НОВИНИ

24.11.2006 | Похорон Жмайєля в Лівані став політичною демонстрацією
Джерело - Українська служба ВВС

У ліванській столиці Бейруті сотні тисяч людей зібралися на церемонію поховання П'єра Жмаєля, вбитого у вівторок міністра промисловості Лівану.









Прихильники Жмайєля звинувачуть просирійські сили
Прихильники Жмайєля звинувачуть просирійські сили



Це не просто похорон - він перетворився на політичну акцію, мітинг для анти сирійської коаліції, на якому люди отримали можливість вихлюпнути свій гнів і протест з приводу політичного вбивства.

Ліванці розгорнули на похороні прапори Лівану, прапори партії фалангістів, до якої належав П’єр Жмаєль. Люди тримають також транспаранти з написами "Ізраїль, Сирія, Іран, забирайтеся геть з Лівану".


В багатьох тут виникло відчуття, що ця маленька близькосхідна країна слугує плацдармом для світових потуг.


Пан Жмаєль був представником старовинного християнського роду. Його батько Амін - колишній президент Лівану. В країні оголошено триденну жалобу за вбитим міністром.


Більшість ліванських християн покладають провину за його смерть на Сирію, хоча офіційний Дамаск категорично відкидає свою причетність до вбивства.


Історичні витоки протистояння


  
 







 


В той час, як ліванські християни оплакують П’єра Жмаєля, вони також усвідомлюють, що поступово втрачають владу в своїй країні.


Коли французи після Першої світової війни створили Ліван, це була переважно християнська держава. Країною керував альянс християнської і мусульманської сунітської еліт.


Найпалкішими прихильниками незалежного Лівану в союзі із Заходом були представники старовинної гілки християнства, відомої як мароніти. Маронітські родини, такі як рід Жмаєлів, і їхні воєнізовані загони, фалангісти, були силою, з якою неможливо було не рахуватися.


Але з часом ціла низка чинників підірвала вплив давніх еліт. Колись більшість, християни з часом стали меншиною. Мусульмани-шиїти - найбільша, але традиційно найменш привілейована громада - поступово здобули щораз то більший вплив.


На час завершення громадянської війни в Лівані 1990 року старий порядок був повалений. Країна потрапила під вплив своєї сильнішої сусідки - Сирії. А сирійці переписали правила гри, надавши більше влади мусульманам, особливо шиїтам, і відібравши її у християн-маронітів.


Але і новий порядок виявився нестабільним. Як засвідчує нинішня криза, стару проблему ліванської ідентичності ще доведеться вирішувати.



 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект