НОВИНИ

30.12.2005 | Польські вояки й далі залишатимуться в Іраку, опозиція називає це стратегічною помилкою
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Польща надалі послідовно залишається одним з найвірніших союзників Сполучених Штатів в Іраку. Ще рік - тобто до кінця грудня 2006 року - польські вояки з міжнародного військового контингенту залишатимуться в Іраку. Вчора так вирішив польський уряд. Тепер урядове рішення має затвердити президент. Всі переконані, що з цим не буде ніяких проблем - президент Лєх Качинський його схвалить. Польська опозиція називає таку політику стратегічною помилкою.


Тим часом, як випливає з опитувань громадської думки, у Польщі дедалі менша підтримка присутності польських вояків в Іраку. Два роки тому, на початку місії польського контингенту, її підтримував кожний третій поляк. Зараз присутність в Іраку схвалює лише кожний п'ятий.



Польський контингент надалі залишиться в Іраку. Рішенню польського уряду в цій справі передував візит до Сполучених Штатів міністра оборони Польщі Радослава Сікорського та візити іракських політиків і підприємців до Польщі. Прем'єр міністр Казімєж Марцінкевич ось як пояснював на прес-конференції, чому поляки все ж таки не покинуть Іраку наступного року: “Так сталося, по-перше, тому, що продовжено місію стабілізаційних військ ООН на весь 2006 рік. По-друге, були прохання до нас з боку президента і прем'єра Іраку, головнокомандуючих іракських військ, а також з боку наших союзників, з якими Польща співпрацювала в рамках цієї стабілізаційної місії”.


Однак кількість польських військ в Іраку має зменшитись у березні з півтори тисячі до дев'яти от осіб. Крім того, вояки не будуть вести збройних дій, а будуть радниками і навчатимуть іракську армію.


Гроші для польського війська у Іраку забезпечив у бюджеті попередній уряд. Сьогодні, коли його члени опинилися в опозиції, вони різко критикують рішення прем'єра Марцінкевича. Ліві сили вважають, що немає вже причин, щоб польські війська залишилися в Іраку. В цій державі відбулися демократичні вибори, схвалена конституція.


Колишній міністр оборони Польщі від Громадянської платформи Броніслав Коморовський вважає, що саме тепер був найкращий момент щоб польський контингент покинув Ірак. І кілька держав, які послали до Іраку своїх вояків, серед яких і Україна, безпомилково цю мить використали, каже польський політик:


“Наші зобов'язання закінчаться в кінці лютого наступного року. Немає причин, щоб Польща продовжувала свою військову присутність у Іраку. Тим більше, що нічого не принесли переговори міністрів - оборони Сікорського та закордонних справ Меллера в Вашингтоні”.


З колишнім міністром погодиться більшість поляків. Для них Ірак це небезпека смерті. Досі в цій країні загинуло 17 польських вояків. Пересічний поляк вважає також, що Польща не дочекалася ні економічних пільг у торгівлі з Іраком, ні блискучих контрактів на імпорт чи видобуток енергоносіїв.


Однак за неофіційними повідомленнями преси, тривають переговори про те, щоб польські фірми отримали ліцензії на видобуток іракської нафти. Це допомогло б унезалежнити Польщу від поставок нафти з Росії. Журналісти повідомляють також про можливі контракти на поставки військової техніки з Польщі та замовлення на будівельні контракти при відбудові Іраку. Мабуть, цих аргументів не могли не брати до уваги польський прем”єр та президент, схвалюючи подальшу присутність польських військ в Іраку.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект