НОВИНИ

23.07.2007 | 'НАТО впритул': Константін Тоцкій
Джерело - Українська служба ВВС

Генерал Константін Тоцкій – голова постійного представництва Росії в НАТО. До нього Росія не мала постійного посла в НАТО – він перший. Народився в Узбекистані, служив у прикордонних військах. Член Ради безпеки Росії.









Константін Тоцкій
Константін Тоцкій - перший постійний представник Росії в НАТО

Бі-Бі-Сі: 11 березня 2003 року був підписаний наказ про Ваше призначення. Наскільки несподіваним було це призначення, як Ви його сприйняли, в чому зміст Вашої роботи?


Константін Тоцкій: Дійсно, це рішення президента Путіна було для мене повністю несподіваним. Мене викликали в Кремль, їхав як на звичайну доповідь, узяв із собою увесь довідковий матеріал, який може знадобитися, мапу, і коли увійшов до кабінету президента, почав відкривати теку після того, як привіталися. Владімір Владіміровіч мене зупинив і сказав: "Костянтине Васильовичу, у нас сьогодні розмова інша". І огорошив - "Я хочу Вас призначити постійним представником Росії при НАТО в Брюсселі".


Бі-Бі-Сі: Першим. Ви - перший постійний представник…









НАТО Впритул

 ...сьогодні Росія - партнер, а членство в НАТО - принцип консенсусу. Тобто Росія в цьому плані, як партнер, для НАТО більш прийнятна

 

Константін Тоцкий


Константін Тоцкій: Так, але він цього не підкреслював. Просто для мене це був темний ліс, як у нас кажуть. Я знав, що є представництво, але не знав, що немає постійного представника, а виконує обов'язки посол. І я ніколи не мислив, думав собі, що я, як прикордонник, піду на пенсію і помру на робочому місці. Це була повна несподіванка. Я намагався відмовитися, чесно кажучи, наводив різні доводи - те, що я прикордонник, а він каже - Добре. Я не знаю цієї роботи - "Розберетесь". Я намагався наводити аргументи: "Владімір Владіміровіч, візьміть когось з міністерства закордонних справ, дипломата, чи з міністерства оборони генерала, який рахує ракети, знає ці угоди і так далі". Президент відповів: "Ні, Ви - саме та людина, яка мене влаштовує: Ви і генерал, і не генерал, тому що ви - прикордонник, а не суто військовий. У вас є досвід роботи із закордонними колегами, є досвід роботи в міжнародних організаціях, Ви, Константине Васильовичу, підходите». Президент є президент, дискутувати важко. Останній аргумент, який я намагався йому навести, я говорив: "Владімір Владімірович, я ж навіть мов не знаю, не володію". Президент засміявся і сказав: "Це не проблема, у Вас буде перекладач». Так і відбулося призначення. Прибувши сюди, почав знайомитися, робота подобається. Звичайно, це абсолютно інший профіль, але робота цікава. В мене багато партнерів, багато зустрічей, є дуже багато серйозних питань, якими займається в тому числі і НАТО.
Робочий день я починаю, зазвичай, о 9.00. І закінчую о пів на дев'яту, о дев'ятій.


Бі-Бі-Сі: Багато роботи?


Константін Тоцкій: Роботи вистачає. Якщо б було мало роботи, я б, напевне, вже й попросився звідси. По-перше, робочий день, зазвичай, починається з пошти - дуже багато надходить інформації з Москви, з центру, з інших посольств, там де стосується чи навіть торкається роботи Ради Росія-НАТО, з інших наших посольств в інших держав, МЗС надсилає інформацію, яку ми отримуємо. Обсяг інформації дуже великий: мінімум 2,5-3 години йде на ознайомлення з поштою. Потім, безумовно, ми відпрацьовуємо поточні питання з дипломатами, з військовими. Безумовно, треба дуже уважно стежити за новинами - на це також йде години три в день. Плюс двосторонні зустрічі. Вони завжди дуже цікаві для мене і дуже корисні тому, що тут, коли мене запрошують, коли сидиш на делегаціях, двосторонніх зустрічах, розмова йде абсолютно неформальна, чесна та відверта. Вона дозволяє висвітлити нюанси, розбіжності в підходах і так далі. Інтерес ще в тому в нашій роботі, що тут 26 партнерів плюс керівництво альянсу, з яким ми також періодично зустрічаємося, обмінюємося думками. Складається така дуже захоплююча мозаїка, палітра різних думок і так далі. На офіційних засіданнях звучить один хор з одним режисером, а коли обмінюємося думками по двостороннім контактам, це набагато цікавіше.


Бі-Бі-Сі: Які у Вас склалися відносини з Генеральним секретарем?


Константін Тоцкій: Нормальні в нас і робочі, і людські стосунки нормальні, і з абсолютною більшістю послів у нас чудові відносини. Просто з якимось ми зустрічаємо частіше, з якимись - рідше.


Бі-Бі-Сі: Ви вже трішки говорите на якійсь з мов?


Константін Тоцкій: Ні, ви знаєте, був такий задум спочатку, коли приїхали, - я хотів брати уроки, і я б їх брав, але в мене не виходить: часу не вистачає - це одне, його можна знайти, але я не можу в своєму графіку роботи жорстко домовитися з вчителем, найняти когось - вівторок, четвер, п'ятниця, наприклад, з 11 до 13. В мене так не виходить. Ці уроки - завжди плаваючий режим, і дуже важко знайти такого вчителя, якому я буду говорити - післязавтра о такій-то годині, але в п'ятницю давай зранку.









НАТО Впритул

 Я абсолютно впевнений, що вкладаючи незначні кошти на утримання штату нашого представництва, працюючи в Раді Росія-НАТО, ми підвищуємо безпеку російської держави

 

Константін Тоцкій


Бі-Бі-Сі: Чим, з Вашої точки зору, НАТО відрізняється від Варшавського Договору?


Константін Тоцкій: Я не працював у Варшавському Договорі. Відмінності, напевно, є. В НАТО дуже чітко прописані всі правила, НАТО як організація, яка все ще зберігає, в основному, свій військовий характер, відчувається, що механізм прийняття рішень більш чіткий...


Бі-Бі-Сі: Бюрократичний?


Константін Тоцкій: ... він бюрократичний, але оперативніший, ніж в ООН.


Бі-Бі-Сі: Але американці жаліються… тому вони й пішли на двосторонні контакти з країнами ЄС (щодо розміщення ПРО)


Константін Тоцкій: Періодично американцям не вдається переконати своїх союзників повністю прийняти ті рішення, які американці хотіли б провести…


Бі-Бі-Сі: Але це - свого роду механізм ґарантій того, що тут нічого не відбудеться надзвичайного…


Константін Тоцкий: Певною мірою, так.


Бі-Бі-Сі: В чому зиск співробітництва Росії з НАТО, і як Ви оцінюєте важливість функціонування Ради Росія-НАТО?


Константін Тоцкій: Я абсолютно впевнений, що вкладаючи незначні кошти на утримання штату нашого представництва, працюючи в Раді Росія-НАТО, ми підвищуємо безпеку російської держави. Ми знімаємо різні підозри по відношенню до Росії, маємо можливість розповідати, практично у відкритому режимі, про всі наші задуми, плани, про все, що у нас відбувається, обговорюємо серйозні проблеми в гарячих точках нашої планети. Я думаю, що ми підвищуємо довіру, і, головне, метою та завданням роботи тут із самого початку я поставив зміцнення довіри між нами. Хоча останні півроку-рік тут виникли ускладнення у цій сфері, але я не роблю жодних трагедій, не впадаю в істерики, тим більше, не нагнітаючи ті ускладнення, які з'явилися в останній час…


Бі-Бі-Сі: Ви говорите про ПРО?


Константін Тоцкій: І про ПРО, і про долю адаптованого ДЗЗСЄ, проблематика розширення НАТО - є питання. У Росії є питання до НАТО, у НАТО є питання до Росії. Їх потрібно обговорювати за столом переговорів.


Бі-Бі-Сі: Наскільки Рада Росія-НАТО може бути ефективним інструментом для їх врегулювання, для знаходження єдиної площадки для знаходження взаєморозуміння?


Константін Тоцкій: Я думаю, що це - дуже вдалий формат, дуже вдалий майданчик і площадка для вирішення таких серйозних, стратегічних, я б сказав, навіть у певній мірі глобальних питань. Я повинен сказати, що це дуже авторитетний орган. НАТО - це дуже серйозна міжнародна організація. В НАТО, в мене склалося таке враження (я не працював в інших міжнародних організаціях), більш рішуче вирішують питання, ніж, як я бачу по пресі, через листування, спілкування з колегами з інших міжнародних організацій - в НАТО дуже солідні люди, дуже солідні посли, увага глав держав-членів НАТО до цієї організації також підвищена. Тож я вважаю - це ефективний орган. Ми багато не змогли вирішити, не змогли вирішити серйозні протиріччя і так далі, але ми багато робимо.


Бі-Бі-Сі: Чи очікуєте Ви на нові сфери для співпраці Росії та НАТО в рамках Ради Росія-НАТО. Наприклад, остання тема - кіберзахист, кібербезпека?


Константін Тоцкій: В цьому напрямку ми вже працюємо. НАТО займається питаннями кібербезпеки, ми беремо участь у цій роботі в рамках відповідного наукового комітету. Наші спеціалісти в цій галузі періодично зустрічаються, обмінюються думками, останніми досягненнями і так далі. Я думаю, що ця робота, розпочата не так давно, здається два роки тому, буде продовжена і буде приносити свої плоди.


Бі-Бі-Сі: На які новації Ви ще очікуєте?


Константін Тоцкій: Ви знаєте, на сьогодні такого нічого новенького я не очікую. Головне - продовжувати те, що є, і розширювати. Зокрема, роки три тому НАТО зосередилося на вирішенні досить серйозних проблем, які несуть загрозу в зв'язку з тероризмом - відійшли від високих академічних сфер. Є напрямки - захист в метро, захист транспортних мереж, захист широкофюзеляжних літаків, маються на увазі цивільні лайнери, як убезпечити перельоти пасажирів на цих лайнерах, виявлення та ліквідація саморобних вибухових пристроїв і так далі. З цих напрямків наші російські науковці поки що отримали доступ та беруть участь тільки по трьох напрямках, що для мене також неприємно. Ми готові працювати в інших сферах, але поки що хтось із партнерів на це згоди не дає.


Бі-Бі-Сі: А які сфери поки що під забороною?


Константін Тоцкій: Робота із захисту широкофюзеляжних літаків. Нас поки що туди не пускають, хоча ті ж Боїнги літають не тільки в західних компаніях, і наші, російські, їх купують, і наші Іли-62. І всіх треба забезпечити безпекою. Не пускають - так не пускають. Просто образливо - ми втрачаємо. Вони винаходять щось своє, ми - своє, а могли б разом швидше, дешевше і надійніше.


Бі-Бі-Сі: Ми бачимо присутність НАТО в Афганістані, говорять про співробітництво в Японією, Австралією, Китаєм, хоча на початку НАТО планувалося як Північно-Атлантичний альянс. Як Ви вважаєте, де повинні бути кордони і чи повинні вони бути в плані ареалу роботи НАТО?


Константін Тоцкій: Глобальний характер - можна надірватися. Але це їх власні проблеми. Для мене немає особливих зауважень, якщо Нова Зеландія співпрацює з альянсом. Ради Бога! Поставили в Афганістан чи бійців, чи інженерів, чи лікарів - правильно зробили, я вважаю, тому що в Афганістані - проблема талібів, проблема Аль-Каїди, це - загроза для всіх. Але є червона лінія. Ми будемо категорично заперечувати, і я про говорю відверто. Це дуже небезпечна річ. Для нас "червона лінія", яку не можна переступати, - НАТО готує сили швидкого реагування, які повинні бути розгорнутими за рішенням впродовж п'яти діб в будь-якому куточку земної кулі. Чиє це буде рішення? Якщо це рішення самого НАТО, тоді - вибачайте. Якщо НАТО буде готове за рішення Ради безпеки, по мандату ООН - питань немає. Але якщо своїм власним рішенням будуть кидатися військовослужбовці в будь-яку точку планети, коли комусь не сподобається, що там відбувається, ми будемо категорично проти.


Бі-Бі-Сі: Є думка, що членство держави в НАТО є автоматичним квитком на потяг країни до членства в ЄС.


Константін Тоцкій: Я так не думаю. Я не працюю в ЄС, але читаю, чую, зустрічаємося, розмовляємо. Абсолютна більшість членів НАТО, колеги, з якими я зустрічаюсь, і вони ж є членами ЄС, - це зовсім не значить "автоматом". Членство в ЄС - це в першу чергу потужна економіка, високорозвинена промисловість, високі стандарти в області соціального життя населення і так далі, я вже не кажу про демократичні цінності, права людини. Критерії членства в ЄС набагато вищі, і вони потребують набагато більше зусиль, часу і фінансових витрат, праці.


Бі-Бі-Сі: В одному зі свої інтерв'ю Ви зауважили, що членство України в НАТО не в інтересах не тільки Росії, але й українського народу. Чим Ви це аргументуєте?


Константін Тоцкій: Я взагалі не розумію логіку подальшого розширення НАТО не тільки на схід, але й в будь-яку сторону. Я не розумію країн, які так рвуться. Ну що, немає інших проблем зараз в Україні? "От завтра вступити до НАТО". Сьогодні вже не говорять - "завтра". Але два роки назад тільки про це і говорили - "швидко, терміново Україні в НАТО". "Швидко, терміново Грузії - в НАТО".


Бі-Бі-Сі: Тобто Ви не розумієте людей, які підтримують членство України в НАТО?


Константін Тоцкій: По-перше, від чого рятує членство в НАТО? Якщо нам говорять, що на шляху до НАТО вони будуть демократичними, стабільними державами і чому Росію це повинно хвилювати - на ваших кордонах з'явиться демократична, стабільна, хороша держава. А без членства в НАТО "демократичного, стабільного" бути не може? Але коли ця мета є метою номер один, коли вмикається форсаж, і коли ресурси, замість того, щоб займатися власною економікою, своїми внутрішніми проблемами і так далі - все, всі зусилля - давайте завтра ми вступимо в НАТО, надягнути цей красивий клубний піджак. Але ж можна відповідати стандартам цього клубу, не купляючи піджака, коли немає чого взути.


Бі-Бі-Сі: Тобто Ви вважаєте, що якщо це робити не форсуючи, а поступово, поетапно, то це буде по-іншому?


Константін Тоцкій: Ну, в такому випадку для народу України - так. Якщо поступово, не поспішаючи, років через 10, коли вдома все буде нормально, коли буде економіка, коли буде достойна зарплатня, коли будуть пенсії, охорона здоров'я і так далі, це - інше питання. В ім'я чого? Розумієте, мене це, як росіянина (хоча мій батько - воронезький хохол, і він сам себе так любив називати), мене це ображає. Мене це ображає. І коли я питаю - був посол Хандогій, зараз Морозов - ви від кого біжите, забезпечити свою безпеку. От вступимо в НАТО, і ми в безпеці. Від кого? Від військової агресії. Хто може напасти на Україну, давайте подивимось навкруги. А коли дивишся, виходить, бояться Росії, що Росія піде завойовувати Україну. Марення. А інших нормальних пояснень немає. Давайте подивимось, що ще загрожує Україні? Навіщо рватися туди наперекір думці свого народу. Це мене також дивує.


Бі-Бі-Сі: Якою є Ваша оцінка співробітництва України з НАТО?


Константін Тоцкій: Наскільки мені відомо, Україна співпрацює з НАТО досить активно. Щорічно затверджується спільний план дій, проходять достатньо активні контакти на високому рівні, сюди прилітають, а НАТО літає в Україну і на рівні міністрів, і президент Ющенко прилітав сюди. Стосовно активної співпраці, партнерства у нас взагалі питань немає. Ми самі активно співпрацюємо з альянсом, і я вважаю, що нам потрібно і надалі розвивати, активізувати партнерське співробітництво. У нас немає питань ні до Азербайджану, ні до Вірменії. Вони співпрацюють з альянсом. У нас дуже добрі стосунки з Казахстаном - Казахстан активно співпрацює. Які проблеми? Але ні - хочу в НАТО, тому що НАТО забезпечить мою безпеку. Яку? Зовнішньої агресії немає, загрози - від наркотиків, нелегальної міграції, від терактів, яких, слава Богу, в Україні немає.


Бі-Бі-Сі: Вважаєте ви в такому випадку, що такий формат співпраці є самодостатнім як для альянсу, так і для України, і навіть Росії?


Константін Тоцкій: Я особисто в цьому впевнений. Для нас такий формат - практично єдиний на сьогодні. Росія не заявляла, що ми бажаємо вступити в НАТО. Можливо десь колись може бути. Я скажу більше. Якщо ми скажемо, що ми хочемо вступити до НАТО, будуть виставлені такі ж умови, як і до вступу у СОТ. Нам ставлять умови, які не ставлять більше нікому, з однієї простої причини: всі знають - якщо Росія вступить в НАТО, мовчати там, де Росія не згодна, Росія не буде.


Бі-Бі-Сі: Росія сьогодні і так не мовчить.


Константін Тоцкій: Так, але сьогодні Росія - партнер, а членство в НАТО - принцип консенсусу. Тобто Росія в цьому плані, як партнер, для НАТО більш прийнятна. Хоча я чув від посла держави, з якою у нас не самі блискучі відносини, на жаль, але це посол мені сказав (я говорив, що у нас бесіди абсолютно відверті): "Знаєш, Костянтине, один посол мені сказав, що Росія сьогодні вже важливіша, ніж деякі члени альянсу. Я б хотів, щоб Росія була членом НАТО". Але це говорять деякі.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4646. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект