НОВИНИ

26.07.2006 | Чи зможуть багатонаціональні миротворчі сили стабілізувати ситуацію на півдні Лівану?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Чи зможуть міжнародні миротворці принести мир південному Лівану? Саме це пропонує генеральний секретар ООН, а вчора Ізраїль вперше підтримав таку ідею, щоправда, з певними передумовами.



Перш за все, слід нагадати, що в Лівані вже сьогодні перебуває 2 тисячі миротворців ООН. Більше того,: такі миротворці там уже чверть століття. Але вони не змогли попередити кровопролиття, яке розпочалося у регіоні два тижні тому. Ось як це пояснює речник тимчасових сил ООН в Лівані Мілош Струга:



"Сили ООН не мають повноважень примусу і ніколи не мали, ще від першого вторгнення ізраїльських військ у Ліван в 1978 році. Ми не мали повноважень примушувати жодну зі сторін, Рада безпеки нам ніколи не давала таких повноважень. І друге, наш мандат головним чином полягає у спостереженні за ситуацією, наша функція - спостерігати і доповідати, що відбувається. Це головне наше завдання".


Критичність ситуації в регіоні, коли гине маса людей, змушує світ шукати ефективніші шляхи впливу на ситуацію в Лівані. І от минулого тижня генеральний секретар ООН і британський прем’єр Тоні Блер запропонували збільшити і посилити багатонаціональні сили в Лівані. У неділю керівник зовнішньополітичного відомства Ізраїлю Ціпі Лівні вперше підтримала таку ініціативу:


"...Ми могли б підтримати ідею ефективних сил, котрі допомогли б владі Лівану реалізувати вимоги і резолюцію ООН щодо порядку розформування Хезболли, виведення її сил з півдня Лівану і недопущення їх повернення сюди в майбутньому".


Міністр оборони Ізраїлю Амір Перетц висловив сподівання, що нові сили миротворців будуть під егідою НАТО або держав ЄС. Але й тут виринають проблеми. Адже НАТО зараз готується до складної місії в Афганістані і неясно, чи матиме ресурси для нової близькосхідної місії. До кінця липня Альянс має перебрати контроль за безпекою півдня Афганістану, якраз у той час як там активізувався Талібан.


Оглядачі прогнозують, що Рада безпеки ООН проголосує за нові миротворчі сили для Лівану, але неясно, хто пошле туди свої війська. Справа в тому, що провідні європейські країни нині проводять делікатні переговори з Іраном, який активно підтримує “Хезболлу”. Лондонський експерт з близькосхідних питань Неіл Квіллан в інтерв'ю Радіо Свобода:


“Британія, Франція і Німеччина, якщо їх залучити до цього, то це ускладнить справи з Іраном. Це треба робити надзвичайно обережно, тому що ці три країни мають ліпші відносини з Іраном, ніж інші європейські держави ".


Тим часом міжнародні консультації щодо нових миротворчих сил для півдня Лівану продовжаться в Римі 26 липня.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2998. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект