НОВИНИ

17.09.2021 | Саміт ШОС, афганська порядок і можливість Китаю пограти дипломатичними м'язами
За матеріалами - Радіо Свобода.

Після драматичного серпня, коли до влади в Афганістані прийшли таліби, Шанхайська організація співробітництва (ШОС) проводить у вересні саміт в Таджикистані, в порядку якого - ситуація з безпекою в регіоні, яка стає все більш невизначеною.

Євразійський блок безпеки, в який входять Китай, Індія, Казахстан, Киргизстан, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан, зосередить свою увагу на наслідки виведення військ міжнародної коаліції під керівництвом США з Афганістану і повернення талібів до влади.

Як саме офіційні особи розрізнених країн прийдуть до спільного консенсусу - невідомо. Члени ШОС дотримуються різних поглядів стосовно «Талібану».

ШОС з моменту свого заснування в 2001 році позиціонувала себе як багатосторонню організацію, яка зосереджена на боротьбі з тим, що вона називає «трьома силами зла», - сепаратизмом, екстремізмом і тероризмом - проблемами, що мають місце в переважно авторитарних країнах блоку.


Але ШОС також виступає мікросвітом мінливої ​​геополітики Євразії. Домінуючі в організації Пекін і Москва використовували блок, щоб знайти нові шляхи як для співпраці в регіоні, так і для стримування регіональних амбіцій один одного.

Оскільки ситуація в Афганістані превалює зараз над проблемами членів ШОС, то реакцію організації на події в цій країні можна вважати лакмусовим папірцем для визначення впливу Китаю в Євразії і майбутньої значущості блоку.

В ЦЕНТРІ УВАГИ САМІТУ

Вся увага під час зустрічі в Душанбе 16 вересня буде приділено Афганістану.

Пекін встановив робочі зв'язки з «Талібаном», визнавши його правління, погодившись надати Афганістану допомогу і передати вакцину від коронавируса.

Радикальне угруповання вітала Китай і підтримала його ініціативу «Один пояс - один шлях», пообіцявши, що не дозволить радикальним угрупованням уйгурів, які Пекін розглядає як внутрішню загрозу, діяти в Афганістані.

Висновок іноземних військ з Афганістану відкрив можливості для розширення китайського впливу. Але Пекін зараз обережний, він не допускає надмірного розширення впливу, побоюючись, що це втягне Китай в вакуум безпеки в Афганістані.

Китай, натомість, шукає спільного рішення в Центральній і Південній Азії і сподівається, що ШОС може стати форумом, де можна буде пограти дипломатичними м'язами.

Однак це буде нелегко.

Готовність співпрацювати з «Талібаном», крім Китаю, демонструє і Росія, але є кілька потребують врегулювання ключових розбіжностей між членами ШОС, які межують з Афганістаном.

Таджикистан і раніше вороже налаштований по відношенню до «Талібану» і стурбований тим, що це угруповання може означати для його власної внутрішньої безпеки, в той час як Узбекистан балансує на межі, встановлюючи контакти з угрупованням і одночасно намагаючись дистанціюватися від хаосу уздовж кордону.

У Пакистану складні відносини з «Талібаном», але Ісламабад залишається його головним покровителем. Тим часом Індія розглядає бойовиків як ставлеників Пакистану, у Делі є давні стратегічні побоювання з приводу ризиків, які несе правління «Талібану».

Спроба знайти точки дотику між цими суперечливими позиціями - серйозна проблема. Те, наскільки Пекін зможе домогтися компромісу на саміті ШОС, буде символізувати готовність інших членів наслідувати приклад Китаю.

Крім афганської теми, на саміті, як повідомляється, буде обговорюватися питання повноправного членства Ірану в організації. Нещодавно обраний президент Ірану Ебрахім Раїса, як очікується, буде присутній на зустрічі в Душанбе.

Блок також проведе спільні військові навчання в кінці вересня в Росії в рамках поточних контртерористичних маневрів і зусиль ШОС по створенню більшої оперативної сумісності між збройними силами своїх країн.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект