НОВИНИ

30.03.2007 | Times: Дивна парочка намагається вивести Україну на європейський шлях
За матеріалами - Korespondent, ИноСМИ.Ru

Олігарх-мільярдер та колишній президент Польщі зненацька очолили кампанію з переконання українського народу в тому, що його майбутнє - у союзі з Європою, а не з Росією, пише Тоні Хелпін, The Times, Великобританія.







Times: Дивна парочка намагається вивести Україну на європейський шлях



Колишній президент Польщі Олександр Квасьнєвський зробив на минулому тижні турне Україною, прагнучи донести просту думку: до свободи та добробуту можна прийти, проторувавши шлях від Радянського Союзу до Європейського.


У супроводі Віктора Пінчука, людини, яка займає друге місце серед українських олігархів за величиною свого статку, Квасьнєвський проїхав від Львова на заході до Донецька на сході, власними очима побачивши лінії розколу, які пройшли по цій країні з 50-мільйонним населенням. Якщо Захід прагне не впустити шанс влитися в європейську родину, то проросійський Схід міцно тримається своїх родинних зв’язків з Москвою.


Європейське майбутнє легко уявити собі у Львові, який колись входив до складу Австро-Угорщини. Квасьнєвський виступав перед міською владою в палаці, побудованому для польського князя. До радянського вторгнення 1939 р. Львів був польським містом, і його елегантні бульвари й історичні площі виділяють центральноєвропейський шарм.


Зовсім по-інщому було в Донецьку, де Квасьнєвського зустрічали транспарантами "НАТО гірше, ніж гестапо". Тут більшість жителів не бачить розходжень між військовим альянсом НАТО та ЄС.


В Львові Квасьнєвський, який займав президентську посаду з 1995 по 2005 р., говорив польською мовою, приносячи явне задоволення аудиторії закликами наслідувати свого успіху в приєднанні Польщі до ЄС та НАТО.


В Львові підтримка була йому гарантована. Тут людей набагато більше тривожить ворожість з боку співвітчизників з Донецька та Дніпропетровська. Дніпропетровськ був другою зупинкою туру Квасьнєвського. Тут йому довелося визнати, що його ідеї буде простіше донести російською.


Колись у Дніпропетровську, рідному місті Пінчука, вироблялися ракети СС-20, що у 1980-і роки були націлені на Європу. П’ятсот слухачів, тих, які зібралися в залі Національного Університету, сприйняли його промову зі скептичним інтересом, виражаючи сумніву в тому, що ЄС захоче бачити Україну у своїх лавах.


У Донецьку - батьківщині проросійського прем’єр-міністра України Выктора Януковича - Квасьнєвського засипали критичними зауваженнями прихильники комуністів.


Донецьк був вогнищем опозиції "помаранчевої революції", яка у 2004 р. привела до влади проєвропейського кандидата Віктора Ющенка. Квасьнєвський виступив у ролі одного з найважливіших опонентів Януковича, який тепер займається послабленням президентських повноважень Ющенка.


Польський політик вважає, що прийняття України - це моральний борг ЄС, який покликаний завершити почате після закінчення "холодної війни". Разом з тим, він визнав: "Західна Європа вважає Україну проблемою насамперед у контексті відносин з Росією. Це не означає якого-небудь конфлікту - ми просто по-різному дивимося на майбутнє".


Статок 46-річного Пінчука оцінюється в 1,5 млрд. фунтів. Крім того, він зять колишнього президента України Леоніда Кучми. Пінчук зіграв ключову роль у кулуарах переговорів, завдяки яким результат "помаранчевої революції" виявився мирним. Він заснував організацію "Ялтинська європейська стратегія" (англійська абревіатура - YES), щоб домогтися підтримки планів вступу в ЄС до 2020 р. Візит Квасьнєвського став першим із серії публічних форумів з залучення громадських діячів, який YES має намір проводити кожні півроку. YES сподівається, що наступним гостем буде Тоні Блер - посаду глави правління організації займає колишній міністр кабінету Блера Стівен Байєрс.


Пінчук заявив Times: "Задавшись метою вступу в ЄС, Україна знаходить рушійну силу для здійснення життєво важливих реформ в сфері ринкової економіки, демократії та верховенства закону. Що з цього вийде - подивимося".


Якщо Україну вдасться переконати подати заявку на вступ, то вона стане найбільшою країною, яка вступатиме до ЄС після 1973 р., коли до загального ринку приєдналася Великобританія - але це за умови, що її не випередить Туреччина. Поки ЄС пропонує Україні тільки угоду про вільну торгівлю.


Квасьнєвський заявив: "Європі потрібна Україна, а Україні потрібна Європа. Це мій історичний проект, і я хотів би його здійснити".


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект