НОВИНИ

26.04.2021 | Військові витрати в Україні та світі зросли попри пандемію – SIPRI
За матеріалами - УКРІНФОРМ

Про це йдеться в даних нового щорічного звіту Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), опублікованого в цей понеділок.

Зазначається, що за 2020 рік позиції України у цьому рейтингу суттєво не змінилися - країна піднялася на один рядок: із 35-го місця у 2019 році на 34-те. Видатки Києва на оборонну сферу в 2020 році експерти оцінили в 5,9 мільярда доларів. Йдеться, згідно з наведеними у звіті даними про збільшення Києвом видатків на ці цілі на 11% у порівнянні з 2019-м і на 198% у порівнянні з 2011 роком. Торік військові витрати України дорівнювали 4,1% ВВП держави, у глобальному вимірі вони становлять 0,3% усіх військових видатків у 2020 році.

Загальні світові військові витрати зросли у світі минулого року на 1,98 трильйона доларів США, тобто збільшилися на 2,6% в порівнянні з 2019 роком. А ось у порівнянні з 2011 роком цей показник виріс аж на 9,3%.


П'ятьма країнами з найбільшими витратами на військову галузь, на які разом припали 62% світових військових витрат у 2020 році, стали США, Китай, Індія, Росія та Велика Британія. Військові витрати Китаю зростали 26-й рік поспіль.

При цьому збільшилася і частка ВВП, що виділяється країнами на оборону. Якщо в 2019 році цей показник становив в середньому 2,2%, то в 2020 році — вже 2,4%.


Експерти SIPRI пояснюють це тим, що через наслідки пандемії ВВП більшості країн світу скоротився. А це, в свою чергу, призвело до зростання частки військових витрат по відношенню до обсягу ВВП — незалежно від того, чи збільшилися витрати на оборону в абсолютних цифрах, відзначається в доповіді.

Наприклад, це дозволило низці країн НАТО виконати свої зобов’язання по відношенню до альянсу і внести в його бюджет як мінімум 2% свого ВВП. Якщо в 2019 році даним критерієм відповідало дев’ять членів НАТО, то в 2020 році — вже 12. У їх число вперше з 2009 року увійшла і Франція.

Крім того, деякі країни (наприклад, Чилі та Південна Корея) офіційно перенаправили частину коштів, що призначалися на військові потреби, на боротьбу з пандемією.

Низка інших держав, включаючи Росію і Бразилію, також витратили на оборону менше, ніж спочатку планувалося. В цілому ж у 2020 році пандемія не зробила істотного впливу на світові військові витрати.


Незмінним лідером списку залишаються США. У період з 2010 по 2017 роки військовий бюджет Пентагону скорочувався, проте при президенті Дональді Трампі знову встановився тренд на його збільшення. У 2020 році витрати Пентагону на оборону зросли на 4,4%, досягнувши 778 мільярдів доларів і склавши 39% загальносвітових витрат.

Друге місце в рейтингу SIPRI стабільно займає Китай, який безперервно нарощує оборонний бюджет вже 26 років поспіль. У 2020 році Пекін витратив на озброєння і модернізацію своєї армії 252 мільярди доларів — на 76% більше, ніж десять років тому.

Варто відзначити, що Росія входить в десятку країн світу з найвищою часткою оборонних витрат щодо ВВП: в РФ цей показник становить 4,3%.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект