НОВИНИ

26.09.2006 | Румунія — обережний оптимізм напередодні членства в ЄС
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У вівторок Європейська Комісія оголосила про входження до ЄС із 1 січня 2007 року двох нових членів — Румунії та Болгарії. Умови прийняття цих країн з боку Брюсселя досить жорсткі. А все ж, наприклад, у Румунії, громадська думка налаштована досить оптимістично: понад 70 % населення країни схвалює вступ до ЄС. Однак цей оптимізм досить обережний.










Romania_map
(© RadioSvoboda.Ua)

22-мільйонна Румунія, одна з посткомуністичних країн, є кандидатом на вступ до європейської спільноти з 1999 року. Але більшість румунів дивилися на цю перспективу як на нездійсненний сон навіть при тому, що близько
80% підтримують цей крок держави.


Та все ж останні п’ять років призвели до значних змін у Румунії. Почалася реконструкція економіки, річне зростання сягнуло більше як 7%. Нова центристська влада президента Траяна Бесеску взяла на себе зобов’язання наблизити законодавство країни до стандартів ЄС.


Труднощі варті того


Але не все так просто, проблеми залишаються — це і високий рівень корупції, і пробуксовування правової реформи.


Та Румунія готова платити за труднощі переходу на європейські стандарти хоча б заради явних перспектив для суспільства. Одне лише те, що країна може отримати від ЄС у найближчі сім років 600 мільярдів євро субсидій, вже багато означає.


Тудор Черня, 38-річний економіст, вважає, що затрати неминучі і необхідні: «Я не євроскептик, але мушу сказати: цю ціну треба заплатити. І тут, в ЄС, її також треба заплатити».


Аурел, студент із міста Брашова, зауважує, що Румунія відстає від інших членів Євросоюзу: «Вони в ЄС мають високі стандарти, і ми потребуємо час, щоб наздогнати їх».


Подолати відставання — чи всі доживуть?


Експерти відзначають високий рівень бідності в країні, велике безробіття.


З 2002 року, часу відкриття кордонів із ЄС, Румунію покинуло близько двох мільйонів осіб, котрі подалися у пошуках роботи до Італії, Іспанії. Середня зарплата в країні сьогодні дорівнює 200 доларів у місяць.


Євроскептиків більше серед старших людей. Зокрема, 64-річний Маріус не знає, що він може виграти від членства в ЄС у його віці: «Ці переваги будуть відчутні не раніше, аніж через 20 років. Чи доживу я через 20 років до моїх 80?»


Однак більшість в Румунії переконана, що варто пережити труднощі перших років в об’єднаній Європі заради їхнього майбутнього і майбутнього їхніх дітей.


Уже майже Європа


А тим часом на вулицях старовинного Брашова — найбільшого міського центру румунської Трансільванії — й зараз усе так, як всюди у Європі. На вулицях сотні туристів, шикарні кафе, заповнені пивні бари, реклами мобільного зв’язку. Навіть європейська акція «день без авто» мала підтримку — в центрі Брашова багато велосипедів.


І хоча за кілька місяців це місто, як і вся країна, прокинеться в ЄС, ажіотажу не відчувається.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект