НОВИНИ

11.10.2004 | Єврокомісія просить Україну не продовжувати будівництво каналу "Дунай-Чорне море"
Джерело - ProEUROPA

Європейська Комісія просить Україну не починати другу фазу будівництва каналу "Дунай-Чорне море" до вивчення ситуації експертами і оцінки можливого екологічного впливу, передають Українські новини.


Про це повідомила прес-служба представництва Єврокомісії в Україні.


"Європейська Комісія і інші учасники місії просять не починати другу фазу проекту (будівництва каналу) доти, поки команда експертів не вивчить всю інформацію і не обговорить її з українською стороною", - говориться в повідомленні.


Єврокомісія підкреслила, що ключовою проблемою будівництва каналу є необхідність незалежного і повного аналізу впливу проекту на навколишнє середовище ще до його початку.


При цьому представники Єврокоміссії запропонували допомогу Україні для розв´язання проблем, пов´язаних з впливом на навколишнє середовище при реалізації подібних проектів.


У серпні, незважаючи на протести з боку Європи, Україна відкрила першу чергу судноплавного каналу "Дунай-Чорне море".


Перевірка на місцях


Європейські фахівці на минулому тижні відвідали Україну, щоб оцінити екологічний вплив недавно відкритого каналу "Дунай-Чорне море", який викликав запеклі спори в Європі.


Вони побували у Києві, Ізмаїлі і Вілково в Одеській області, де зустрічалися з представниками державних, наукових і експертних установ, щоб уточнити необхідну інформацію по проекту.


За словами представника Єврокомісії, українська сторона надала інформацію по проекту, яка має бути проаналізована і виразила жаль, що ця інформація надана після початку реалізації проекту.


За результатами візиту Україна і ЄС збираються створити міжнародну систему моніторинга в дельті Дунаю і провести міжнародну конференцію по ситуації там.


Спірний канал


Будівництво Україною суднового ходу в гирлі Бистрої викликало різку критику з боку Європейського Союзу, США і, насамперед, Румунії, яка затверджує, що це нанесе значну шкоду екології регіону.


Проти реалізації проекту виступили Національна академія Наук України і екологи, в тому числі міжнародні екологічні організації. Оскільки канал проходить через територію Дунайського транскордонного заповідника, включеного у Всесвітню мережу резервацій ЮНЕСКО, рішення про його будівництво повинне було бути узгоджене з ЮНЕСКО.


Для України такий міжнародний транспортний коридор в українській дельті Дунаю має стратегічне значення.


Згідно з оцінками Мінтрансу, очікується, що поновлення судоходства "Дунай-Чорне море" перетягне до 60% дунайского вантажопотоку в українську дельту Дунаю. На сьогоднішній день цей показник оцінюється усього в 1-2%. У цей час монополістом в сфері надання транспортних шляхів для суден через дельту Дунаю виступає Румунія.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект