НОВИНИ

31.08.2006 | Іран ігнорує ультиматум. США побоюються, що РФ і Китай не дозволять застосувати санкції
За матеріалами - NEWSru.com

Іран не піддасться тиску Заходу і не відмовиться від своєї ядерної програми. Про це президент Ісламської республіки Махмуд Ахмадінежад заявив у четвер, 31 серпня, коли минав термін, наданий Радою Безпеки ООН Ірану для припинення робіт зі збагачення урану.


 



Президент Ірану заявив, що "західні країни повинні знати, що іранська нація не піддасться тиску і не відмовиться від свого права" в області мирного атома.


Раніше іранське керівництво декілька раз заявляло, що діяльність зі збагачення урану, на припиненні якої наполягає ООН, є невід’ємним правом іранського народу.


Тим часом до 1 вересня генеральний директор Міжнародного агентства по атомній енергії (МАГАТЕ) Мухаммед аль-Барадеі мав  представити ООН доповідь з висновками, чи підкорився Тегеран вимогам світового співтовариства.


У прийнятій резолюції Рада Безпеки попередила Іран, що його відмова може викликати введення міжнародних дипломатичних і економічних санкцій.


Виступаючи у вівторок на прес-конференції в Тегерані президент Ірану Махмуд Ахмадінежад знову заявив, що його країна "не схилить голову  перед загрозами і залякуванням" і попередив, що Іран "прийме необхідні рішення в залежності від мір", які можуть бути прийняті проти нього.


Позиція, зайнята Радою Безпеки ООН, пояснюється побоюваннями, що іранська програма розвитку ядерної енергетики має військове складову і продовження робіт зі збагачення урану може в підсумку дозволити Тегерану одержати компоненти, необхідні для створення ядерної зброї.


Щоб виключити таку можливість, п’ять постійних членів РБ (США, Росія, Великобританія, Франція, Китай) і Німеччина висунули на початку літа пакет пропозицій, спрямованих на розвиток співробітництва з Іраном в області ядерної енергетики в обмін на відмову від збагачення урану. Тегеран дав  стверджувальну відповідь, запропонувавши почати переговори по спірних питаннях.


Констатація МАГАТЕ продовження Іраном збагаченню урану не означає автоматичного введення проти нього санкцій, у відношенні яких позиції членів РБ ООН помітно розходяться. Європейські країни хотіли б до кінця  пройти шлях переговорів, Росія і Китай також є супротивниками поспішних кроків.


Іншими словами, на даний момент у  Раді Безпеки немає єдності щодо необхідності введення санкцій проти Ірану. У цих умовах США, які наполягають на необхідності швидкої реакції світового співтовариства, розглядають можливість однобічного введення санкцій ними самими і декількома їх  союзниками. За декілька днів до закінчення терміну для Ірану постійний представник США при ООН Джон Болтон заявив, що "інші уряди могли б діяти за прикладом Сполучених Штатів,  які у свій час ввели в однобічному порядку санкції проти Іраку".


У середу Державний департамент США повідомив, що представники країн "шістки" (США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Німеччина) зберуться на наступному тижні, щоб приступити до обговорення питання про санкції проти Ірану, якщо той не припинить роботи зі збагачення урану у встановлені Радою Безпеки ООН терміни.


За словами офіційного представника Держдепартаменту Шона Маккормака, зустріч пройде в Європі. Дату зустрічі Маккормак не уточнив.


Росія і Китай не мають наміру закликати Іран до відповідальності і не дадуть США ввести економічні санкції проти Тегерана, вважає голова комітету з розвідки палати представників конгресу США конгресмен-республіканець Пітер Хекстра.


Через позицію Росії і КНР Іран не підкориться вимозі припинити збагачення урану до 31 серпня, заявив Хекстра в ефірі телекомпанії CNN у середу ввечері за декілька годин до закінчення терміну, встановленого для Ірану резолюцією Ради Безпеки ООН.


"Однією з причин, за якою Іран сьогодні вночі або завтра знову задере перед нами ніс, є те, що росіяни і китайці не збираються закликати Іран до відповідальності за його дії", - сказав він.


За його словами, доки Тегеран знає, що Росія і КНР його підтримують у РБ ООН, він не буде відчувати ніякого тиску. По цій же причині не принесуть належного результату і економічні санкції проти Ірану, який прагне через РБ ООН ввести Вашингтон.


"Економічні санкції не будуть працювати, якщо у вас буде величезне сито з великими дірами в ньому, тому що Росія, Китай, а також, можливо, дехто з наших союзників нададуть Ірану економічну підтримку", - впевнений конгресмен.


У випадку провалу санкцій президенту США Джорджу Бушу буде нелегко зважитися завдати військового удару по Ірану, додав він.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6974. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект