НОВИНИ

17.07.2006 | Україна - на фінішній прямій до СОТ
Джерело - Українська служба ВВС

Де перебуває Україна на шляху до Світової організації торгівлі? Чи потрапить туди Росія раніше і чи обернеться це катастрофою для української економіки? Чи є шанс погодити протокол про вступ до СОТ з Киргизстаном? Про все це - в інтерв"ю міністра економіки України Арсенія Яценюка.



Бі-Бі-Сі: Чи можна говорити про те, що Україна вже вийшла на фінішну пряму на шляху до Світової організації торгівлі і що залишилось узгодити питання про вступ лише з Киргизстаном і Тайванем?


АЯ: Вже і з Тайванем питання вирішене. Протокол парафований, це ключове, зараз там іде формальна процедура. Тобто в України залишився тільки Киргизстан.


Бі-Бі-Сі: ...і питання лише полягає у тому боргу у 26 мільйонів доларів, про який Киргизстан згадує з радянських часів? чи там проблема глибше?


АЯ: Останнім часом Киргизстан формально дещо змінив переговорну позицію (я думаю, що за рекомендації певних експертів), і виставляє вже вимоги, які більше мають стосуються протоколу доступу товарів на ринки, а точніше - вимоги щодо встановлення нульового на експорт до України продукції агропромислового комплексу. Таким чином відбулося юридичне, а не фактичне розмежування питання боргу і вступу до СОТ. Хоча ми розуміємо що кожна зі сторін під цим розуміє.



Щодо юридичного аспекту - вимагати від України нульову ставку на експорт продукції АПК є не зовсім обгрунтовано, з нашої точки зору. Адже в Україні сьогодні і без того існує нульова ставка для продукції Киргизстану бо в нас є угода про зону вільної торгівлі. Два рази нуль не можна ж давати!



Друге питання: Киргизстан тільки на 40 відсотків покриває власні потреби у продукції АПК, тому про який експорт до України йдеться?



І третє питання, яке стоїть десь у тіні переговорного процесу щодо СОТ, - це питання про так званий зовнішній борг. Українська сторона не визнає цей борг. І я думаю, що це питання має бути далеко і на досить тривалий час винесено за межі переговорного процесу по СОТ.



Бі-Бі-Сі: Пане міністре, але якщо немає поступу у пошуках компромісу, чи не варто було б Україні піти на заздалегідь програшний варіант у конкретному випадку з Киргизстаном заради більшої глобальної мети - зняти останню перешкоду на шляху приєднання до СОТ...Чи це принципове питання?


АЯ: Проблема в тім, що навіть якщо теоретично розглянути питання про поступки Киргизстану, - але я ще раз хочу наголосити, що немає чим поступатися, бо вони й так мають нульову ставку, - то це означає, що треба знов підписувати всі протоколи з такими країнами, як от США, і також з Євросоюзом. Це означає, що тоді Україна повинна всім запропонувати нульову ставку.



Ми не відмовляємося від переговорного процесу з Киргизстаном, але він має бути виключно конструктивним. Якщо ж він не матиме чітких ознак конструктивізму, Україна скористається своїм правом просити більшість в робочій групі СОТ проголосувати за вступ України до СОТ, без Киргизстану. Я знаю, що така наша позиція викликає негативну реакцію з боку Киргизстану. Але я ще раз хочу наголосити: доти, доки я бути міністром, українська позиція на переговорах з Киргизстаном не зміниться!


 

Бі-Бі-Сі: Якщо казати про часові рамки, до кінця року реально вирішити це питання?


АЯ: Ви знаєте, я дуже не люблю отих, сказати б, комуністичних п"ятирічок. В Україні склалася погана практика - кожен рік ми обіцяємо вступити до СОТ. Я вам можу сказати одне: якщо Верховна Рада почне працювати і прийме пакет законів, надісланий депутатам ще на початку поточного року і узгоджений з усіма, то я переконаний, що робоча група по СОТ буде на боці України.


Бі-Бі-Сі: Чи вступ до СОТ одночасно з Росією є важливим елементом, чи ж для України важливіши потрапити туди раніше, чи це взагалі не важливо? Про цей чинник дуже багато говорять.


   
АЯ: На жаль, цей чинник переносять у політичну площину. Мене менше всього цікавить коли Росія вступить до СОТ у співвідношенні до України. Але мене цікавить, щоби Росія була членом Світової організації торгівлі, і ми усіляко підтримуємо її зусилля на цьому шляху.



Це пов"язано з тим, що Україна вважає за необхідне, щоби україно-російські торгівельні відносини базувалися і працювали в єдиному правовому полі регуляцій і вимог СОТ. Тоді в України і Росії не буде проблем м"ясних, молочних, тощо.



Вступ Росії до СОТ означає також відкриття російських ринків для України, які досі були малодоступні або закриті.


Бі-Бі-Сі: Тобто заяви деяких політиків про те, що вступ Росії до СОТ до того, як туди потрапить Україна, будуть ледь не катастрофою для української економіки, - це не більше ніж політичні заяви?


АЯ: Ну, не може країна дозволяти собі діяти таким шляхом.


Бі-Бі-Сі: Але дехто каже, що та країна, про яку ми говоримо, дозволяє собі інколи використовувати економічні важелі впливу...


АЯ: На превеликий жаль, я змушений констатувати, що інколи є певні відхилення від загальновстановленних світових стандартів і норм у цих питаннях, але я переконаний, що це - тимчасове явище.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект