НОВИНИ

12.09.2006 | Річниця терактів 11 вересня: песимістичні прогнози щодо подолання тероризму
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Європейські газети аналізують, наскільки змінився світ за п’ять років, що минули з часу жахливих терактів у Нью-Йорку та Вашингтоні 11 вересня 2001 року. У більшості коментарів містяться досить песимістичні прогнози щодо шансів подолати глобальний тероризм.



Коментуючи урочистості на Манхеттені римська газета La Repubblica пише про „найсумніший ювілей Америки”:


Жодних промов, лише лавровий вінок на місці зруйнованих веж та служба Божа в пам’ять тих, хто загинув. Джордж Буш у найсумніший ювілей Америки вирішив помовчати. За минулі дні він і так вже багато сказав. Знову й знову Буш виправдовував своє рішення і стверджував, що за 5 років війни проти терору Сполучені Штати стали „безпечним місцем, навіть, якщо воно й не є цілком безпечним” – зазначає La Repubblica.


  


Тему продовжує мадридська газета El País:


Буш та його уряд були неготові до таких брутальних терактів. Але вони все ж зуміли використати цей шанс, аби втілити в життя свій неоконсервативний порядок денний. Це виявилося у односторонніх акціях, у використанні дипломатії на користь військового тиску, в обмеженні прав і свобод громадян та розширенні владних повноважень президента. Результатом стало те, що через 5 років світ став ще більш небезпечним. Було здійснено виправдану, але невмілу воєнну операцію в Афганістані, а потім розв’язано невиправдану й несправедливу війну в Іраку, з якої США донині не можуть виплутатися, – стверджує El País.


У британській газеті Independent читаємо:


Квіти біля американських посольств у цілому світі, мусульманські жінки в Йорданії, котрі роблять записи у книзі співчуттів, свічки й плакати підтримки у Бангладеш, хвилина мовчання перед Світовим банком. Цим кадрам лише 5 років, але вони вже належать до іншої епохи. Кадри світу, який висловлював свої співчуття американцям. Ці картини ще зворушують, але наскільки вони вже застаріли. Нині вся міжнародна мусульманська думка щодо США та їхніх союзників вагається між нерозумінням та ворожістю – підкреслює Independent.


Про небезпеку того, що теракти відбуватимуться й надалі пише газета Thüringer Allgemeine:


За 5 років світ став іншим. Метро, аеропорти, державні візити, спортивні заходи, приміром чемпіонат світу з футболу, проходять за умов надзвичайного стану. Додаткові заходи безпеки з’їдають фантастичні суми. Навіть у спокійній Тюрінгії на кожному кроці чатують камери. Бін Ладен намагається фінансово виснажити Захід, хоча й не показується зі свого сховку. Шалений вихід на сцену „Аль-Каїди” 11 вересня, коли було зруйновано вежі Всесвітнього торгівельного центру, став лише прелюдією до війни. Подальші акції залишають за собою криваві сліди від Балі до Мадрида й Лондона. – зазначає Thüringer Allgemeine.


Австрійська газета Standard вважає, що зміни у світі настали б і без сумнозвісних подій 11 вересня:


Дійсно, світ з того часу змінився у багатьох аспектах. Нафта подорожчала вдвічі. США вгрузли в безнадійну війну й набули собі ворогів у цілому світі. Європа безпорадно споглядає за тим, як юні мусульмани в її містах перетворюються на терористів. Західні дипломати й стратеги не знають, як дати раду із ядерними амбіціями Ірану. А боротьба з тероризмом стала провідною темою нашого часу, –


зазначає газета Standard і звертає увагу на таке:


Великі перетворення, які ми нині відчуваємо, мають лише непрямий стосунок до подій 11 вересня. Адже зростання цін на нафту спричинене в першу чергу енергетичними апетитами Китаю та Індії. А Іран свою ядерну програму розпочав ще задовго до того фатального дня. Заклята „боротьба культур” між ісламом та Заходом відбувалася в Європі вже давно. Можливо американська „війна проти терору” і загострила соціально-культурне протистояння, але й без 11 вересня Європа стояла б нині перед схожими проблемами, – припускає Standard.


Тему боротьби з тероризмом продовжує Stuttgarter Zeitung:


Не виключено, що тероризм неможливо подолати остаточно, але в будь-якому випадку треба йому перекрити воду. Треба, наприклад, щоб Росія дала Чечні більше свободи. Необхідно відбудувати Ірак. Америка і Європа повинні зі всією рішучістю боротися за мир на Близькому Сході, адже ворожнеча між Ізраїлем та його сусідами створює стрижень конфлікту з арабсько-ісламським світом. Америка й Ізраїль за минулі роки забули стару єврейську мудрість: „Героєм є той, хто свого ворога перетворює на друга”, – нагадує Stuttgarter Zeitung.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект