НОВИНИ

20.04.2007 | Поради ПАРЄ у Києві читають як кому зручно
Джерело - Українська служба ВВС







Доповідачка моніторингового комітету ПАРЄ Ханне Северінсен розпочала дебати щодо українського питання заявою, що саме конституційна реформа, а не указ президента, як це вважає коаліція, є першопричиною політичної кризи в Україні.

Проте думки делегатів асамблеї не були такими однорідними, як свого часу під час обговорень справи Гонгадзе, чи під час “помаранчевої революції”.


Представники європейських лівих почасти підтримували позицію своїх колег-соціалістів із України, називаючи указ президента неконституційним, праві західні парламентарі переважно говорили про невтручання в українські справи та закликали до нових виборів, а делегати від Росії традиційно озвучували позицію української коаліції.


Зокрема голова російської делегації в ПАРЄ Константін Косачьов назвав указ президента таким, що викривляє волевиявлення громадян, а представник Британії, лейборист Майкл Хенкок голосував проти резолюції, оскільки назвав її такою, що унеможливлює проведення дострокових виборів.










Поради ПАРЄ у Києві читають як кому зручно


Константін Косачьов: “Я розумію, що наша асамблея не повинна схилятися до якоїсь з сторін конфлікту, коли указ президента розглядає Конституційний Суд. Але як російський делегат я хочу сказати, що указ президента Ющенка суперечить Конституції України, порушує її і незаконним чином скасовує результати волевиявлення громадян на виборах 2006-го року”.


Майкл Хенкок: “Було би помилкою, нам просити Венеційську комісію, тлумачити, чи є правовим указ президента Ющенка. Ми маємо бути дуже обережними. Я чув прем’єра, читав виступи президента, і виглядає на те, що усі вони нервують щодо думки пересічних українців. А українці мають мати новий уряд, керовану належним чином країну і нові вибори. Проте така резолюція не дає можливості, так вчинити.”


Попри застереження пана Хенкока, резолюцію було ухвалено зі зверненням до Венеціанської комісії, надати свій юридичний висновок щодо конституційності указу президента, що, на думку низки оглядачів, може бути використано як механізм відтермінування перегонів. Також в резолюції було затверджено й інші поправки, які пропонував представник більшості Сергій Головатий – зокрема щодо неприпустимості застосування імперативного мандату, який названо недемократичним механізмом.









 В цілому це достатньо збалансований документ. Очевидно, що кожна політична сила буде говорити, що документ відбиває її позицію. Це не так. Тут немає переможців та переможених. Тут є заклик до відповідальності.

 

Григорій Немиря


Натомість в четвер не пройшли більшість поправок представників опозиції, зокрема про те, що указ президента є чинним допоки немає рішення Конституційного Суду про інакше. Під завершення дебатів видавалося, що асамблея не на боці українських опозиціонерів, коли президент ПАРЄ Рене ван дер Лінден, порушивши регламент, запросив до слова спікера Верховної ради Олександра Мороза. Як потім розповів Бі-Бі-Сі ван дер Лінден, пан Мороз мав просто подякувати асамблеї, проте висловив свої політичні міркування.


Разом із тим, член української делегації від БЮТ Григорій Немиря запевнив Бі-Бі-Сі, що незначна кількість поправок до резолюції з боку опозиції свідчить лише про те, що текст того документу від початку задовольняв БЮТ та Нашу Україну:


Григорій Немиря: “Це говорить про те, що цей варіант резолюції, який був, більше не влаштовував коаліцію і більше влаштовував нас. Тому ми робили менше поправок і тому такий результат. В цілому це достатньо збалансований документ. Очевидно, що кожна політична сила буде говорити, що документ відбиває її позицію. Це не так. Тут немає переможців та переможених. Тут є заклик до відповідальності.”









 Перемогла демократія. Збалансовані конструктивні пропозиції дадуть позитивний сигнал для врегулювання політичної кризи в Україні. Я абсолютно задоволений. І поясню чому – одна з ключових тез резолюції, що для європейської демократії позачергові вибори є ключовим чинником для знаходження політичного компромісу.

 

Олександр Чалий


Між тим, серед основних положень ухваленого ПАРЄ документу – це те, що дострокові вибори є нормальною практикою для демократичних країн, проте вони не знімуть політичної напруги, якщо не буде довершено політреформу та внесено зміни до виборчого законодавства. Конституційний Суд Європа закликає, якомога швидше ухвалити рішення, і, разом із тим, висловлює занепокоєння з приводу його восьмимісячної бездіяльності.


Також асамблея висловлює жаль, що уряд не виконує формально чинний указ президента та не виділяє належного фінансування. Усі ці положення резолюції сторони конфлікту, як виглядає, й справді сприйняли на свій лад – те, що для представників президента виглядало “зеленим світлом” для визнання дострокових виборів, як цивілізованого виходу з глухого кута, представникам коаліції здавалося констатацією неможливості їх проведення. Говорить заступник голови секретаріату президента Олександр Чалий та лідер фракції Партії Регіонів Раїса Богатирьова.









 Ні, мова йде про те, що дострокові вибори – це практика для більш швидкого еволюційного розвитку демократії. Але чітко зазначено, що це має бути проведено на підставі закону. Оскільки в Україні підстав юридичних для дострокових виборів немає, то й немає підстав говорити про те, що проведення їх у спосіб, який намагається протиснути опозиція, приведе до легітимних наслідків, легітимних виборів.

 

Раїса Богатирьова


Олександр Чалий: “Перемогла демократія. Збалансовані конструктивні пропозиції дадуть позитивний сигнал для врегулювання політичної кризи в Україні. Я абсолютно задоволений. І поясню чому – одна з ключових тез резолюції, що для європейської демократії позачергові вибори є ключовим чинником для знаходження політичного компромісу.”


Раїса Богатирьова: “Ні, мова йде про те, що дострокові вибори – це практика для більш швидкого еволюційного розвитку демократії. Але чітко зазначено, що це має бути проведено на підставі закону. Оскільки в Україні підстав юридичних для дострокових виборів немає, то й немає підстав говорити про те, що проведення їх у спосіб, який намагається протиснути опозиція, приведе до легітимних наслідків, легітимних виборів.”


Українські делегати полишили Страсбург після чотирьох днів гарячих суперечок, які подекуди могли конкурувати з сутичками в Верховній Раді.


Європейські делегати сподівалися, що українці візьмуть із собою на Батьківщину дух компромісу, проте оглядачі схиляються до думки, що резолюція ПАРЄ може стати лише ще однією зброєю в арсеналі кожної зі сторін конфлікту.


 

 


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект