НОВИНИ

01.09.2020 | Польща відзначає 40-річчя руху “Солідарність”
За матеріалами - УКРІНФОРМ

Створення у серпні 1980-го “Солідарності” й активні протести робітників та інтелектуальної спільноти у подальші роки привели до падіння комуністичного режиму в Польщі в 1989 році.

“Це була найбільша перемога в історії Польщі - вона полягала у перемозі над старим ладом, і водночас переможених переконували залишитися друзями”,- заявив у Гданську на урочистій церемонії лідер “Солідарності”, перший президент демократичної Польщі (1990-1995) Лех Валенса.

Глава польського уряду Матеуш Моравецький з цього приводу написав у Фейсбуці: “Попри те, що від народження “Солідарності” минуло 40 років, ідеали профспілкового об’єднання не стали музейними експонатами, а є цінностями, які визначають стандарти у публічному житті, взірцем, до якого ми всі прагнемо”.

Як відомо, до створення “Солідарності” привели страйки, які пронеслися влітку 1980 року на польських підприємствах. 8 серпня з Гданської судноверфі звільнили активістку протестного руху Анну Валентинович (українка Ганна Любчик, яку в роки війни вивезли з території України до Польщі). На її захист організували страйк, який у наступні тижні переріс у широкий антиурядовий протест по всій Польщі. Станом на кінець серпня страйкували вже майже 750 тис. осіб приблизно на 700 підприємствах.

На хвилі протестів і страйків польська комуністична влада мусила піти на поступки: 31 серпня майбутній лідер “Солідарності” Валенса і заступник голови Ради міністрів комуністичної Польщі Мечислав Ягельський підписали так звані Гданські домовленості, завдяки яким було дозволено, зокрема, створення незалежного профспілкового об’єднання.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1039. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект