НОВИНИ

22.09.2006 | Україну вже не вважають кандидатом на вступ до НАТО – експерт
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Віктор Янукович удруге протягом тижня відвідує столицю Європейського Союзу та НАТО. У Брюсселі голова українського уряду планує обговорити питання підготовки ширшої угоди з ЄС. А от для НАТО Віктор Янукович тим часом новин не везе.
 
За рішенням парламенту та уряду Україна відкладає розмову про членство в НАТО. Західні експерти розцінюють цю заяву як повернення до багатовекторної політики часів президента Леоніда Кучми зі значним послабленням західного вектора.
Чи відбувається переосмислення політики щодо України в НАТО?


Експерт вашингтонської Фундації Джеймзтаун Владімір Сокор: На мою думку, ми повернулися до кучмівських часів двовекторної політики, що саме по собі є результатом слабкої політики президентської команди і самого президента. Це ситуація, коли Захід і Росія знову будуть суперничати за зовнішню орієнтацію України. Сполучені Штати вирішили, що вони не покинуть Україну. І це зрозуміло, бо Україна є ключовою державою Європи і від того, куди вона поверне, залежатиме майбутнє Європи. Зараз Захід колективно є значно послаблений, бо Америка втрачає свої позиції в Іраку, Афганістані та інших місцях, а Росія, навпаки, нарощує свої сили.


Але виглядає так, що самміт НАТО в Ризі вперше за останнє десятиліття не буде самітом розширення.


Самміт у Ризі буде самітом тверезої переоцінки. Як сказав один відомий знавець України на Заході, потрібно продовжувати політику щодо України з тим, щоб реалістично переглянути ситуацію: ми програли битву, але ще не всю війну. Тепер ми вже не можемо говорити, як говорили упродовж кількох років, про «прагнення» України щодо вступу в НАТО. В України зараз немає «прагнення» вступати в НАТО, бо громадську думку не поінформували, і тому що новий уряд, відображаючи великою мірою громадську думку, не хоче, щоб Україна була кандидатом на вступ.


Про який формат співпраці з НАТО тоді ми можемо говорити?


Ми можемо знову говорити, як це було за часів Кучми, про «ефективну співпрацю». І варто нагадати, що в ті часи, тобто ще до Помаранчевої революції, Україна була найактивнішим партнером НАТО в Центральній та Східній Європі, активнішим, ніж ті країни, які пізніше стали членами НАТО. Нині важливо продовжувати співпрацю з НАТО та проведення внутрішніх реформ, які потрібно відповідно фінансувати. Тому справжня перевірка бажання нового уряду, Партії регіонів та соціалістів співпрацювати з НАТО буде в парламенті під час голосування за бюджет.


 


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект