НОВИНИ

09.06.2006 | Гроші з повітря: ЄС та повернення ПДВ
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Проблема боротьби із шахраями, що ошукують країни ЄС на мільярди доларів була одним з питань на порядку денному засідання “Екофіну” – Ради міністрів економіки та фінансів держав-членів ЄС. Ця тема викликала бурхливу дискусію. Та через відмінність позицій міністри так і не дійшли згоди.


Уявіть схему: компанія А отримує товари з іншої держави-члена ЄС від  компанії В і не сплачує податок на додану вартість. Компанія В постачає товар далі - вже всередині країни і вимагає оплату, враховуючи ПДВ, компанії С. Сама ж компанія В не сплачує податок до державної казни та зникає. Компанія С виставляє державі рахунок із вимогою повернення ПДВ, яке до державного бюджету ніколи не потрапляло. Таким чином підприємливі бізнесмени роблять гроші з повітря, ошукуючи власну - або сусідню державу. За даними Єврокомісії, через таких ділків бюджет країн Євросоюзу недораховується шалених сум грошей. Розповідає Ласло Ковач - комісар Єврокомісії з питань оподаткування та митного союзу:


“Нинішні оцінки розмірів втрат бюджету Євросоюзу через шахрайство з податками дорівнює приблизно 200 – 250 мільярдам євро. Це приблизно 2-2.5 відсотки ВВП. Проблеми є в усіх сферах оподаткування, але особливе занепокоєння викликає те, що відбувається у зоні стягнення Податку на додану вартість, де злочинці зловживають системою у дуже витончений спосіб. Це - організована злочинність. Лише через махінації із ПДВ ми втратили приблизно 60 мільярдів євро.”


Причому за останній рік, у порівнянні з минулим, вимог повернення податку на додану вартість за сумнівними схемами побільшало вп’ятеро. І мова не лише виключно про держави ЄС, а й так звані треті-країни, що в більшості випадків є сусідами Європейського союзу.


Боротися із шахраями намагалися вже протягом довшого часу, але не досить успішно. Поки нещодавно Британія не запропонувала змінити систему стягнення ПДВ. Принаймні на товари, що найчастіше фігурують у подібних випадках. Це, зокрема, мобільні телефони та комп’ютерні чіпи. Лондон пропонує стягувати податок на додану вартість лише один раз і вже у кінцевому пункті продажу. Нині ПДВ сплачують на кожному етапі, коли товар міняє власника – від порога фабрики і до рук споживача. Австрія та Німеччина запропонували вирішити проблему в інший спосіб:  


“Існує декілька уявлень, декілька думок з приводу того, щоб змінити усю систему ПДВ. Та стягувати податок на додану вартість у країні – споживання, а не в країні походження товару. Вона є більш іновативною, більш радикальною, але звичайно, більш ризикованою і її набагато важче затвердити одноголосно. “


Як і передбачав єврокомісар Ласло Ковач, дійти єдиної думки міністрам економіки та фінансів держав Євросоюзу не вдалося. Спеціальний пакет нововведень, запропонований Австрією, що нині головує у ЄС, залишиться у спадок Фінляндії, яка змінить Австрію у липні. Усі пункти знову буде винесено на обговорення, як зауважив австрійський міністр фінансів Карл-Гайнц Грассер:


“Ми запропонували Єврокомісії до кінця року розробити спеціальну директиву, яка би відкривала поле для діяльності певним країнам. Саме тим, які, як Австрія та Німеччина впевнені, що стягувати податок на додану вартість у країні споживання, а не у країні походження товару, є найкращою відповіддю шахраям. Це ми робимо тому, що німецький міністр Пеер Штайнбрюк сигналізував: це може стати саме тим інструментом, що ми потребуємо”.


Водночас Німеччина, Люксембург та Португалія виступили проти того, щоб директива Єврокомісії щодо ПДВ на товари, придбані в Інтернеті, припинила діяти. Згідно з нинішніми правилам, податок на додану вартість на речі, отримані в результаті так званої електронної торгівлі, сплачується у країні споживання. Тож дію документу подовжили іще на 6 місяців. 


Експерти зауважують, що переговорний процес з приводу цього доволі складного питання оподаткування - буде й надалі не менш легким. Втім, зміни є нагальними і необхідними. Лише змінивши систему, на думку багатьох європейських лідерів, буде легше нейтралізувати ділків, які намагаються використати недоліки нинішньої схеми стягнення ПДВ. Поки  ж Єврокомісія пропонує посилити співпрацю, яка полягатиме, зокрема, у тому, що країни ЄС матимуть вільний доступ до інформаційних баз одна одної. А також тісніше співробітничати із країнами - сусідами. Адже деякі з них теж нерідко є ланками складних схем отримання грошей з повітря.  



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 768. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект