Наша позиція полягає в тому, що ми не визнаємо легітимними ці вибори, як і міжнародне співтовариство, і ключовим вважаємо направлення до Тирасполя міжнародної оцінювальної місії ОБСЄ з метою аналізу ситуації та вироблення рекомендацій стосовно проведення вільних і демократичних виборів до Верховної Ради Придністров´я", - сказав він.
 
В.Філіпчук зазначив, що питання щодо демократизації Придністровського регіону та проведення вільних і демократичних виборів у Верховну Раду Придністров´я неодноразово розглядалося під час переговорів з придністровського врегулювання в розширеному форматі "5+2" (Республіка Молдова, Придністров´я, Україна, Російська Федерація, ОБСЄ та ЄС і США як спостерігачі). Він зазначив, що посередники – Україна, РФ і ОБСЄ – чітко висловили свою позицію, що вибори до Верховної ради Придністров´я 11 грудня не визнаються легітимними.
 
Разом з тим під час зустрічі посередників наприкінці жовтня була підтримана ініціатива Президентів України і Молдови щодо направлення до регіону після виборів 11 грудня міжнародної оцінювальної місії ОБСЄ з метою аналізу ситуації та вироблення рекомендацій стосовно проведення вільних і демократичних виборів до Верховної Ради Придністров´я.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект