НОВИНИ

28.04.2006 | США отримали три бази в Болгарії
Джерело - Українська служба ВВС

Сполучені Штати та Болгарія підписали угоду, яка дозволить американським військам використовувати три військові бази на болгарській території.



Угода, укладена за зразком американо-румунської угоди кінця минулого року, є частиною великого перебазування американських військ в Європі. Йдеться зокрема про значне скорочення американської військової присутності в Німеччині.


Плани


Під час операції в Іраку американська авіація вже використовувала авіаційні бази на болгарській території. З часу, коли Сполучені Штати оголосили два роки тому про передислокацію значних сил в Європі, Болгарія дуже активно лобіювала розміщення американських військ на своїй території.


Приблизно 70 тисяч американських вояків будуть переміщені зі своїх традиційних баз у Західній Європі. Переважна більшість з них дислокується нині в Німеччині.


Невелика кількість американського війська - десь дві з половиною тисяч осіб - з наступного року почнуть використовувати болгарські об'єкти. Угоду про це підписала держсекретар США Кондоліза Райс та глава болгарської дипломатії Івайло Калфін в кулуарах зустрічі міністрів НАТО в Софії.


Угода дозволяє американським військам використовувати авіабазу Безмер та полігон Ново Село поблизу кордону з Туреччиною та авіабазу Граф Ігнатьєво в центральній частині Болгарії.


Рівняння на Схід


Важливим для американців є те, що в разі потреби використання військ з болгарської території в третіх країнах їм не потрібно буде питати дозвіл в офіційної Софії. Головним ареалом уваги дислокованих в Болгарії американських сил буде Близький Схід.


Також активно будуть використовувати навчальні об'єкти. Бази будуть спільно використовуватись зі збройними силами Болгарії, як пояснив Бі-Бі-Сі речник болгарського міністерства закордонних справ Дімітар Цанчев.


"Ми очікуємо. що ця угода про спільне навчання та спільне використання існуючих військових баз у Болгарії разом з американськими збройними силами посилить спроможність болгарської армії. Ця угода додасть стратегічної ваги безпеці Болгарії бо вона посилює відданість сполучених штатів гарантуванню безпеки Болгарії".


Які бази, така й вигода


Американські бази в Болгарії - як і об'єкти. що будуть ви користуватися США в сусідній Румунії - не є базами в класичному розумінні, як це було в Німеччині чи деінде в Європі. Замість дислокації значної кількості вояків на довготривалій основі ці бази будуть невеликими і там розташуються мобільні підрозділи, які швидко можуть бути перекинуті до регіону кризи.


Окрім Близького Сходу, географічне розташування Румунії та Болгарії дозволяє використання сил - чи то військового чи миротворчого чи гуманітарного плану в регіонах Кавказу, Чорного моря та Балкан.


Але через невеликі розміри баз в Болгарії уряд в Софії навряд чи спроможеться отримувати значні вигоди від оренди баз. Скажімо американські бази в Німеччині також працевлаштовували значну кількість місцевого персоналу. В Болгарії масштаби будуть значно меншими. Тим не менше Софія все одно очікує на економічну вигоду.


Говорить Дімітар Цанчев: "Ми вважаємо, що в економічному плані спільне використання цих військових об'єктів призведе до посилення впевненості в нашій країні з боку інвесторів і в цілому поліпшить інвестиційний клімат в нашій країні. Переконаність міжнародних бізнесових кіл, що Болгарія є безпечним, стабільним та передбачуваним партнером, призведе до реалізації багатьох проектів по модернізації інфраструктури нашої країни".


Нове за старим зразком


Нові американські бази в Болгарії та Румунії будуть створені за зразком тих баз, що вже існували в колишніх комуністичних країнах. Деякі з американських баз вже навіть були закриті. Першою такою була база в угорському місті Ташар, яка використовувалась для постачання військ в Боснії та Герцеговині. Там американці базувалися в Тузлі. Нині ще залишається невеликий підрозділ в Боснії, а також в Косово.


Між тим американські бази були відкриті в Центральній Азії для підтримки операцій в Афганістані. База в узбецькому Ханададі була закрита на вимогу узбецьких властей, незадоволених критикою придушення протестів в Андижані.


В Киргизстані влада пригрозила закрити американську базу в аеропорту Манас, в разі коли США не платитимуть більшу орендну плату. Навряд чи такий сценарій можливий в Болгарії чи Румунії - обидві ці країни є членами НАТО і намагаються продемонструвати свою надійність як молоді члени альянсу. В будь-якому разі поновлення угод з Болгарією та Румунією передбачено за десять років.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект