НОВИНИ

02.04.2007 | Вчинок Буша викликав скандал у Вашингтоні
За матеріалами - КоммерсантЪ, NEWSru.com

Зустріч президента США Джорджа Буша з радником міністра оборони РФ Володимиром Шамановим спровокувала скандал у Вашингтоні.


Вчинок Буша викликав скандал у Вашингтоні


Правозахисники і опоненти президента в Конгресі засудили його за зустріч з людиною, яку обвинувачують у тому, що під її командуванням скоєно одні з найстрашніших звірств проти мирного населення під час другої війни в Чечні. Білий дім визнав свою помилку. Наслідком скандалу може стати звільнення когось зі співробітників адміністрації, який не "перевірив минуле" генерала.


Буш приймав генерала Володимира Шаманова в Овальному кабінеті на минулому тижні. Генерал Шаманов знаходився у Вашингтоні як співголова комісії Росія-США з  пошуку військовополонених і зниклих без вісти. За словами самого Шаманова, метою візиту стали переговори про хід розшуку зниклих без вісти в Афганістані радянських солдат. Що стосується зустрічі з президентом Бушем у Білому домі, то це був візит вічливості. Разом з Шамановим у Білому домі побував співголова двосторонньої комісії з пошуку військовополонених і зниклих без вісти відставний генерал ВВС Роберт Фоглсонг. Буш сфотографувався з ними.


Правозахисники висловили обурення, повідомила раніше газета The Washington Post. "Це не та людина, з якою варто зустрічатися президенту США. Більше того, президент повинен закликати до розслідування діяльності подібних людей, - заявила Керолл Богерт з Human Rights Watch. - Який сигнал він посилає президенту Володимиру Путіну? Сигнал такий: те, що відбулося в Чечні, нас не хвилює".


У розслідуваннях правозахисників говориться, що російські солдати під командуванням Шаманова оскаженіли в селі Алхан-Юрт у грудні 1999 року, вбивши 17 мирних жителів. Солдати чинили мародерство у будинках і стріляли в усіх, хто потрапляв їм на очі, включаючи жінку, якій було більше 100 років. Шаманов пригрозив застрелити місцевих жителів, які благали його припинити "зачищення", встановили слідчі. Замість переслідувань Кремль нагородив Шаманова орденом - очевидно, саме цей орден був на ньому під час аудієнції в Овальному кабінеті, обурюється американська газета.


Європейський суд з прав людини встановив також, що війська Шаманова винні в "масовому застосуванні зброї невиборної дії", у результаті чого загинули мирні жителі іншого села, а правозахисники прийшли до висновку, що ув’язнених на базі, яка була під його командуванням, били, піддавали дії електричного струму і тримали в ямах.


Скандал став стрімко набирати оберти після того, як у вихорі  критики Білого дому до правозахисників приєдналися опоненти Джорджа Буша у конгресі. "Зустріч Джорджа Буша з цим генералом рівнозначна тому, як якби президент США зустрівся з Піночетом", - сказало джерело з демократичного табору в конгресі США.


Шаманов глузує з обвинувачень. "Казки!" - заявив він журналістам The Washington Post у 2004 році. Він висловив припущення, що правозахисні організації привезли трупи в Алхан-Юрт і інсценували побоїще, щоб очорнити російську армію. "Коли люди намагаються заробити гроші і привернути увагу до своїх організацій, вони йдуть на все".


Реакція Білого дому показала, що скандал став для нього повною несподіванкою. Заступник представника адміністрації Дана Періно пояснила, що зустріч президента США з російським генералом була викликана бажанням "надати додатковий імпульс діяльності комісії" зі справ військовополонених і зниклих без вісти. При цьому Періно була змушена визнати, що якби президент Буш знав про ті обвинувачення, які висуваються проти Шаманова, то їх зустріч навряд чи відбулася б.


За деякими даними, одним з наслідків скандалу може стати звільнення когось зі співробітників Білого дому, хто готували зустріч. "Вони зобов’язані були перевірити минуле людини, про зустріч з якою президентом Бушем просили росіяни", - зазначило джерело, близьке до адміністрації Буша. Джерело визнало, що по репутації президента Буша в очах його опонентів нанесено ще один серйозний удар.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект