НОВИНИ

05.08.2004 | США сподіваються, що Україна разом із іншими союзниками залишиться в Іраку
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У Сполучених Штатах Америки і нинішнє республіканське керівництво, і можливе майбутнє демократичне далі покладаються на участь у вреґулюванні в Іраку своїх союзників, серед них і України, в той час, як українська влада говорить про скорочення чи й виведення з Іраку українського континґенту.
Сполучені Штати цінують участь України разом із іншими союзниками в Іраку, заявив у понеділок на брифінґу в державному департаменті США речник Адам Ерелі.


«Зазначу, що Україна – міцний і цінний член коаліції. Її внесок важливий і цінний», – відповів він на запитання, чи не намагалася американська влада відрадити українську від думок про скорочення воєнної участі в Іраку. Щоправда, конкретнішої відповіді на це питання речник не дав.


Він зауважив, що США розуміють: місії союзників в Іраку дорого коштують – і матеріально, і в людських життях. Сполучені Штати цінують ці жертви – задля свободи вони того варті, сказав Адам Ерелі й висловив сподівання, що з часом усі союзники зможуть поступово скоротити присутність своїх військ в Іраку.


Тим часом про це дедалі конкретніше й без посилань на далеке майбутнє говорять у Болгарії, в Угорщині, у Польщі.
В останніх двох днями побував держсекретар Колин Павелл і закликав їх залишитися. В цих країнах, де нинішні уряди підтримують акцію США й союзників в Іраку, думка влади дуже різниться від думки народу, зазначають спостерігачі. П’ять інших країн, серед них Іспанія та Філіпіни, останніми тижнями вже вийшли з Іраку.


На такому тлі споглядають нині у Вашинґтоні розмови в Україні. Прем’єр-міністр Віктор Янукович учора заявив, що «як мінімум» потрібно найближчим часом скоротити український континґент в Іраку. У минулий четвер міністр оборони Євген Марчук повідомив, що вже тривають переговори про терміни перебування й чисельність цього континґенту.


Тим часом на союзників в Іраку сподівається не тільки влада нинішнього президента Джорджа Буша, а й кандидат на президента США Джон Керрі. Він упевнений, що зможе привабити до Іраку значну кількість іноземних військовослужбовців, а американських повернути додому.


На з’їзді Демократичної партії в минулий четвер він заявив:


«Я знаю, що ми маємо зробити в Іраку. Нам потрібен президент, який матиме довіру й приведе союзників на наш бік, щоб вони розділили з нами наш тягар; президент, який зменшить видатки для американських платників податків і зменшить ризик для американських солдатів. Так буде правильно довершити роботу й забрати наші війська додому» .


Ірак – це тема передвиборчої кампанії і в Україні. Більшість громадян, за даними соціологічних опитувань, виступають проти української присутності на Близькому Сході. Прем’єр-міністр України й кандидат на президента від владних сил Віктор Янукович говорив про скорочення українських сил уже кілька разів. Раніше за виведення українців із Іраку голосувала фракція «Наша Україна» у Верховній Раді та її лідер Віктор Ющенко, який іде на вибори самостійно.


Тим не менше відомий український експерт Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики в Києві, вважає, що українці й надалі залишатимуться в Іраку, незалежно від результатів виборів:


«Послухаймо уважно те, що кажуть Ющенко і Янукович. Вони ставлять під сумнів, наприклад, чисельність військ або леґітимність тих процедур, завдяки яким наші війська потрапили до Іраку, тобто, вони не ставлять під сумнів узагалі питання присутності в Іраку, тому що це вигідна справа для будь-якого керівництва України. На даному етапі це спосіб нормалізувати стосунки зі Сполученими Штатами: без особливих зусиль, без демократичних чи інших реформ, завдяки лише політичному рішенню щодо присутності в Іраку українській владі вдалося більш-менш нормалізувати стосунки з Вашинґтоном. А після виборів буде різна мотивація. У Януковича не буде досить багато козирів, щоб побудувати раціональні, партнерські стосунки зі Сполученими Штатами, він буде шукати будь-яку зачіпку, щоб мати нормальні стосунки з Вашинґтоном, і Ірак, безумовно, буде такою зачіпкою для нього так само, як сьогодні він є зачіпкою для Кучми.


Щодо Ющенка, йому також буде вкрай важливо, особливо якщо Росія виявлятиме певне невдоволення результатами виборів і можливі певні недружні дії з боку Росії щодо президента Ющенка, йому дуже важливо буде мати гарні стосунки з Вашинґтоном, і, безумовно, відкликання військ із Іраку зруйнувало б такі стосунки. Тому я абсолютно впевнений, що за будь-якого результату виборів українські війська, можливо, скорочені, все одно збережуть свою присутність там», – вважає Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики в Києві.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект