НОВИНИ

07.09.2004 | Нові запитання щодо трагедії у Беслані
Джерело - Кореспондент

Російські ЗМІ, як і раніше, висувають різні версії стосовно того, що саме викликало стрімку і криваву розв’язку кризи в Беслані.


В інтерв’ю "Новой газете" колишній президент Інгушетії Руслан Аушев, який брав участь у переговорах з бойовиками, висловив сумніви стосовно однієї з найбільш популярних версій, відповідно до якої спочатку випадково вибухнула міна в спортзалі, а потім частина заручників спробувала врятуватися втечею, чим викликала вогонь з боку бойовиків.


Аушев вважає, що вогонь відкрили з юрби, яка стояла за оточенням. "Там ще опинилася "третя сила" дурна, я не знаю, як вони там опинилися, зараз з’ясовуємо. Якесь "народне ополчення" з автоматами, які вирішили звільнити заручників самі. І вони стріляли по цій школі", - заявив Аушев журналістам газети.


Раніше подібні заяви робив і Валерій Андреєв, начальник управління ФСБ у Північній Осетії. "Вогонь у відповідь по бандитах почали також вести місцеві громадяни, які мають озброєння. Вони на певному етапі не дозволили ефективно працювати силам спецпідрозділів", - сказав він.


Ці твердження дадуть нові аргументи тим, хто обвинувачує силові міністерства у відсутності контролю за ситуацією і поганою організацією рятувальної операції.


У вівторок, 7 вересня, політрада російського Союзу правих сил виступила з офіційною заявою, у якій закликає президента й уряд проаналізувати те, що сталося. "Останні події свідчать, що держава не впоралася із завданням захисту, забезпечення життя і безпеки громадян", - йде мова у заяві.


До цих вимог приєдналися і представники країн ЄС. Прем’єр-міністр Франції Жан-П’єр Раффарен заявив під час радіодебатів, що французи хочуть висловити солідарність з росіянами. Проте, додав глава уряду, "ми хочемо мати всю необхідну інформацію і ми нагадуємо Росії під час кожної нашої зустрічі про необхідність дотримуватися прав людини".


Спостерігачі відзначають той факт, що Париж традиційно є одним з головних союзників Росії за кордоном.


Але навіть таке розпливчасте формулювання загрожує черговим скандалом, подібним до того, що розпалився після висловлення міністра закордонних справ Нідерландів Бернард Бота кілька днів тому. Так, глава МЗС Нідерландів висловив побажання, щоб російські власті надали інформацію "про те, як могла статися ця трагедія". Москва назвала його слова "блюзнірськими". Після цього міжнародні коментарі про бесланську трагедію стали набагато стриманішими й обережнішими.


І все-таки питання до Кремля виникають як на Заході, так і в самій Росії. Великий резонанс у зв’язку з цим викликала відставка головного редактора однієї з найбільших газет у Росії – "Известий". Причиною звільнення Рафа Шакірова стали публікації про захоплення заручників у Беслані в суботньому номері "Известий" за 4 вересня.


Генеральний секретар НАТО Яап де Хуп Схеффер скликав на вівторок, 7 вересня, зустріч представників Північноатлантичного альянсу і Росії. Про точний порядок денний поки відомо дуже мало. "Я точно можу припустити, що буде чітко висловлено, яке горе і страждання принесли ці події", - заявив кореспонденту Reuters неназваний представник НАТО.


Малоймовірно, однак, що західні політики висловлюватимуть підтримку останнім заявам президента Володимира Путіна, направленим на посилення контролю у Чечні, відзначає Бі-бі-сі.


Сам Путін заявив в інтерв’ю іноземним журналістам, що вирішив провести "внутрішнє розслідування" трагедії в Беслані, але не публічне.


"Я хочу встановити послідовність подій і знайти того, хто відповідальний і повинен бути покараний", - пояснив Путін журналістам. За словами російського президента, якщо парламент хоче провести власне розслідування, то він не буде заперечувати. Однак він попередив, що розслідування може перетворитися на "політичне шоу", пише британська "The Guardіan".


Побоювання про можливий спалах міжусобної війни


У Беслані, охопленому горем, продовжуються похорони загиблих. Жертв теракту ховають на новому цвинтарі. На те, щоб рити могили, не вистачає людей, тому це роблять екскаватори. За осетинським звичаєм труни з тілами загиблих виставлено у дворах будинків, і часто ридання і жалобні пісні зливаються на міських вулицях в один стогін, передає кореспондент Бі-бі-сі з Беслана.


Головну занепокоєність викликає зараз перспектива міжусобної війни жителів Північної Осетії з населенням сусідньої Інгушетії. Незважаючи на те, що чітких даних про особи нападників до цього часу немає, мусульман-інгушів багато осетин звинувачують у нападі на школу. Два народи жили в стані крихкого миру останні 12 років, після зіткнень у Пригородному районі Північної Осетії.


Слідство заявило, серед бойовиків, які захопили школу, було близько десяти закордонних екстремістів, переважно вихідців з арабських країн. Поки що документальних доказів цього немає. Єдиним живим свідком залишається бойовик, показаний "Первым" каналом російського телебачення в неділю, 5 вересня.


 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект