НОВИНИ

21.06.2007 | Що чекає на новий проект Євроконституції?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Напередодні дводенного самміту ЄС у Брюсселі, на якому у четвер і п’ятницю намагатимуться узгодити новий проект Євроконституції, є побоювання щодо його позитивного результату. Польща незгодна із пропозицією Німеччини щодо нового принципу ухвалення рішень в ЄС. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу попередив у вівторок, якщо на саміті не досягнуть нової конституційної угоди, ЄС втратить глобальне довір’я і його дієздатність постраждає також.
 
 








(© European Community, 2007)
Очікуваний 21 червня в Брюсселі самміт ЄС готувався лідерами спільноти як доленосна подія для Євросоюзу. Основну роль у підготовці саміту відіграє Німеччина, яка завершить тут своє піврічне головування і намагається досягти нової конституційної угоди ЄС, яка б замінила амбіційний проект Євроконституції, котрий провалили у 2005 році на референдумах у Франції та Голландії. Перед цим його затвердили 18 із 27 членів ЄС. Нині це створює додаткові проблеми, бо країни, які вже затвердили Євроконституцію, не бажають якихось серйозних правок у новий угоді. Нині ж Німеччина і більшість країн пропонують новий, коротший і нібито лаконічніший проект Євроконституції, який ухвалювали б лише національні парламенти.



Чи піде вперта Польща на компроміс?


Польща виступає проти нових правил європейських виборів, за якими країни з великим населенням на кшталт Німеччини будуть мати удвічі більше голосів, аніж Польща, тоді як сьогодні Варшава має в ЄС всього на два голоси менше від Берліна. Та й сам принцип ухвалення рішень в ЄС – простою більшістю, коли рішення приймається, якщо за нього проголосувало 55 відсотків країн ЄС, що представляють 65 відсотків населення, також не влаштовує Польщу. Хоча у середу вже стало відомо, що Варшава нібито змінила свою позицію і може піти на компроміс. Про це сказав у інтерв’ю німецькому часопису «Більд» прем’єр польського уряду Ярослав Качиньський. Вірогідно, що аргументи президента Єврокомісії Баррозу вплинули на поляків. Зокрема, пан Баррозу сказав: якщо європейці не можуть узгодити свої позиції щодо власних інституцій, то не зможуть переконувати світ у тому, що вони серйозно ставляться до глобальних проблем.


Які закони матимуть верховенство, європейські чи національні?


Окрім поляків, серйозні заперечення щодо нової конституційної угоди мають Велика Британія і Франція, особливо, що стосується централізації зовнішньої політики ЄС та верховенства європейського законодавства над національним. Цього ж бояться і в Чехії та Голландії.


Жозе Мануель Баррозу закликав у вівторок всіх учасників майбутнього саміту уникнути конфронтації. Треба бути відповідальними і конструктивними, а не керуватися застарілою риторикою перемог і поразок, сказав він.


Президент Єврокомісії наголосив, що у разі провалу самміту «у Європі можуть програти всі».


За пропозицією Німеччини, на саміті 21-22 червня всі країни мають формально проголосувати за новий проект Конституційної угоди. Остаточна версія буде підготовлена до кінця 2007 року, з тим щоб до середини 2009, коли будуть наступні вибори до Європарламенту, єдина конституція була затверджена всіма країнами ЄС.


Наприкінці червня Німеччина передає головування в ЄС Португалії.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7796. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект