НОВИНИ

30.05.2007 | Гриценко: "ЧФ має піти з Криму до 2017 року. Крапка"
Джерело - Українська служба ВВС

Російські представники натякають, що ймовірно, хотіли би продовжити перебування своїх баз в Україні.







Крим

На найвищому рівні Москва це питання поки що не порушує, посилаючись на віддаленість часу завершення дії теперішньої угоди. Але показовим є те, що Росія офіційно не планує робіт для створення бази на своїй території, куди б міг переміститися її флот з Криму після 2017 року.


Наш кореспондент Анатолій Мішин розмовляв про це з міністром оборони Анатолієм Гриценком:


Бі-Бі-Сі: Міноборони та міністерство закордонних справ Росії постійно заявляє про бажання подовжити термін перебування Чорноморського флоту у Севастополі і після 2017 року. Наскільки це ймовірно?


Анатолій Гриценко: Термін перебування – до 2017 року. Ми виходимо з цього. Поки-що таких розмов не було. Якщо будуть питати мою пораду як міністра оборони, моя думка - треба виконувати ті угоди, які були підписані. Причому, я знаю, що російська сторона готується до їх виконання, вона вкладає кошти у розвиток майбутньої бази Чорноморського флоту на Кавказькому узбережжі Чорного моря. Але, звичайно, це питання врешті-решт будуть вирішувати ті люди, які уповноважені його вирішувати, і це буде не сьогодні. Тому я сказав би, тут треба ставити три крапки, але є чітка законодавча база, яка визначила термін – 2017 рік, і після цього стоїть крапка. Там трьох крапок немає.









 Якщо порівняти, скільки сотень гектарів землі в прекрасному місці буде звільнено, і скільки там можна збудувати санаторіїв, профілакторіїв, рекреаційних установ і так далі, то там буде в десятки разів більше робочих місць, які будуть працювати на Україну.

 

Гриценко про перспективи звільнення кримського узбережжя від Чорноморського флоту Росії


Бі-Бі-Сі: Якщо говорити про головні проблеми нинішні, перебування флоту у Севастополі, зокрема орендна плата - що тут? На якій стадії вирішення ці питання?


Анатолій Гриценко: Дійсно, є ряд проблем, які створюють напругу у відносинах. Це при тому, що флоти співіснують і виконують свої воєнні функції абсолютно нормально і спокійно. За той період, що я знаходжусь на посаді міністра оборони, і ми це визначили з тодішнім міністром оборони Сергієм Івановим, не було жодної інформаційної хвилі, тим більше війни, між прес-службами двох флотів. І кожного разу, коли я приїжджаю в Севастополь, я сиджу поряд з командувачем Військово-морських сил України і з командувачем Чорноморського флоту Російської Федерації для того, щоб знімати будь-які питання робочі, які виникають.


Є питання оренди, є питання оцінки вартості за те, що використовує Росія. Ми вирішуємо їх поетапно. І перший етап був успішний – російська сторона пішла назустріч, прислухалася до наших занепокоєнь і вирішила позитивно, заборонила суб-аренду, яка була фактично незаконною. Але те, що стосується питання оренди і оплати за перебування Чорноморського флоту, ви знаєте, я вже скажу не як міністр оборони, оскільки це виходить за сферу моєї компетенції, але, як громадянин, я вважаю, що наші відносини з Російською Федерацією мають бути взаємовигідними і прозорими.










Гриценко каже, що політика може бути ірраціональною


І якщо ми їх будуємо по-братськи, як це часто кажуть, тоді це одна база для вирішення питань. Якщо ми їх будуємо на ринкових засадах, а Росія переходить у енергетичній сфері на ринкові засади, тоді, я переконаний, треба симетрично переходити на ринкові оцінки вартості всього того майна і території, які займає Чорноморський флот Росії в Криму. І тоді це будуть неспівставні цифри. Але я не впевнений, що це питання буде швидко вирішено, оскільки воно потребує взаємопорозуміння двох держав.


Бі-Бі-Сі: Як Ви вважаєте, чи було помилкою тодішньої влади підписання цієї угоди?


Анатолій Гриценко: Абсолютно ні. Тому що тоді треба було вирішувати це питання. Радянський Союз розвалився, треба було якимось чином внормувати ті відносини, які склалися, зробити розподіл Чорноморського флоту, визначити сфери відповідальності і системи взаємодії. Це було зроблено, як зараз бачиться, не дуже досконало. Але це жодним чином не докір тим, хто це робив, оскільки вони робили це під пресингом політичного тиску і часу, але загалом вдалося більш-менш безконфліктно забезпечити функціонування Чорноморського флоту разом з Військово-морськими силами України. За цей період якихось зіткнень або якихось питань кричущого характеру не було. Тому я впевнений, що якщо буде політична воля з двох сторін, виходячи з відповідальності за майбутнє на сотні років, а ми будемо сусідами завжди, тоді вирішення дрібних питань – це питання тільки часу.


Бі-Бі-Сі: Чимало севастопольців виступає за те, щоб все ж таки флот залишався у Севастополі. Водночас, якщо буде продовжено термін – це теж викличе певну політичну нестабільність. Отже, який вихід із цієї ситуації?


Анатолій Гриценко: Ви знаєте, політичні фактори не просто враховувати, тому що інколи це належить до категорії ірраціонального, такого, що не піддається прогнозуванню. Ну, наприклад, за участю російських політиків провокувалося негативне ставлення до проведення військових навчань на території Криму минулого року, і це було в той час, коли на території самої Росії проводилися абсолютно спокійно військові навчання за участю держав–членів НАТО.


І ті самі політики, які в Україні підбурювали до протидії, в Росії сиділи і спокійно мовчали. Тому політика – це така штука, яка інколи приносить сюрпризи. Якщо виходити з інтересу севастопольців, значна частина людей працевлаштовані за рахунок Чорноморського флоту. Але якщо порівняти, скільки сотень гектарів землі в прекрасному місці буде звільнено, і скільки там можна збудувати санаторіїв, профілакторіїв, рекреаційних установ і так далі, то там буде в десятки разів більше робочих місць, які будуть працювати на Україну.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект