Військові інспектори з Групи дослідження Іраку та ЦРУ оприлюднили список організацій та осіб з кількох країн, яким Саддам Хусейн буцімто обіцяв дешеву нафту в обмін за їхню підтримку намагань скасувати санкції ООН.
У цьому списку - зокрема, індонезійський президент, яка щойно програла вибори, Мегаваті Сукарнопутрі, колишній міністр внутрішніх справ Франції Шарль Паскуа, син президента Лівану Еміля Лахуда.
В списку також російські офіційні установи – МЗС та адміністрація президента Росії, а також Ліберально-Демократична партія Владіміра Жириновського.
Україна в списку представлена двома політичними партіями - Комуністичною та Соціалістичною.
Звинувачення ці не нові – раніше вже лунали закиди на адресу українських соціалістів в отриманні матеріальної допомоги від Саддама Хусейна. Але ті звинувачення не були так категорично сформульовані, як нині на адресу і соціалістів, і комуністів.
Українські ліві мають історію стосунків з Іраком Саддама Хусейна, де були кілька парламентських делегацій з переважно лівими депутатами. Українські ліві гостро виступали проти військової кампанії в Іраку, були проти дислокації українського контингенту.
І не лише КПУ чи СПУ - Наталя Вітренко з Прогресивної соцпартії партії була з візитом в Іраку в часи Хусейна.
Кілька українських компаній брали участь в реалізації програми ООН “Нафта в обмін на харчі”, коли ще був Саддам Хусейн. Але наразі не відомо, чи займалися ті компанії спонсоруванням лівих політичних партій в Україні.
Мороз згоден, що це не "український ексклюзив" В інтерв'ю Бі-Бі-Сі лідер Соцпартії Олександр Мороз, який перебуває з виборчим туром у Рівенській області, категорично відкинув отримання фінансів його партією від Саддама Хусейна.
“Це абсурд. Це провокація. І якщо є хоч найменші підтвердження того, я готовий відповідати за свої слова, – сказав Бі-Бі-Сі Олександр Мороз. - Ми не мали і не маємо стосунку до використання будь-яких нафтопродуктів будь-ким для спонсорування нашої партії. Ані копійки ми не отримали (від Хусейна).”
Пан Мороз схильний пояснювати оприлюднення списку виборчою кампанією в Україні – він каже, що такі звинувачення на адресу соціалістів у фінансуванні їх Саддамом Хусейном вигідні “владі та нашим конкурентам.”
З іншого боку пан Мороз не був таким категоричним, оскільки зауважив, що звинувачення стосуються не лише українських політичних партій, але й організацій з інших країн. Себто говорити, що це зроблено, так би мовити, ексклюзивно щодо України не доводиться, оскільки в списку й біля двох десятків американських компаній.
Гмиря: вигадали? Вигадали!
На цей момент звертають увагу і в Компартії України, проти якої також висунено звинувачення в отримці так званих нафтових ваучерів.
Чільний член Компартії, депутат парламенту Сергій Гмиря в інтерв'ю Бі-Бі-Сі дав зрозуміти, що мова радше йде не про українську виборчу кампанію і намагання впливу на неї ззовні, як про америкинську виброчу кампанію, відкинувши водночас звинувачення на адресу КПУ.
"Компартія ніколи не була пов'язана з цими справами, - сказав він. - Сполучені Штати вигадали, що у Саддама Хусейна була зброя... Вигадали? Так, вигадали. Ну, не США, а керівництво. Пан Буш вигадав, що у Саддама Хусейна були зв'язки з Аль-Кайдою. Вигадав? – Вигадав! Я думаю, що пан Буш для чергової своєї політичної кампанії придумав і це. Бушу треба бути президентом, а для цього всі засоби підходять", - каже депутат-комуніст Сергій Гмиря.
На думку оглядачів, довіра в Україні до таких звинувачень головно підірвана тим, що зброї масового знищення в Іраку – а це було головною формальною причиною початку війни - в Іраку так і не було знайдено.
Це в міжнародному контексті. А в українському контексті – тим, що в Іраку не було знайдено радарів Кольчуга.
|