НОВИНИ

08.10.2004 | Президент Афганістану чи мер Кабула?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

До останнього існували серйозні сумніви щодо того, чи будуть дотримані часові терміни проведення виборів. Лише після того, як парламентські вибори відокремили від президентських та пересунили на півроку пізніше, експерти більш-менш впевнено заговорили про те, що вибори 9 жовтня таки відбудуться. Однак щодо означень їх ”чесними” та ”вільними” існує чимало сумнівів, вважає Конрад Шеттер, експерт з питань Афганістану боннського Центру дослідження країн, що розвиваються:


”Було б перебільшенням так стверджувати. По-перше, дві третини афганського населення є неписьменними, тому марно пояснювати їм, що таке вільні та таємні вибори. Було видано загалом 10 з половиною мільйонів посвідчень виборця, але відомо, що чимало афганців реєструвалися по кілька разів, що створює підстави для фальшувань. Крім того, існує велика різниця між електоратом у містах та селах. Якщо в міській місцевості виборець ще більш-менш самостійно вирішуватиме, за кого віддати свій голос, то у сільській це за нього часто вирішує глава клану чи провідник, який вказує, за якого кандидата голосувати.”


Для багатьох уже напередодні виборів перемога теперішнього голови тимчасової адміністрації Афганістану Хаміда Карзаї є мало не доконаним фактом. З часу повалення режиму талібів три роки тому він є фаворитом американців та Заходу загалом. Така близькість до Заходу, вважають експерти, певним чином навіть шкодить йому. Конрад Шеттер:


Карзаї лавірує між двома світами. З одного боку він розуміє мову міжнародної спільноти, а з іншого боку – мову свого народу. У теперішній ситуації дуже важливо, що Афганістан має таку людину. Власне, він на разі єдиний, кого я бачу в Афганістані, хто міг би започаткувати в країні процес демократизації згідно з західніми уявленнями про це. Звичайно, те, що він сприймається як людина, за якою стоять американські інтереси, шкодить Карзаї. Але водночас багато афганців не бачать жодної альтернативи йому.”


Конрад Шеттер переконаний, шо Карзаї переможе вже у першому турі виборів. Його суперники, стверджує експерт, представляють, як правило, лише інтереси вузького електорального кола чи клану. Лише Карзаї, на думку Шеттера, здатний прорватися через етнічні та політичні кордони у різні табори виборців. У своєму зверненні до народу Хамід Карзаї сказав:


”Я сподіваюся, що афганський народ гідно оцінить нас як хорошу команду та, дасть Бог, обере на наступне правління.”


Важливо також, вважає експерт боннського Центру дослідження країн, що розвиваються, щоб Карзаї у разі свого обрання не перетворився на такого собі мера Кабула, а за межами столиці продовжували б керувати різні воєначальники та бойовики. Час покаже, чи здатний Карзаї втілювати свої політичні рішення.


Також питання мирного перебігу виборів дуже хвилює західних спостерігачів. З наближенням ”дня ікс” насильницькі напади в країні помітно почастішали. Не виключено, вважають експерти, що вони також затьмарюватимуть виборчий процес у суботу. Генеральний секретар НАТО Йаап де Хооп Схеффер погоджується, що ситуація в Афганістані небезпечна. У країні перебувають майже 10 тисяч військовослужбовців Альянсу, працюють регіональні групи з відбудови. Але чи можна сподіватися, що НАТО своїми зусиллями гарантує безпеку в Афганістані? Йаап де Хооп Схеффер:


”Я не думаю, що можна говорити про те, що п”ять регіональних груп з відбудови зможуть по всій країні гарантувати безпеку, але сама концепція цих груп – це дуже хороша концепція. Про це говорять самі афганці. Я дуже радий, що бундестаг проголосував за продовження мандата бундесвера в Афганістані, та думаю, що німецькі та інші регіональні групи з відбудови роблять на півночі країни добру роботу. Я лише сподіваюся, що НАТО зможе також просунутися на захід. Важливо, щоб наші зусилля не зосереджувалися лише на якомусь окремому регіоні.”


Загострення насильницьких дій побоюються насамперед під час президентських виборів, а також напередодні майбутніх парламентських виборів. Якщо ж голосування в суботу відбудеться без ускладень, це означатиме, що зроблено дуже важливий крок, переконані експерти, і буде гарним прикладом для повоєнного Іраку.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект