НОВИНИ

20.04.2006 | НАТО: інформації не занадто
Джерело - Українська служба ВВС

Українські аналітики заявляють про катастрофічно низьку поінформованість населення щодо діяльності НАТО.



Водночас вважається, що в разі серйозної кампанії, зокрема в мас-медіа, вже через рік-півтора можна змінити ситуацію.


Такі заяви пролунали на тлі проведеної в МЗС України зустрічі представників урядових і неурядових організацій, які займаються проблемами НАТО. На ній обговорювалося, як посилити інформування людей щодо сутності альянсу.


В інтерв’ю Бі-Бі-Сі провідний експерт із питань глобальної безпеки і євроінтеграції Національного інституту проблем міжнародної безпеки при РНБО Борис Парахонський сказав, що гальмом на цьому шляху є не лише антинатівська позиція опозиційних сил, а й неактивність пропрезидентських партій, зокрема, під час останніх виборів.


Перше запитання до Бориса Парахонського було – чи достатній нині рівень поінформованості населення про діяльність НАТО.


Б. Парахонський: Абсолютно недостатній. Він майже дорівнює нулю. Якщо у Києві, у Львові, в освітніх центрах люди більш-менш поінформовані, то в масі мало що знають про реальне НАТО. Користуються, особливо на півдні і сході, міфами і стереотипами ще радянської доби про агресивність цього блоку, який, мовляв, хоче нас захопити.


Бі-Бі-Сі: З чим пов’язана така ситуація?


Б. Парахонський: По-перше, треба дивитися, в чиїх руках перебувають телеканали і інші мас-медіа. Багато з їхніх керівників і власників близькі до лідерів виборчого блоку “Не Так!», які пропонують вже нині провести референдум щодо НАТО, аби, по суті, провалити цей референдум. Потім – особливості нашої політичної еліти, яка досить обережно і стримано дивиться на питання, пов’язані з НАТО. До речі, це торкається не лише опозиційних сил, пов’язаних з Партією Регіонів, блоком Вітренко. Навіть якщо брати пропрезидентські партії, то я не бачив, аби вони у своїй виборчій пропаганді вживали слово НАТО. Не ставили це предметом розгляду і для відповідного переконання виборців. Всі знають, що є євроатлантичний курс, що Ющенко прихильник вступу до НАТО і ЄС. Можна було б очікувати в ході виборчої кампанії аргументацій – що таке НАТО, його реалії. Але жодна з цих пропрезидентських сил не наважилась на це. Так само, як і БЮТ, представники якого лише обережно говорили – ну якщо народ вирішить, тоді ми підтримаємо. Це не позиція авангардної сили суспільства.


Бі-Бі-Сі: Дехто з урядовців каже, що вже до кінця року в Україні будуть інші, ніж нині, результати соціологічних опитувань щодо ставлення населення до НАТО. Наскільки виправданими є такі прогнози?


Б. Парахонський: Якщо проводити роз’яснювальну інформаційну кампанію, то дуже швидко можна збільшити кількість прихильників НАТО. Це буде залежати від того, наскільки послідовно і інтенсивно буде проводитися ця кампанія. Якщо дійсно інтенсивно, то можна за рік-півтора дуже сильно змінити громадську думку на користь НАТО. Цієї теми має торкатися насамперед державний телеканал. Проводити серії передач, спілкування, обговорення і дискусії прихильників і противників НАТО. Цього практично не робиться. Не видно значної активності і в пресі, і на радіо. А держава мусить стимулювати це.


Бі-Бі-Сі: Чи достатньо коштів виділяється на ці потреби? Яка ефективність їх використання?


Б. Парахонський: Я знаю, що в МЗС є кошти на підтримку іміджу України. Але факти показують, що вони витрачаються неналежним чином і неефективно.


Бі-Бі-Сі: МЗС України Борис Тарасюк прогнозує, що за умов збереження рівня демократичних реформ і враховуючи досвід сусідів, Україна може готуватися до членства в НАТО 2008 року. Міністр оборони Анатолій Гриценко теж твердив, що Київ практично завершив розробку Плану дій щодо набуття членства в альянсі... Як ви вважаєте, коли Україна може розпочати процес приєднання?


Б. Парахонський: Найбільш оптимістичний варіант – коли восени ухвалюється План дій щодо набуття членства, тоді через два-три роки, у 2008 році, можна включитися в цю хвилю. Потрібно враховувати і зовнішньополітичну ситуацію, і позицію ключових європейських країн, а з іншого боку - позицію Росії, яка проти українського членства в НАТО. Можна передбачити, що ще серйозна конфронтація буде відбуватися навколо цього.



 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6554. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект