НОВИНИ

15.05.2007 | Бжезинський і Рюе допоможуть Україні вступити в ЄС і НАТО
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Лава адвокатів України в Євросоюзі та НАТО поповнилася. Роль неформального посередника готовий виконувати партнерський комітет США-ЄС з питань України. 




Комітету США-ЄС з питань України був заснований у січні цього року і в столиці Німеччині відбулося друге його засідання. Серед його членів – відомі міжнародні політики, щоправда переважно з приставкою „екс”: колишня держсекретар США Олбрайт, американський сенатор Лугар, колишній міністр закордонних справ Франції Барньє.


 


Співзасновниками комітету були колишній радник американського президента Картера з питань національної безпеки Збігнев Бжезинський та колишній міністр оборони ФРН Фолькер Рюе.


 


Комітет переконує у незаангажованості


 


Після засідання комітету, що проходило за зачиненими дверима, його засновники Рюе та Бжезинський наголошували: комітет – це неурядова, незалежна та неприбуткова організація, який наслідує принцип рівновіддаленості.


 


Своєю метою досвідчені екс-політики задекларували підтримку демократії та ринкової економіки в Україні, а також посередництво та лобізм вступу України до ЄС та НАТО. Водночас, пояснює Збігнев Бжезинський, тягти Україну до євроатлантичних структур ніхто не збирається:


 


«Наша мета – з одного боку, дати пораду українському урядові, як найефективнішим чином підготуватися до ближчої співпраці з ЄС, а також з НАТО. З іншого боку, ми хочемо підказати і самим цим структурам, як відкрити для України більші можливості. Ми не збираємося тягти Україну до ЄС чи НАТО. Але ми хочемо допомогти створити такі сприятливі умови, за яких Україна, якщо захоче, зможе набути членства в ЄС або в НАТО. І ще одне – не треба вбачати в цьому антиросійської політики. Навпаки, якщо Україна стане членом ЄС або можливо і НАТО, Росії колись вдасться досягти значно глибшої співпраці з ЄС, а це, погодьтеся, в інтересах нас усіх».


 


ЄС -  двері напіввідкриті чи напівзачинені?


 


У свою чергу Фолькер Рюе заявив, що не поділяє популярну серед багатьох експертів думку про те, що млявий інтерес Європейського союзу стосовно України полягає в побоюваннях не розсердити Росію:


 


«Це неправильно, Росія тут ні до чого. Насправді проблема в самому Євросоюзі і його політиці, мовляв, вибачте, човен заповнений. По-друге, проблема полягає в самій Україні, і в тому, що вона недостатньо енергійно та переконливо стукає у ці самі двері. Порівняйте теперішній стан в Україні та євроатлантичні устремління Польщі в часи Леха Валенси або ж Чехії при Вацлаві Гавелі. Це зовсім інша картина! А щодо оглядання на позицію Росії, то я скажу – цього немає!”


 


Глибшу співпрацю між ЄС та НАТО партнерський комітет США-ЄС у справах України збирається лобіювати у активному діалозі з Європейською комісією. Незабаром члени комітету направлять до Брюсселя відповідну резолюцію. У ній також висловлять прохання  знизити вартість Шенгенських віз для українців та полегшити обмін між студентами, насамперед за програмою обмінів ERASMUS.


 


Посередництво? Тільки не в Україні!


 


Після закритої частини засідання члени комітету взяли участь у експертному діалозі, організованому Німецьким товариством зовнішньої політики та американським Центром міжнародних та стратегічних досліджень.


 


Члени партнерського комітету схвально відгукнулися щодо майбутніх дострокових виборів в Україні. За словами екс-міністра оборони ФРН Рюе, це єдина можливість подолати внутрішньополітичну кризу. Водночас виступити посередником між сторонами конфлікту в Україні комітет відмовляється. Втручання ж ЄС та США гіпотетично можливе за єдиного варіанту, вважає Ендрю Вільсон з Лондонського університету:


 


«Я думаю, Україна у змозі самотужки подолати кризу. Однак втручатися треба буде у тому разі, якщо для виборчої кампанії відведуть нереалістично мало часу. Переносити вибори всього на кілька тижнів не має сенсу – приміром серпень і так „мертвий” місяць. Звісно тоді Ющенкові треба буде заморозити указ. Це непросто, оскільки його прибічники поступово втрачають терпець”.


 


Експертні прогнози стосовно результатів виборів розділилися. На думку Ендрю Вільсона, в новообраному парламенті можливі три варіанти політичних розкладів. Перше – об»єднання „помаранчевих” сил: „Наша Україна”, БЮТ та „Народна самооборона” замість соціалістів. Другий варіант – Партія регіонів набирає абсолютну більшість і самостійно контролює діяльність уряду.


 


Третя, на думку експерта, найбільш вірогідна, – коаліція між Партією Регіонів та „Нашою Україною”. Більше того, експерт припускає, що така коаліція можлива і без проведення парламентських виборів, щоправда передумов для такого компромісу поки немає. Водночас чимало інших учасників діалогу вважають, що якщо опція – хто залишиться у виграші – відкрита, то хто програє від виборів – ясно вже зараз. Припускають, що втратити позиції зможе як і теперішній президент України, так і прем»єр, який дедалі більше не влаштовує свою ж власну партію. 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект